Sadaļas Sadaļas

Latvijas ārsti un zinātnieki rada rīkus cīņai ar Covid-19

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Zinātniskajā institūtā tapuši vairāki rīki, kas būtiski atvieglos ārstu darbu un pacientu stāvokli Covid-19 infekcijas laikā. Ārsti un zinātnieki arī pie mums izstrādājuši gan ātrās reaģēšanas siekalu testu, gan uzlabojuši īpašu elpināšanas palīgaparātu.

''Stradiņu'' laboratorijā rāda, kā šobrīd izskatās ātrie testi. Tie ir tie paši kociņi jeb zondes. Latvijā tapušie ātrie testi, kurus izstrādā PSKUS Zinātniskais institūts un Latvijas Biomedicīnas un pētījumu un studiju centrs, Covid-19 klātbūtni noteiks ar siekalu paraugu. Ar šiem testiem vīrusa klātbūtni būs iespējams noteikt vēl pirms antivielu produkcijas cilvēka organismā.

Testa rezultātu varēs iegūt mazāk nekā 30 minūtēs, un tas varētu būt plaši izmantojams, piemēram, lidostās vai citās vietās, kurās pulcējas cilvēki.

Otra pašu izstrādātā ideja saistīta ar jau esoša aparātu, ko lieto miega apnojas pacienti, pielāgošanu tieši Covid-19 plaušu karsoņa ārstēšanai.

Aparāts, ko lieto miega apnojas pacientiem.

Aparāta modifikācija nodrošinās ierīces lietotāju ar pietiekamu skābekļa plūsmu, kas ir īpaši būtiski Covid-19  pozitīvu pacientu veseļošanās laikā. Šobrīd jau ir izstrādāts pirmais adaptera prototips, kuru klīnisko pētījumu ceļā testēs Stradiņa slimnīcā. Modifikācijas izstrādātāji ir pārliecināti, ka radīto iekārtu varēs sekmīgi izmantot ārstniecības iestādēs vieglas vai vidēji smagas pneimonijas gadījumā, tādējādi atslogojot iestāžu resursu izmantošanu.

 “Mūsu modifikācija pievada pareizo skābekļa devu. Tas ir ļoti būtiski. Jo, kamēr nav skābekļa, grūti kontrolēt. Ir iespēja, ka šī terapija ir labāka nekā skābekļa terapija,” skaidro rezidents Svjatoslavs Kistkins.

Pagaidām gan neviens no abiem izgudrojumiem netiek ražots masveidā. Turpinās klīniskie pētījumi, kurus cer pabeigt pēc iespējas ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt