Kāpostu, lupatiņu un sīpolmizu olas. Gatavojamies Lieldienām kopā ar bērniem!

 

Lieldienu olu krāsošana ir interesanta nodarbošanās, jo rezultāts vienmēr ir pārsteigums -  divas reizes vienādas olas nokrāsot neizdosies. Krāsošanas darbi noteikti patiks bērniem. Iespēju ir tik daudz, ka pat vismazākie var atrast ko sev pa spēkam.

Latviskās tradīcijās olas krāso ar dabas materiāliem. Populārākās ir sīpolu mizas, arī sūnas, alkšņu mizas, biešu sula, violetie kāposti, melleņu ievārījums un daudzas citas dabā atrodamas krāsainas lietas.

Ir gan daži knifiņi, kas ļauj krāsai kļūt košākai un spilgtākai. Vispirms jāizvēlas olas – brūnas vai baltas. Iespējams, ka sīpolu mizu novārījums skaistāk daiļos brūnas olas, bet melleņu dūmakaini zilā krāsa lieliskāk izdosies, krāsojot baltās olas.

Krāsošanas noteikumi

Vidēja izmēra olu verdošā ūdenī tur ne vairāk kā 10 minūtes, jo olas paredzētas arī ēšanai, ne tikai skaistumam. Lai krāsa būtu košāka, krāsojamam ūdenim iesaka pielikt sāli un etiķi. Vēl ieteicams olas apmēram četras vai piecas minūtes ūdenī vārīt, tad vārīšanu pārtraukt un atstāt tās karstā ūdenī vēl piecas līdz septiņas minūtes, lai krāsa kļūst košāka.

Olu krāsošanā liela nozīme ir raksta veidošanai. To var veidot, pieliekot pie olas zaļu lapiņu, krāsainu ziedu, auzu pārslas, makaronus, putraimus vai ko citu. Olas var notīt ar diegu lentu vai krāsainu dzīparu, notītās vietas paliks gaišākas. Galvenais princips, lai klāt pieliktā lieta pie olas turētos cieši un neļautu krāsainajam šķidrumam pakļūt zem tās. Tāpēc ieteicams olu iemērkt ūdenī, tad pielikt lapiņu vai putraimus - labāk pielips, un tad olas cieši notīt. Tam var izmantot diegu, lentas, marli vai zeķes, galvenais, lai materiāls nav biezs un cieši pieguļ olai.

Kad olas nokrāsotas, tad tās var apsmērēt ar speķa gabaliņu vai ar eļļā samitrinātu lupatiņu, lai olas kļūst spīdīgas un raksts labāk izceltos.

Krāsošana sīpolu mizu novārījumā

Mizas liek katliņā, aplej ar aukstu ūdeni un 10 minūtes pavāra, lai šķidruma krāsa kļūst intensīvāka. Var mizas apliet un ūdeni uzvārīt iepriekšējā vakarā, tad atstāt, lai šķidrums labi sakrāsojas, nākamajā dienā šķidrumu uzvāra atkal, pieliek sāli, pielej etiķi un krāso olas.

Ja sīpola mizu nepietiek, intensīvākas krāsas iegūšanai var piebērt melno tēju.

Krāsošana violeto kāpostu novārījumā

Violeto kāpostu sagriež, aplej ar ūdeni, pielej etiķi, vāra 20 minūtes, atstāj uz laiku, lai krāsa kļūst intensīvāka. Ja biezumu pārāk daudz un traucē izvārīt olas, kāpostus no šķidruma izņem. Violeto kāpostu novārījumā izmēģiniet krāsot gan baltas, gan brūnas olas!

Melleņu olas

Izmanto melleņu sulu vai ievārījumu, sajauc ar ūdeni un uzvāra. Šķidrumā liek olas, vāra un atdzesē.

Tāpat olas var krāsot biešu sulā, spinātlapu novārījumā, dažādās zāļu tējās.

Lupatiņu olas!

Tās krāso pavisam vienkārši – izvēlas krāsainu audumu gabaliņus, ietin tajos olas, nosien un liek krāsojamā ūdenī, no auduma krāsas uz olas paliks raksts.

Papīriņu olas!

Tās krāso, izmantojot krāsainus papīrus. Labi noder konfekšu papīriņi. Olas ietin krāsainajos papīriņos, nosien un liek vārīt. No papīra krāsas ola sakrāsosies raiba.

Skrāpētais raksts

Olas krāso krāsu novārījumā, tad ar adatu, naža galu, īlenu vai citu asu priekšmetu ieskrāpējot, izveido rakstu.

Dažādas citas idejas

Olas var krāsot ar ķīmiskām krāsām. Bērniem prieku sagādās olu krāsošana ar guaša un ūdenskrāsām, dažādiem zīmuļiem un flomāsteriem,  tikai tad šīs olas varat izmantot skaistam dekoram un dāvanai, ne ēšanai.

Olas var izdaiļot ar uzlīmēm, pašu izveidotām aplikācijām, skaisti apsiet ar krāsainiem dzīpariem un lentām, "iesēdināt" no papīra izveidotos groziņos un trauciņos. No sūnām vai zariņiem var pagatavot ligzdiņas, kurās ielikt olas.

Krāsojiet skaistas un stipras olas, lai varat uzvarēt visās olu kaujās!

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2017. gada 15. aprīlī.

Svinam Lieldienas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti