Vai bērnudārza izlaidumā bērnus drīkst fotografēt jeb datu aizsardzības regula

Sabiedrībā daudz nezināma un neskaidra saistībā ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu. Dažreiz neskaidrības noved pie aplamiem un pārspīlētiem drošības pasākumiem regulas īstenošanai. Šobrīd aktualizēts jautājums par tiesībām bērnus fotografēt izlaidumā.

“Šķiet, ka Eiropas Savienības datu aizsardzības regulas prasības aizgājušas pamatīgās auzās.

Grūti iedomāties, kā tiks kolektīvā organizēta fotografēšanās. Fragments no klases audzinātājas vēstules: "Gadījumā, ja Jūs nepiekrītat, fotografēšanās laikā Jūsu bērnu palūgs iziet no kadra. Ja tas nebūs iespējams (koru koncerti un tml.), tad Jūsu bērna seja tiks aizkrāsota!" savā "Facebook" kontā raksta mamma Ella Pētermane, kura saņēmusi vēstījumu no skolotājas.

Personas datu aizsardzība mācību iestādēs

LSM.lv uzrunātie mācību iestāžu vadītāji apgalvo, ka neesot saņēmuši nekādas konkrētas norādes saistībā ar jaunās regulas stāšanos spēkā, bet tās tiekot gaitītas. Pagaidām esot neziņa, daži uzrunātie to pat sauc par stresu.

Ir pašsaprotamas lietas, kuras mācību iestādēs ņem vērā, bet pēdējā laikā ir daudz regulas interpretāciju, kuras rada neizpratni.

Ar bērna datu aizsardzību nevienā mācību iestādē problēmas nesaskata. Visiem saprotams, ka bērna dzimšanas datus, personas kodu, dzīvesvietas adresi un citu personīgu informāciju neviens neizplata publiskajā telpā.

Ja nepieciešams kādus datus nodot, piemēram, izglītības pārvaldei, tad tas ir likuma ietvaros, to prasa sistēma, lai bērnu reģistrētu, identificētu, atpazītu kādam konkrētam mērķim, ko nosaka likumdošana un izglītības sistēma.

Citādi ir ar fotogrāfijām. Piemēram, pirmsskolas iestādes vadītājai jānodod atskaite par pirmsskolā organizētiem pasākumiem, notikumiem, projektiem, ko nosaka likumdošana vai kāds iekšējs nolikums. Ja iepriekš nebija šaubu, ka šo atskaiti varēja vai pat bija nepieciešams ilustrēt ar fotogrāfijām, tad tagad ilustratīvajās fotogrāfijās bērnu sejas aizkrāso, lai konkrētu bērnu nespētu identificēt.

Bērnu vecāku atbildība

Par bērnu atbild viņa vecāki, viņi ir noteicēji, kur atļauj, kur liedz izmantot bērna fotogrāfiju – piemēram, mācību iestādes informatīvajā avīzē atļauj, bet skolas mājaslapā ne.

Dažās mācību iestādēs jau ilgāku laiku vecāki mācību gada sākumā aizpilda anketu, kurā atzīmē – dod vai nedod atļauju fotografēt bērnu, kur atļauj, kur neatļauj izmantot bērna fotogrāfijas.

“Vispārīgā datu aizsardzības regula nosaka, ka vienmēr ir jāinformē par datu vākšanu – fotografēšanu un filmēšanu. Pat ja persona ir parakstījusi dokumentu par atļauju fotografēt vai filmēt, vienmēr šai personai ir tiesības mainīt savu lēmumu un lūgt publicētāju šo materiālu izņemt no publiskās telpas, regulu komentēja Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Viņa arī uzsver, ka nav pieļaujami, ka attēlā redzamais cilvēks ir identificējams.

Piemēram, klases skolēnu fotogrāfija, kurai blakus ir publicēts skolas nosaukums, ir uzskatāma par personu identificējošu attēlu.

Tātad - atbildot uz jautājumu "Vai bērnudārza izlaidumā bērnus drīkst fotografēt?", varētu teikt, ka viss atkarīgs no fotografēšanas mērķa un attēlu izmantošanas.

Vecākiem ir tiesības zināt, kur bērna fotogrāfijas tiks izmantotas, atļaut vai aizliegt to izmantošanu, tāpat - atļaut vai aizliegt bērnu fotografēt.

Sabiedrība nav informēta

Sabiedrība nav informēta par jauno Vispārīgo datu aizsardzības regulu, cilvēku izpratnē par to valda haoss, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” trešdien, 16. maijā, sacīja tiesībsargs Juris Jansons.

Kā liecina paša Tiesībsarga biroja aptauja, tad daļai sabiedrības vispār nav nekādas informācijas par šo regulu.

Jansons atgādināja, ka Latvijā līdz decembrim skatīs, vai normatīvi atbilst regulas prasībām.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienības (ES) Vispārīgā datu aizsardzības regula pieņemta 2017.gadā, bet piemērot to sāks no 2018.gada 25.maija. Dažādas ar tās piemērošanu saistītas nianses plānots noteikt Personas datu apstrādes likumā.

Regula uzliek par pienākumu datu vācējiem un apstrādātājiem būt godprātīgiem pret tiem, kuru dati tiek vākti - izstāstīt un informēt par nosacījumiem. Tā paredz, ka personas dati nav uzņēmuma īpašums, ar kuriem tas var rīkoties, kā vēlas. Tāpat regula tiek uztverta kā motivācija sakārtot savu darbu, lai personas dati tiktu pienācīgi aizsargāti. Uzņēmumiem tīri praktiski tas paredz dažādu līgumu un dokumentu maiņu, kā arī personu datu drošības uzlabošanu.

19 komentāri
Olga Dambrovska
Jo tālāk jo trakāk. Sen nebiju dzirdējusi neko tik stulbu.
Jānis Kalvis
Smiekls nāk.Tagad visi ir sociālajos tīklos salikuši čupām paši savus foto un un video,bet vēl grib kaut ko regulēt.
Aigars
Tie, kam prāta pietiek, neliek pilnu netu ar savām bildēm.
Vera Nora
Pasaule iznīks no cilvēku stulbuma un vājprāta. Izejot no šādiem absurdiem un debiliem lēmumiem ir jālikvidē tv un visi masu mediji.
Anonīms lietotājs 22483
Būsim godīgi, skolām nav jāliek mājaslapās 100 fotogrāfiju ar bērniem. Pirms nieka padsmit gadiem skolām vispār mājaslapu nebija. Kaut kā iztika. Runa ir par to, ka būs jārespektē cilvēku nevēlēšanās nokļūt un iekļūt mājaslapās, citu cilvēku soctīklu galerijās u.c. Nerespektēšanas gadījumā draudēs smagi sodi. Filmējiet, fotografējiet, bet respektējiet citu lūgumus viņu attēlus nepubliskot, un esiet gatavi izņemt no galerijām attēlus, ja kāds to lūdz. Ticiet man, bērni bieži nav sajūsmā par nekvalitatīvajām, skolotāju ar telefoniem saknipsētajām bildēm, kur viņi nav apmierināti ar savu izskatu, bet kas mētājas skolu mājaslapā uz mūžu mūžiem.
Anonīms lietotājs 22861
Tur jau tā lieta, ka tā nav tikai mājaslapa. Google nokešo attēlus, noindeksē, kāds pārpublicē un beigās tā bilde ir uz visiem laikiem iesakņojusies interneta dzīlēs...
Anonīms lietotājs 23195
Man ir vienalga , vai mani bildē , fotografē utt... neesmu tik nesmuka lai aizliegtu uz sevi skatīties . Arī bērni man ir ļoti smuki !
Jānis Strazdiņš
Stambulas konvencija Nr. 2-kautko aizsargā bet kur paliek tūkstoši ar telefoniem uzņemtu skaidru attēlu safrizētie eirobirokrāti tāpat nenoteiks (kurš suns dzīs pēdas tam nelietim kas ielicis manu tusiņa bildi nepazīstamā vietnē-es taču guļu mājā slims) p.s Interesanti kā klāsies Privātai dzīvei un līdzīgiem..
Anonīms lietotājs 22614
Savus bērnus - kā gribat, bet man riebjas kad skolas pasākumos filmē ar visu kas pa rokai un pēc tam saliek visos iespējamos fēčbukos, jotubos un kur vēl. Tas, ka mani filmē veikalā vai autobusā ir pavisam cita lieta, es to apzinos un varu izvēlēties, un šie video arī nemētājas pasaules mēroga resursos.
Anonīms lietotājs 22861
Šo jau dara vairāki. Faktiski, regula tieši ar šo cīnās - ka Tev nezinot esi pēkšņi visos iespējamos portālies, iespējams pat ne visai glaimojošā kontekstā... Tāpēc visiem, kas filmē un fotografē ir jādomā līdzi. Kas attiecas uz medijiem, būtu jābūt tā, ka medijiem ir galvenais lai no malas ir skaidrs, ka filmē tāda un tāda televīzija (līdz ar to ir skaidrs, ka mērķis ir ziņu sižets) un ja cilvēks nevēlas tikt kadrā, laipnā tonī ar operatoru, patiesībā var visu saraunāt. Ideālā gadījumā nostāsies tur, kur operators negrasās kameru griezt, sliktākā gadījumā montāža Tevi vai nu izpludinās, vai izgriezīs...
Anonīms lietotājs 17725
Kā programmatūras izstrādātājs, varu teikt, ka jaunā datu apstrādes regula ir vienkārši murgs un nagla pakaļā. Protams, ka ir daudzas pašsaprotamas lietas, kas attiecas uz datu drošību, bet, piemēram - mēs izstrādājām programmatūru, kura izmanto cilvēku sejas identifikācijas nolūkā, un gadiem nevienam ar to nebija problēmu, bet visās organizācijās, kur šī sistēma uzstādīt, no darbiniekiem jāprasa atļauja turpināt glabāt viņu foto datubāzē (un, ja viņi atsakās, tad ko - atlaidīs no darba, jo paaugstinātās drošības telpās vairs netiks bez biometriskās identifikācijas)? Sviests tas viss ir.
Anonīms lietotājs 22483
Ja viņi atsakās dot savu piekrišanu, jā, viņi nekvalificējas attiecīgajiem amatiem un būtu atlaižami. Arī tagad ir jāparakstās, ka ievēros datu aizsardzības noteikumus, cilvēkiem, kas ikdienā apstrādā personas datus. Ja kāds atsakās parakstīties, viņš nevar pildīt savus tiešos pienākumus un ir atlaižams. Tāpat kā piloti, kas atsakās iziet lidostā drošības kontroli. Šie noteikumi patiesībā ir vairāk vērsti uz lielajiem soctīkliem, google, mājaslapu uzturētājiem, sociālajiem tīkliem, kuriem līdz šim cilvēks varēja gan lūgt izņemt savus attēlus vai kaut kādu nelikumīgi noplūdušu privātu informāciju par sevi (piemēram, adresi, telefona numuru, bankas kontu izrakstus utt.), bet viņi varēja atteikties lūgumu izpildīt. Tagad atteikšanās maksās lielas summas. Vismaz 5 ciparus.
Anonīms lietotājs 22614
Regula ir lieliska (un ne tikai šī) - tā rada daudz papildus darba, par kuru industrija saņem naudu, un ir vērts paciest mazas neērtības. Kas attiecas uz tevis aprakstīto situāciju, nu tieši tā - vai nu paraksta papīru vai darba devējs ir spiests meklēt atbilstošu darbinieku. Problēma ir tikai ar ļoti neaizstājamiem kadriem, kuri negribētu parakstīt vienošanos.
Daina Lepika
Regula neattiecas uz datiem, kuri tiek glabāti mājsaimniecību vajadzībām, bet netiek nekādā veidā īpaši apkopoti, izdalīti utt. Bērnus fotografēt izlaidumā drīkst, ja mērķis ir ievietošana ģimenes albumā, nevis publicēt iekš facebook. Tas neizslēdz dažus individuālus vecākus ar pārspīlētu paranojisku uztveri, kuru bērniem tad arī lai krāso ciet sejas pēc tam... Jā, būs regula. bet neesmu dzirdējusi, ka līdz ar 2018.gada 25.maiju cilvēkiem tiks atslēgts veselais saprāts...
Anonīms lietotājs 17725
Tieši tā - dēļ bariņa paranoisku pamuļķu (no kura vairuam, ironiskā kārtā, pašiem ir visādi facebook’i, instagrammas, un desmit citu soctīklu), tagad jācieš visiem.
Mārtiņš Ailts
Kārtējo reizi kāds augstā līmenī sašņaucies pārcentības pulveri. Atrodoties publiskajā telpā personai būtu jārēķinās ar to, ka viņa var tikt fotografēta/filmēta utt. Negribi tikt kadrā - sēdi mājās.
Anonīms lietotājs 22861
Protams, Guna, Jums ir taisnība. Regula cīnās daudz plašākā sfērā, kā tikai video un bildes. Viens ir tie kas brīvi dalās ar datiem, bet ir nākamā lieta - pārāk liela datu ievākšana. Es saprotu, ka interneta veikals piedāvā profilu uztaisīt, lai var ērti sekot līdzi visiem pasūtījumiem. es saprotu, ka viņiem vajag manu vārdu, uzvārdu un adresi uz kuru piegādāt arī vajag, bet personas kods patiesībā viņiem nav vajadzīgs, ja vien es neizmantoju kurjera pakalpojumus. Un ir arī trakāki piemēri, kur jau tiek prasītas tādas lietas, kā dzimums... Tas pats ir ar veikalu klientu kartēm, ka nav viņiem jāzin mans personas kods vai adrese, bet visiem vienalga un tik vāc visu ko grib, pat nedomājot, vai nav par daudz - tieši šādas firmas ir pelnījušas šīs regulas bardzibu.
Guna Vīksne
Anonīms lietotājs 22861 : Ne tik pret filmēšanu un fotografēšanu ir cīņa. Ir jau daudzi, kam pazvana kaut kādas kompānijas, kas tirgo visādus sūdus. Tos jau arī čakarēs. No kurienes ir dati ņemti un glabāti. Tagad datus arī nevarēs tirgot uzņēmumi savā starpā, jo būs nepieciešama personas atļauja, lai šos datus nodotu citam. Plus vēl cilvēki varēs vērsties pie uzņēmumiem ar vēstuli lai viņu dati tiktu izdzēsti no viņu datubāzēm. Tādā veidā šo regulu es atbalstu.
Anonīms lietotājs 22861
Runa jau tieši ir par to, ka ir jābūt skaidri zināmam, kur un ar kādiem nolūkiem tiek filmēts fotografēts un kur tas pēc tam nonāk. Pretējā gadījumā Tu pats vari pēkšņi atklāt, ka youtube meklējot fail video, rezultātos redzi vien pats sevi... Cilvēks zin, ka veikalā apsardze filmē, lai nodrošinātu veikala drošību un video netiek iplatīts ārpus uzņēmuma, līdz ar to cilvēka lēmums iet veikala telpās ir viņa piekrišana - ja viņš par to ir informēts. Tāpēc ir jābūt brīdinājumu zīmēm. Tālāk viss jau ir kārtībā. Nedrīkst tā vnk patvaļīgi safilmēt un likt youtube - pret to jau cīņa.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti