Vispasaules autisma atpazīstamības diena: Vecāki Latvijā ir satraukti par savu bērnu nākotni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

2. aprīlī atzīmē Vispasaules autisma atpazīstamības dienu. 2019. gadā Latvijā bija 2369 bērni, kuriem ir diagnosticēti autiskā spektra traucējumi (AST)*. Bērnu slimnīcas fonda (BSF) veiktajā interneta aptaujā** secināts, ka vecāki ir satraukti par savu bērnu nākotni (92%), apmēram 30% aptaujāto pusi ikmēneša ģimenes budžeta novirza bērna terapijai, bet 50% aptaujāto nevar sniegt bērnam nepieciešamo terapiju, paziņojumā presei informēja fonda pārstāvji.

“Aptaujas rezultātos redzam to, ko jau gadiem ilgi novērojam Bērnu slimnīcas fondā - bērniem ar Autiskā spektra traucējumiem Latvijā akūti pietrūkst valsts atbalsta. Pašvaldību vai valsts finansējums parādās caur atsevišķiem projektiem un pakalpojumiem, taču tas nav ilgtermiņa risinājums un nesasniedz visus bērnus, kuriem atbalsts ir nepieciešams,” situāciju komentēja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Autiskā spektra traucējumi un to agrīnās pazīmes - skaidro bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs. Vairāk par autisma tēmu lasi šeit.

Lielākais vairums (92%) aptaujāto norādīja, ka ir ļoti satraukti par sava bērna nākotni, kā lielākās bažas minot izglītības iespējas (izglītības sistēmas spēja un kapacitāte uzņemt bērnus ar AST), sabiedrības attieksmi pret viņu bērniem, kā arī bažas par bērna spēju nākotnē būt patstāvīgam, jo bieži vien vecāki nespēj nodrošināt saviem bērniem nepieciešamās attīstošās nodarbības un terapijas.

Trešdaļa aptaujāto (30%) norādīja, ka vairāk nekā pusi no sava ikmēneša ģimenes budžeta novirza dažādu bērnam nepieciešamo terapiju nodrošināšanai.

20% vecāku atzīmēja, ka ģimenes izdevumi par bērnam nepieciešamajām terapijām ir vairāk nekā 400 eiro mēnesī.

Puse respondentu (50%) norādīja, ka finansiālu iemeslu dēļ nevar nodrošināt savam bērnam ABA terapiju. ABA terapija ir viena no speciālistu rekomendētākajām nodarbībām, kas ir nepieciešamas bērna attīstībai, spējai iemācīties veidot kontaktu ar apkārtējo pasauli un integrēties sabiedrībā. Audiologopēds, ABA terapija, ergoterapeits, fizioterapeits, sociālo prasmju treniņa grupas– pakalpojumi, kurus anketās vecāki visbiežāk minēja, atbildot uz jautājumu, kādas attīstošās nodarbības un speciālisti bērnam būtu nepieciešami, bet nav pieejami finansiālu iemeslu dēļ. Tieši šie veselības un sociālās rehabilitācijas pakaklpojumi tiek arī visbiežāk rekomendēti no ārstu puses, ir uz pierādījumiem balstīti un plaši izmantoti citviet pasaulē, veidojot atbalsta sistēmu bērniem ar AST.

Vairāk nekā puse (58%) respondentu norādīja, ka valsts vai pašvaldība nesedz nekādus izdevumus par bērna ar AST attīstošajām nodarbībām un speciālistiem.

Tikai 10% vecāku norādīja, ka visus izdevumus par bērnam nepieciešamajām terapijām sedz valsts vai pašvaldība

Portālā Manabalss.lv izveidota iniciatīva  “Par valsts apmaksātu pakalpojumu ieviešanu bērniem ar Autiskā spektra traucējumiem”.

*Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka 2019. gadā Latvijā bija 2369 bērni, kuriem ir diagnosticēti autiskā spektra traucējumi (AST), Aspergera sindroms vai jaukti specifiski attīstības traucējumi.

**BSF veidotajā aptaujā kopumā piedalījās 302 respondenti un sniedza atbildes par 322 bērniem ar AST.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti