Sadaļas Sadaļas

Vai bērnudārza izlaidumā bērnus drīkst fotografēt jeb datu aizsardzības regula

Sabiedrībā daudz nezināma un neskaidra saistībā ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu. Dažreiz neskaidrības noved pie aplamiem un pārspīlētiem drošības pasākumiem regulas īstenošanai. Šobrīd aktualizēts jautājums par tiesībām bērnus fotografēt izlaidumā.

“Šķiet, ka Eiropas Savienības datu aizsardzības regulas prasības aizgājušas pamatīgās auzās.

Grūti iedomāties, kā tiks kolektīvā organizēta fotografēšanās. Fragments no klases audzinātājas vēstules: "Gadījumā, ja Jūs nepiekrītat, fotografēšanās laikā Jūsu bērnu palūgs iziet no kadra. Ja tas nebūs iespējams (koru koncerti un tml.), tad Jūsu bērna seja tiks aizkrāsota!" savā "Facebook" kontā raksta mamma Ella Pētermane, kura saņēmusi vēstījumu no skolotājas.

Personas datu aizsardzība mācību iestādēs

LSM.lv uzrunātie mācību iestāžu vadītāji apgalvo, ka neesot saņēmuši nekādas konkrētas norādes saistībā ar jaunās regulas stāšanos spēkā, bet tās tiekot gaitītas. Pagaidām esot neziņa, daži uzrunātie to pat sauc par stresu.

Ir pašsaprotamas lietas, kuras mācību iestādēs ņem vērā, bet pēdējā laikā ir daudz regulas interpretāciju, kuras rada neizpratni.

Ar bērna datu aizsardzību nevienā mācību iestādē problēmas nesaskata. Visiem saprotams, ka bērna dzimšanas datus, personas kodu, dzīvesvietas adresi un citu personīgu informāciju neviens neizplata publiskajā telpā.

Ja nepieciešams kādus datus nodot, piemēram, izglītības pārvaldei, tad tas ir likuma ietvaros, to prasa sistēma, lai bērnu reģistrētu, identificētu, atpazītu kādam konkrētam mērķim, ko nosaka likumdošana un izglītības sistēma.

Citādi ir ar fotogrāfijām. Piemēram, pirmsskolas iestādes vadītājai jānodod atskaite par pirmsskolā organizētiem pasākumiem, notikumiem, projektiem, ko nosaka likumdošana vai kāds iekšējs nolikums. Ja iepriekš nebija šaubu, ka šo atskaiti varēja vai pat bija nepieciešams ilustrēt ar fotogrāfijām, tad tagad ilustratīvajās fotogrāfijās bērnu sejas aizkrāso, lai konkrētu bērnu nespētu identificēt.

Bērnu vecāku atbildība

Par bērnu atbild viņa vecāki, viņi ir noteicēji, kur atļauj, kur liedz izmantot bērna fotogrāfiju – piemēram, mācību iestādes informatīvajā avīzē atļauj, bet skolas mājaslapā ne.

Dažās mācību iestādēs jau ilgāku laiku vecāki mācību gada sākumā aizpilda anketu, kurā atzīmē – dod vai nedod atļauju fotografēt bērnu, kur atļauj, kur neatļauj izmantot bērna fotogrāfijas.

“Vispārīgā datu aizsardzības regula nosaka, ka vienmēr ir jāinformē par datu vākšanu – fotografēšanu un filmēšanu. Pat ja persona ir parakstījusi dokumentu par atļauju fotografēt vai filmēt, vienmēr šai personai ir tiesības mainīt savu lēmumu un lūgt publicētāju šo materiālu izņemt no publiskās telpas, regulu komentēja Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Viņa arī uzsver, ka nav pieļaujami, ka attēlā redzamais cilvēks ir identificējams.

Piemēram, klases skolēnu fotogrāfija, kurai blakus ir publicēts skolas nosaukums, ir uzskatāma par personu identificējošu attēlu.

Tātad - atbildot uz jautājumu "Vai bērnudārza izlaidumā bērnus drīkst fotografēt?", varētu teikt, ka viss atkarīgs no fotografēšanas mērķa un attēlu izmantošanas.

Vecākiem ir tiesības zināt, kur bērna fotogrāfijas tiks izmantotas, atļaut vai aizliegt to izmantošanu, tāpat - atļaut vai aizliegt bērnu fotografēt.

Sabiedrība nav informēta

Sabiedrība nav informēta par jauno Vispārīgo datu aizsardzības regulu, cilvēku izpratnē par to valda haoss, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” trešdien, 16. maijā, sacīja tiesībsargs Juris Jansons.

Kā liecina paša Tiesībsarga biroja aptauja, tad daļai sabiedrības vispār nav nekādas informācijas par šo regulu.

Jansons atgādināja, ka Latvijā līdz decembrim skatīs, vai normatīvi atbilst regulas prasībām.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienības (ES) Vispārīgā datu aizsardzības regula pieņemta 2017.gadā, bet piemērot to sāks no 2018.gada 25.maija. Dažādas ar tās piemērošanu saistītas nianses plānots noteikt Personas datu apstrādes likumā.

Regula uzliek par pienākumu datu vācējiem un apstrādātājiem būt godprātīgiem pret tiem, kuru dati tiek vākti - izstāstīt un informēt par nosacījumiem. Tā paredz, ka personas dati nav uzņēmuma īpašums, ar kuriem tas var rīkoties, kā vēlas. Tāpat regula tiek uztverta kā motivācija sakārtot savu darbu, lai personas dati tiktu pienācīgi aizsargāti. Uzņēmumiem tīri praktiski tas paredz dažādu līgumu un dokumentu maiņu, kā arī personu datu drošības uzlabošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt