Sadaļas Sadaļas

Panorāma

ASV apstiprina «Johnson & Johnson» vakcīnu

Panorāma

Panorāma

Latvijas zinātnieki rada jauna veida aizsargtērpus un maskas

Latvijas zinātnieki radījuši jauna veida aizsargtērpus un maskas

Latvijas zinātnieki izveidojuši jauna dizaina individuālos aizsarglīdzekļus – tērpus un sejas maskas, lai  atvieglotu mediķu darbu un ar laiku varētu nomainīt tos, kādos šobrīd strādā medicīnas personāls. Tie ir vēl izstrādes stadijā, bet jau izraisījuši interesi ārvalstīs.   

Tie labi piekļaujas ķermenim un pakļaujas kustībām. Nevelk elkoņos un ceļgalos un ļauj brīvi pieliekties. Veidojot dizainu, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātes zinātnieki izpētīja, kādas ir cilvēka darba spējas, strādājot kostīmos, kuros šobrīd ietērpti mediķi, kas cīnās ar Covid-19.  

“Secināts, ka cilvēkam zūd pat 10% darba spēju jau 15 minūšu testā, un līdz ar to mēs meklējām iespējas, kā varētu pilnveidot šo tērpu, lai tas būtu ērtāks. Pats pirmais uzdevums, lai vispār būtu ergonomiskāks,” stāstīja RTU asociētā profesore Inga Dāboliņa.

 “Šo tērpu piegādē ir tāds īpatnējs likums. Tie tiek piegādāti lieli, ar domu, ka no liela neizkritīs. Taču tas nestrādā, – pamēģiniet uzvilkt milzīga izmēra T kreklu un veikli pakustēties. Kādu pacelt...

T krekls saķeras, un tāpat saķeras šis tērps. Nav iespējams normāli strādāt,” skaidroja Dāboliņa.

Dizains gatavs, bet vēl jāatrod piemērotākais audums, kas aizsargātu gan pret bīstamiem mikrobiem, gan būtu pietiekami gaisa caurlaidīgs. Paraugi šūti no slimnīcās plaši lietota kokvilnas auduma.

“Ja nav [kokvilna], tad personāls jūtas slikti, jāsaka atklāti, ir vairākas sūdzības, ka, tiklīdz tur ir kaut poliestera piejaukums, tērps taustās ass, svīstošāks, sliktāka pašsajūta. Mēs koncentrējamies uz to, ka tas ir kokvilnas tērps,” norādīja Dāboliņa.

Ingas Dāboliņas vadībā izstrādāts arī prototips unikālai aizsargmaskai. Tā testēta Dānijā un uzrāda izcilas īpašības – neuzkrāj izelpoto CO2 un neaizsedz redzes lauku.

“Sertificēta kā respirators, nevis kā šūtā maska. Dāņi ir atzinuši, ka viņi pirmo reizi sertificē šo kā respiratoru, labi redzot, ka tas ir šūts izstrādājums. Tur ir diezgan gudri saliktas ieloces tādā veidā, ka, pirmkārt, ļoti labi atbilstīgs sejai. Ar ļoti labu noplūžu aizturēšanas īpašību,” skaidroja profesore.

RTU un Koksnes ķīmijas institūta zinātnieki vēl strādā pie maskas filtra materiāla ar sēņu hīfu piedevu, kas viegli sadalīsies un nepiesārņos vidi.

“Materiāls, kurš ir fizikālā barjera vīrusam. Kuram ir jābūt sagatavotam tādam, lai šīs šķiedras būtu pietiekoši smalkā tīklā, lai vīruss ceļā caur šķiedru materiālu pagūtu izžūt un nepagūtu iekļūt pie cilvēka. Un otrādāk: ja cilvēks ir inficēts, vīruss pagūtu izžūt, kamēr viņš tiek cauri šim filtram, tiem gaitenīšiem, viņš vienkārši netiek cauri,” atklāja Dāboliņa.

Pavasarī RTU darbu sāks arī pirmā  laboratorija, kur testēs individuālos aizsarglīdzekļus, un to vairs nevajadzēs darīt ārzemēs. Laboratorijas izveidei valsts piešķīrusi 2 miljonus eiro. Tas paātrinās arī pētījumu gaitu. Ja pētījumi ritēs tikpat intensīvi kā līdz šim un būs finansējums, tad pirmie komerciālie paraugi ražošanā varētu parādīties pēc pusgada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt