Sadaļas Sadaļas

Digitālās brokastis

Apple ekosistēma un nākotnes plāni ar Ģirtu Pāpi un Rolandu Juri Zibinu

Digitālās brokastis

Virtuālie asistenti: kad tie būs tik labi, lai pilnvērtīgi aizstātu cilvēku

NFT jeb neaizstājamie blokķēžu žetoni: Vai tie nesīs revolūciju mākslas pasaulē?

«Facebook» mudinās iedziļināties publicētajā saturā un «Twitter» testē virtuālo dzeramnaudu. Tehnoloģiju jaunumi

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Elektroskrejriteņu vadītājiem pieņem noteikumus

Kā ziņo Satiksmes ministrija, Latvijas valdība 11. maijā apstiprināja grozījumus Ceļu satiksmes noteikumos, kuros noteikts regulējums elektroskrejriteņiem. Tas paredz elektrisko skrejriteņu pārvietošanos gan pa gājēju ietvēm, gan velo ceļiem, gan brauktuvēm atsevišķās vietās, vienlaikus nosakot stingras prasības, kas jāievēro to vadītājiem, lai pārvietošanās neapdraudētu pašus un citus ceļu satiksmes dalībniekus. 

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" raidījums "#DigitālāsBrokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi.

Tiešraidē #DigitālāsBrokastis dzirdamas Radio Naba ēterā 95.8FM vai naba.lv katru piektdienas rītu no pulksten 8.15 līdz 9.00. Podkāsta formātā:

Uz ietves ir jādod priekšroka gājējiem, nepārsniedzot gājēju pārvietošanās ātrumu. Ar elektroskrejriteni var pārvietoties tikai pa tām brauktuvēm, kur atļautais braukšanas ātrums nepārsniedz 50 km/h. Jābrauc vienā rindā un pēc iespējas tuvāk brauktuves labajai malai un pirms gājēju pārejām un sabiedriskā transporta pieturām ir jāsamazina ātrums.

Maksimālais pieļaujamais braukšanas ātrums ir 25km/h. Pārvietoties drīkst vadītājs, kurš ir ne jaunāks par 14 gadiem un kuram ir vismaz velosipēda tiesības. Elektroskrejritenim ir jābūt labā tehniskā stāvokli, aprīkotam ar bremzēm, braukšanas laikā  priekšpusē ir jādeg baltas gaismas lukturim, aizmugurē – sarkanas krāsas lukturim. Ja iespējams, vadītājam jābūt tērptam gaismu atstarojošā vestē. Ar elektroskrejriteni aizliegts braukt, neturot stūri, vest pasažieri, braukt, turoties pie cita transportlīdzekļa, un pārvadāt kravu, kas apdraud citus.

2. ASV vēsturē lielākais hakeru uzbrukums infrastruktūrai

Hakeru uzbrukuma rezultātā pārtraukta 5 500 jūdžu garā Amerikas Savienoto valstu “Colonial Pipeline” degvielas cauruļvada darbība. Grupējums “DarkSide” no Austrumeiropas ir publicējuši ziņu, ka viņu uzbrukuma mērķis ir naudas iegūšana. Viņiem neesot nekādu ģeopolitisku interešu vai arī vēlmes radīt problēmas plašākai sabiedrībai, tā raksta techspot.com.

Cauruļvads nodrošina degvielu aptuveni 45 procentiem no Dienvidaustrumu ASV reģiona iedzīvotāju, kas šo uzbrukumu padara par lielāko veiksmīgo kiberuzbrukumu ASV infrastruktūrai. Grupējums ir nošifrējis 100 GB ar uzņēmuma datiem, padarot tos neizmantojamus, un pieprasa izpirkuma naudu, piedraudot ar datu nopludināšanu.

Piektdienas, 14. maija, pēcpusdienā ASV mediji ziņoja, ka degvielas cauruļvada īpašnieki samaksājuši gandrīz piecu miljonu dolāru izpirkuma maksu hakeru grupējumam.

3. Latvijā pārveidoti pirmie elektriskie mikroautobusi pasažieru pārvadāšanai

Auto pārbūves uzņēmums SIA "Electrify Ventspils" pasažieru pārvadāšanas vajadzībām ir uzbūvējis pirmos elektriskos mikroautobusus, un to pārbūves darbi tiek pilnībā veikti Latvijā. Kopējās investīcijas projektā ir 4,4 miljoni eiro, no kuriem 1,6 miljoni eiro ir attīstības finanšu institūcijas "Altum" aizdevums energoefektivitātes projektiem, informēja "Altum" sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte.

No ražotnēm Jelgavā un Ogrē uz Ventspili devušies pirmie divi “Mercedes-Benz Sprinter” mikroautobusi, savukārt nākamie divi mikroautobusi ar 21 pasažieru sēdvietām Ventspilij tiks piegādāti tuvāko nedēļu laikā, bet atlikušie desmit līdz šī gada beigām.

Šie ir pirmie elektriskie mikroautobusi, kuru inženiertehniskie darbi ir pilnībā veikti Latvijā, un ir sertificēti piedalīties satiksmē. Pasažieru pārvadāšanas vajadzībām pielāgotie mikroautobusi sākotnēji tiek pārbūvēti Jelgavas uzņēmuma “Universals LTD” rūpnīcā, savukārt pēc tam aprīkoti ar Latvijas auto inženieru Andra Dambja un Kristapa Dambja ražotu elektropiedziņas instalāciju, kas ir izpelnījusies atzinību arī starptautiskajos tirgos.

4. “eBay” sāk tirgot digitālas mākslas NFT

Tirdzniecības platforma “eBay” ir kļuvusi par pirmo e-komercijas vietni, kurā ir iespējams iegādāties digitālos aktīvus NFT (Non-fungible-tokens) , ar kuriem pircēji var iegādāties digitālas vērtības. NFT ir kļuvušas par kripto pasaules jauno modes kliedzienu, arvien vairāk māksliniekiem tirgojot savas digitālās vērtības par ievērojamām naudas summām.

Kā portālam techspot.com paziņojuši uzņēmuma “Amazon” pārstāvji: “Jebkura veida kolekcionēšana ir saistīta ar kaislību, interešu un iespēju saplūšanu. Mēs esam redzējuši šo spēli fiziskajā pasaulē un tagad mēs redzam tās pāreju uz digitālo. Šī augušā industrija ir sasniegusi leģitimitātes un uzticības punktu, tāpēc plašāka sabiedrība tagad varēs apmainīties ar jauniem digitāli kolekcionējamo priekšmetu veidiem.” Pirmās NFT digitālās vērtības jau ir pieejamas “eBay” platformā pirkšanai.

5. Gatavojas kosmosā nogādāt jauno superjaudīgo teleskopu

Zinātnieki sākuši pēdējās pārbaudes pirms šogad rudenī plānotās jaunā kosmosa teleskopa nogādāšanas izplatījumā. Jaunais Džeimsa Veba kosmosa teleskops būs 100 reizes jutīgāks par Habla teleskopu, ļaujot ieskatīties daudz dziļāk kosmosa un laika dzīlēs.

Jaunais teleskops aizstās Habla kosmosa teleskopu un būs par to aptuveni 100 reizes jutīgāks, lai sniegtu astronautiem ieskatu par pirmajām galaktikām, kas izveidojās agrīnajā Visumā. Džeimsa Veba teleskops svērs sešas tonnas, tā spoguļa diametrs – 6,5 metri. Trīs reizes lielāks nekā Habla teleskopam. Uz tā atradīsies četri instrumenti, ieskaitot kameras un spektrometrus, kas var uztvert ārkārtīgi vājus signālus. Projekts tiek īstenots kopīgi ar Eiropas un Kanādas kosmosa aģentūrām.

6. Britu antropologi viedtālruni pielīdzina gliemeža mājai

Ļaudis visā pasaulē pret saviem viedtālruņiem jūt tādas pašas emocijas kā pret savām mājām, tā noskaidrojies Londonas Universitātes koledžas antropologu pētījumā.

Britu antropologi pavadīja vairāk nekā gadu, dokumentējot viedtālruņu lietošanas paradumus deviņās pasaules pilsētās. Pētījumā atklājies, ka viedtālruņu lietotāji ir kļuvuši par sava veida "gliemežiem, kas savas mājas nēsā savās kabatās". Turklāt cilvēki labprātāk izvēlas nozust šīs ierīces ekrānā, nereti ignorējot draugus un ģimeni.

"Par cilvēku savstarpējo attiecību daļu kļuvusi situācija, ka jebkurā brīdī – maltītes, satikšanās vai kādas citas kopīgas nodarbes laikā – cilvēks, ar ko esat kopā, var vienkārši "pazust", jo ir "devies mājās" – savā viedtālrunī," skaidro profesors Daniels Millers. Šo fenomenu antropologs nodēvēja par "klātbūtnes nāvi". Savukārt par "viedtālruņa sirdi" pētnieki dēvē saziņas lietotnes, piemēram, "WhatsApp".

7. “Clubhouse” pievienojas “Android” operētājsistēmā

Audio sociālais tīkls “Clubhouse” ir pievienojies “Android” lietotnei “Play Store”. Lietotne gan šobrīd Latvijā nav pieejama lejupielādei, bet var pierakstīties tās iegūšanai tiklīdz tā parādīsies lejupielādei. Pēc 4 miljardu ASV dolāru lielām investīcijām, “Clubhouse” veidotāji “Android” versiju sāka veidot šī gada sākumā un beidzot tā ir gatava – ASV tirgū jau cilvēki var sākt lietotni izmantot.

Kā portālam techcrunch.com skaidroja lietotnes veidotāji: “Mūsu plāns ir tuvākajās nedēļās ievākt atgriezenisko saiti no komūnas, salabot kļūdas, kas varētu parādīties, un piedāvāt vēl papildus jaunas iespējas, piemēram, maksājumus runātājiem un klubu izveidi pirms plašākas šo funkciju publicēšanas.”

8. “Twitter” testē dzeramnaudas iespēju platformā

“Twitter” testē ASV jaunu papildinājumu lietotnei – “Tip Jar” jeb dzeramnaudu . Šādā veidā sekotāji varēs arī oficiāli atbalstīt citus lietotājus finansiāli ar “dzeramnaudām”. Pagaidām gan funkcija nav paredzēta pilnīgi visiem, bet gan ierobežotam lokam – satura radītājiem, žurnālistiem, ekspertiem un nevalstiskajām organizācijām.

Tehniski nekas daudz “Twitter” lietotnē nemainīsies, parādoties vēl vienai mazai ikonai blakus lietotāja attēlam. “Drop-down” izvēlnē būs pieejami dažādi maksājumu veidi. Jaunā funkcija gan internetā izsauca ažiotāžu, jo “PayPal” maksājuma laikā acīgākie pamanīja “Twitter” profilu e-pastu adreses. “Twitter” gan ātri reaģēja un kļūdu labo.

9. “Facebook” paprasīs lietotājam apstiprinājumu pirms dalīšanās ar neizlasītu rakstu

Sociālais tīkls Facebook ir sākuši testēt jaunu funkcionalitāti, kas prasa lietotājam, vai viņš patiešām vēlas dalīties ar rakstu pirms tas ir izlasīts. Šo iespēju gan “Facebook” sākumā piedāvās nelielai daļai lietotāju.

Šie centieni nāk no “Facebook” puses, lai mazinātu dezinformāciju un liktu cilvēkiem pievērst uzmanību saturam, ar kuru viņi dalās platformā. Vēstījums lietotnē aicinās lietotājus iedziļināties rakstā un nedalīties ar to tikai tā virsraksta dēļ.

10. Latvijas pasts plāno ieviest viedās pastkastītes

Sakarā ar konkurences pieaugumu piegādes industrijā, Latvijas pasts meklē jaunus veidus, kā piedāvāt klientiem ērtus risinājumus. Pasts piedāvās viedās pastkastītes – tie būs mini privātie pakomāti, kas sniedz iespēju mājās saņemt un nosūtīt visa veida sūtījumus bez kontakta ar kurjeru, nedodoties uz pasta nodaļu vai pakomātu.

Šīs pastkastes sākotnēji privātmāju īpašnieki varēs abonēt par noteiktu ikmēneša samaksu. Viedo pastkasti paredzēts novietot pie privātīpašuma žoga, vārtiņiem vai jebkurā kurjeram un pastniekam pieejamā vietā. "Latvijas pasts" Pierīgā šogad plāno izvietot apmēram 500 viedo pastkastīšu. Latvija un pārējās Baltijas valstis esot pirmajās vietās pēc pakomātu daudzuma uz vienu iedzīvotāju.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt