Ārsts: Labākā profilakse lielo locītavu veselībai ir ārstnieciskā vingrošana

Labākā terapija un profilakse lielo locītavu veselībai ir ārstnieciskā vingrošana, lai nostiprinātu muskulatūru. Būtiski to darīt fizioterapeita uzraudzībā, Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" skaidroja traumatologs ortopēds Lauris Repša.

Traumatologs ortopēds Lauris Repša
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Ārsts sacīja – ja locītavas jau sāp, tad nav vēlama liela fiziska pārslodze, piemēram, skriešana vai līdzīgas aktivitātes. "Tas, kas ir labi, – ja cilvēks nodarbojas ar ārstniecisko vingrošanu fizioterapeita uzraudzībā, nostiprina savu muskulatūru," viņš sacīja.

Profilakse lielajām locītavām – gūžas un ceļa locītavām – vajadzīga, lai tās kalpotu ilgāk un labāk, tāpēc nepieciešams pievērst uzmanību to veselībai. Savukārt, runājot par uztura piedevu efektivitāti, Repša minēja, ka tas ir diskutabls jautājums, jo daļai cilvēku tās palīdz, savukārt daļai tās nekaitē.

Tomēr vislielākais efekts būs no ārstnieciskās vingrošanas fizioterapeita uzraudzībā.

Locītavu protezēšana

Ārsts norādīja, ka gūžas locītavai ir dažādu protēžu tipi, kuru galvenā atšķirība ir veids, kā protēze tiek piestiprināta kaulā – cementējamās protēzes vai bezcementa protēzes. Cementējamā protēze ir protēze, kas tiek piestiprināta kaulā ar kaula cementu, savukārt bezcementa protēzes gadījumā kauls ieaug implantā.

Protēzes izvēlē galvenie faktori ir kaula stāvoklis un cilvēka vecums.

"Jauniem cilvēkiem priekšroka tiek dota bezcementa endoprotēzēm, turpretī, ja kaula stāvoklis ir sliktāks un ir izteiktāka osteoporoze, tad atsevišķos gadījumos priekšroka tiek dota cementējamām endoprotēzēm," uzsvēra Repša.

Arī protēžu dzīves ilgums jeb kalpošanas laiks ir atšķirīgs, un katram pacientam tas ir individuāls.

"Endoprotēzes kalpo labi. Mūsdienu endoprotēzēm paredzamais dzīves ilgums gūžas locītavā ir aptuveni 20 līdz pat 30 gadi. Ja mēs runājam par ceļa locītavas endoprotēzēm, tad endoprotēze ar speciālu kaulu cementu tiek pielīmēta pie pacienta kaula, ceļa locītavas endoprotēzes vidējais mūža ilgums būs 10 līdz 15 gadi," sacīja speciālists, uzsverot, ka ceļa locītavas endoprotēzes kalpo īsāku laiku nekā gūžas locītavas endoprotēzes, bet ir gadījumi, kad pacienta ceļu locītavas endoprotēzes ļoti labi kalpo 20 un pat vairāk gadus.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti