Speciālists: Pirms doties saulē, vērts iegaumēt «trīs U» pamatprincipu

Lai pasargātu sevi no ultravioletā starojuma, pirms došanās saulē vērts atcerēties "trīs U" pamatprincipu jeb trīs vārdus – uzklāj, uzvelc un uzmanies, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" norādīja Slimību profilakses un kontroles centra vecākais veselības veicināšanas koordinētājs Mārtiņš Zavadskis.

Slimību profilakses un kontroles centra vecākais veselības veicināšanas koordinētājs Mārtiņš Zavadskis par ultravioleto starojumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lai pasargātu sevi no ultravioletā starojuma, katru reizi, dodoties saulē, ir jāatceras trīs būtiski pamatprincipi, norādīja Zavadskis: "Visvienkāršāk to ir iegaumēt pēc "trīs U" pamatprincipa." 

Pirmais "trīs U" principā ir vārds "uzklāj". Kā skaidroja speciālists, tas nozīmē to, ka 15 līdz 20 minūtes pirms došanās saulē ir jāuzklāj saules aizsarglīdzeklis.

"Jo augstāks ir saules aizsarglīdzekļa saules aizsargfaktors jeb SPF, jo vairāk saules staru šis saules aizsarglīdzeklis aizsargās. Līdz ar to būs lielāka aizsardzība," skaidroja Zavadskis, atgādinot, ka, atpūšoties pie ūdens, ir jālieto ūdens izturīgs saules aizsarglīdzeklis.

Otrs "trīs U" pamatprincips ir vārds "uzvelc". "Ir jāuzvelk galvassega, kas noēno seju, sprandu, ausis. Jāatceras arī par saulesbrillēm ar ultravioleto starojuma filtru, kas aizsargā no ultravioletā starojuma. Tikpat būtiski ir atcerēties arī par vieglu, dabīga materiāla nosedzošu apģērbu, kas pasargās arī no saules kaitīgā ultravioletā starojuma," skaidroja Zavadskis.

Savukārt pēdējais "trīs U" pamatprincipa vārds ir "uzmanies". Speciālists skaidroja, ka karstā laikā jo īpaši ir jāatceras tas, ka ir jāizvairās no atrašanās saulē no pulksten 10.00 līdz 16.00 pēcpusdienā. Šajā laikā ir ieteicams atrasties ēnainās vietās.

Tāpat Zavadskis vērsa uzmanību uz to, ka saules ultravioletajam starojam ir kumulatīva iedarbība, līdz ar to ultravioletais starojums var iedarboties ilgstošākā laikā, vēlāk spējot izraisīt arī ādas vēža attīstību.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti