Ģimenes studija

Maurmaņu ģimenes ikdiena un svētku reizes

Ģimenes studija

Jānis Erts: Svarīgākais "Dod pieci" akcijā šogad nav summa, bet sabiedrības viedokļa maiņa

Prieka nevar būt par daudz. No cilvēka attieksmes pret pasauli atkarīgs viņa prieks

Vecāki, palīdziet bērnam vairot prieku!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bērni ir priecīgāki par pieaugušajiem. Speciālisti skaidro, ja prieka izpausmes bērnā mainās apmēram septiņu gadu vecumā, kas sakrīt ar skolas laika sākumu un dažādiem jauniem pienākumiem un uzdevumiem. Par prieka atraisīšanu atbildīgi ir vecāki un audzināšana ģimenē - speciālisti skaidro Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija”.

Svētku laiks ir brīdis, kad var vairot prieku un stimulēt prieka augšanas tempu - darīt labas lietas un vērot, kā uz tām reaģē citi. Ikdienā tas ir savādāk. Svētku laikā sabiedrībā nedaudz mākslīgi kultivē prieku, to, ka jādara labi darbi, jādod un jāgūst labas emocijas.

Kas ir prieks, vai tas dots visiem vienādi?

Psihoterapeite Gunta Andžāne skaidro, ka prieks ir iedzimts afekts, neirofizioloģiska funkcija.

Dzimstot saņemam dažādas emocijas, viena no tām – prieks. Prieks starta pozīcijās visiem ir vienādā daudzumā, protams, prieka izpausmes ietekmē temperaments.

Bērniem līdz trim nedēļām neapzinātais smaids ir prieka izpausme, pēc trim nedēļām bērna prieks jau ir apzināts, bērns reaģē uz mātes balsi.

Nav tādas kognitīvās saites, kas veido prieku, bet var iemācīt gūt pozitīvu pieredzi un tad aktivēt prieku. Māte, ģimene ir atbildīgi, lai bērnā atraisītu prieku, jo ģimenē māca attieksmi pret pasauli.

Flegmatiskāks cilvēks mazāk tver ārējās izpausmes. Tas, kurš prieku atspoguļo uz bērnu, pats ir priecīgs. Prieku sabojā kauns, vaina, bailes. Šīs izpausmes bērnā nāk caur vecākiem – tā ir kritizēšana, apvainošana, kaunināšana. Prieku var noplicināt, ja kaunināšanas ir par daudz. Tad var būt arī mākslīgs un uzspēlēts prieks.

Priekam ir divi iemesli – uzvara vai mērķa sasniegšana, vēlmes piepildīšana. Otrs iemesls – kopā būšana, kad prieks saistīts ar socializēšanu.

Prieka izpausmes

Bērni prieku rod spēlējoties. Spēles elements ir galvenā sastāvdaļa, lai izpaustos prieks, tā ir galvenā sastāvdaļa starp kopā būšanu un priecīgām emocijām.

Mazi bērni ir bērnišķīgi un tīri priecīgi, pieaugušie iemācās izlikties un melot, jo cilvēku ierāmē noteikumi. Līdzi nāk vainas apziņa, kauns par kaut ko.

Robežšķirtnes vecums prieka emociju izmaiņai ir skolas laika sākums, jo skolā sākas dažādi pienākumi, atbildība. Jo mazāks bērns, jo prieka iemesli ir vienkāršāki.

Prieku var kultivēt – dabiskā veidā ieraudzīt, ļaut sev izjust.

Prieku ieraudzīt un realizēt var tad, ja ir kārtībā visas pārējās emocijas. Ja cilvēks ir ļoti iegrimis, piemēram, skumjās, tad prieku būs grūti kultivēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti