Mežā, pilsētā vai auto – pandēmijas laikā populārāka kļūst orientēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gadu no gada orientēšanās sezona sākas aprīlī un turpinās līdz pat oktobra vidum, taču pēc ārkārtējā stāvokļa izsludināšanas Latvijā ir atcelti visi sporta pasākumi, tostarp arī plānotās orientēšanas sacensības un seriāli. Bet ko darīt, ja ir vēlme izrauties no četrām sienām un iecienīto tūrisma objektu apmeklēšana ir aizliegta? Orientēšanās poligoni aicina piedalīties bezkontakta orientēšanās pasākumos sev brīvi izvēlētā laikā.

Nav atļauta pulcēšanās un koptreniņi ne telpās, ne brīvā dabā, tomēr nav jāsanāk visiem kopā, lai varētu sportot. Orientēšanās ir sporta veids, kas ļauj iepazīt jaunas vietas. Simtprocentīga koncentrēšanās, prasme nolasīt karti un rīkoties ar kompasu ir ieteicama, pretējā gadījumā var gadīties paklupt vai pat apmaldīties. Orientēšanās pamodina azartu – cik ātri un precīzi karti nolasīsi, tik punktus atradīsi. Tomēr šobrīd piedāvātājā treniņu klāstā primārais ir izvēlēties ne tikai piemērotu distanci, bet arī orientēšanās veidu, kas atbilst dalībnieka pieredzei un prasmēm. Tikpat būtiski ir atcerēties par pieņemtajām drošības normām, ievērojot noteiktos distancēšanās un pulcēšanās ierobežojumus.

Orientēšanās iespējas

  • Rīgā - bezkontakta ielu orientēšanās treniņi "Ielene" 
  • Baldonē - orientēšanās poligoni 
  • Kandavā - individuālie orientēšanās treniņi 
  • Talsos - individuālie orientēšanās treniņi 
  • Līgatnē - orientēšanās spēle "Papīrfabrikas ciemata noslēpumi" 
  • Velo orientēšanās "Magnēts" 
  • Velo orientēšanās "Leonardo" 

Izveido distanci pats

Grūtus laikus vieglāk pārvarēt, ja esi kustībā, nevis iestrēdzis vienā punktā, tā uzskata pasākuma aģentūras "Eži" projektu vadītāja Gundega Gulbe. Aģentūra radījusi orientēšanos jaunā līmenī jeb tematisko online spēli "Cilpošana", kurā var piedalīties neatkarīgi no atrašanās vietas – Rīgā, Madridē, Sidnejā vai jebkur citur pasaulē. Katru nedēļu organizatori sagatavo divas spēles jeb distances, kas tiek aktivizētas sestdienā, pulksten 12.00, un darbojas visu nedēļas nogali.

Viss, kas nepieciešams, ir viedierīce, kurā lejupielādēta aplikācija "Loquiz", tīkla pieslēgums un pastaigas maršruts. Ir divas distances: 3 km un 6 km. "Pirmā skaitās kā ģimenes kopā būšanas gājiens. Tur ir jautājumi, uz kuriem var atbildēt arī bērns – par multfilmu varoņiem, pasaku tēliem. Savukārt 6 km gājiens satur vispārīgas tēmas pieaugušajiem un jauniešiem, jo tiem ir bagātīgāka zināšanu bāze.

Ja vienlaicīgi spēlē divas paaudzes, tad var padalīties, jo vieni zina Eoliku, bet otri Ansi", skaidro Gulbe.

Spēles princips ir sekojošs: dalībnieki dodas pastaigā, un ik pa laikam viedierīces ekrānā parādīsies kāds jautājums vai atjautības uzdevums. Šie jautājumi ir sakārtoti cilpās. Tas nozīmē, ka atbildes uz pirmajiem četriem jautājumiem ļaus atšifrēt piekto, kas ir kopējā cilpas atbilde, piemēram, pilsētas nosaukums. Šmaukties nesanāks – GPS nosaka atrašanās vietu, un ik pēc 70-120m ekrānā parādās jauns jautājums. Šis nav klasiskais orientēšanās variants, nav jāmeklē ne QR kodi, ne paslēptās prizmas.

"Daudziem citreiz liekas, ka orientēšanās ir sportiska aktivitāte, un tas biedē. Piemēram, es pati karti neprotu lasīt, un ir ideāli, ja redzu to punktiņu, kur atrodos, ja esmu aizbraukusi uz nepazīstamu vietu un izdomājusi, ka vēlos šeit pastaigāties. Šis ir universāls variants, kuru var spēlēt gan ejot ar savu bērnu ratiņos, gan ar savu dzīvesbiedru gar jūru. Procesu vari padarīt tik izklaidējošu vai sportisku, cik gribi," stāsta projektu vadītāja.

Orientēšanās ar uzsvaru uz tūrismu

Šobrīd atrašanās pilsētā ir kļuvusi par rutīnu, kad tās ielas savieno ikdienas galamērķus, savukārt maršrutus nosaka navigācija, sabiedriskā transporta kustība un sastrēgumi. To var pārcelt jaunā līmenī, ja braukšana ar mašīnu ir auto foto orientēšanās. Iepriekš sacensību režīmā aptuveni 6-8 stundu laikā dalībniekiem bija jāatrod kartē atzīmētie kontrolpunkti un jānofotografējas tajos pie kāda konkrēta objekta. GPS iekārtas pasākuma laikā izmantot nebija atļauts. Taču tagad rīkotāji ir bijuši spiesti  pielāgoties krīzes apstākļiem. "Šobrīd mums ir izstrādāti seši maršruti, kurus var veikt jebkurā sev vēlamā dienā un laikā. Tiem nav konkrēta starta un finiša vietas, braucienu var sākt no jebkura kontrolpunkta. Digitālā karte tiek ielādēta telefonā, netiek kontrolēts trasē pavadītais laiks un netiek vērtēti un aprēķināti rezultāti. Tās vairs nav ātruma sacensības, bet gan vairāk kā pieredzes gūšana, apmeklējot mazāk zināmos Latvijas nostūrus," skaidro brauciens.lv braucienu koordinatore Inese Biele.

Šī brīža jaunākais maršruts Madona - Cēsvaine piedāvā ne tikai orientēšanos ar kontrolpunktiem, bet arī iespēju apskatīt Gaiziņkalnu, Cesvaines pils apkārtni un vietas Madonas un Cesvaines novados. To var veikt vienas dienas laikā vai, sadalot braucienu divās dienās, ieturēt pusdienu pauzi kādā no pilsētas krodziņiem, kas krīzes apstākļos ir pielāgojušies klientu apkalpošanai, un apmeklējot vietējos mājražotājus.

"Nav interesanti, ja karte uzreiz pieved no viena kontrolpunkta uz otru. Šī ir tāda kā eksprestūrisma ekskursija, kuru pēc tam var lēnā garā iziet. Mēs iekļaujam pa vidu arī kādu muižu, dabas takas apskati," stāsta Biele.

Braucot ar mašīnu, orientēšanās var aptvert lielāku reģionu, attiecīgi īsākā laika posmā ieraudzīt vairāk, nekā ejot ar kājām. Līdz kontrolpunktam gan būs jāpaiet kādi 500-600 m ar kājām, bet nedrīkst aizmirst, ka tas var atrasties cilvēkam arī pie kājām vai augstu gaisā. Piemēram, kontrolpunkts var būt ieslēpts ēkas fasādes fragmentā. Tomēr, kā norāda braucienu koordinatore, auto foto orientēšanās auditorija ir cilvēki, kas pieraduši pie komforta. Piemēram, ja sacensībās līst lietus, esot mašīnā, tas mazāk traucē. Orientēšanās veida izvēle ir atkarīga no tā, vai ir vēlme tiekties pēc komforta vai pilna sajūtu spektra, skrienot pa mežu un ieelpojot pilnu krūti.

Iepazīsti savu pilsētvidi

Pilsētvidi var iepazīt arī individuāli, paša izvēlētā laikā dodoties mežā vai veltot uzmanību pilsētas nomalēm un centriem, takām, maģistrālēm un strupceļiem. Šobrīd vairāku Latvijas pilsētu apkārtnē ir iespējams doties speciāli izveidotos orientēšanās poligonos, kur kā kontrolpunkti ir izvietoti QR kodi vai apsietas lentītes. To atrašanās vietas ir atzīmētas kartē, atzīmēšanās notiek ar mobilo telefonu, starts individuāls vai komandā. Savukārt došanās distancē pēc izvēles - skrienot, ejot vai braucot ar velosipēdu –, bet rezultāts nofiksēts "Qrenteerings" aplikācijā. Šādi orientēšanās poligoni atrodas arī Ķekavas novadā.

"Šobrīd Ķekavā poligons ir plānots līdz 31. maijam, savukārt Baložu pilsētas poligons noslēgsies pēc trīs mēnešiem. Mēs veidojām šo aktivitāti, lai pēc iespējas vairāk cilvēku izietu ārā. QR kodu meklēšana nav sarežģīts darbs. Drīzāk problēma var rasties brīdī, kad nevar atrast punktus ļaunprātīgas darbības dēļ, ja kāds šo atzīmi ir noplēsis vai norāvis nost," uzskata Ķekavas novada pašvaldības sporta aģentūras direktore Dace Cīrule.

Baložu pilsētas QR kodu karte
Baložu pilsētas QR kodu karte

Direktore norāda, ka, orientēšanās poligonus veidojot, ir jāņem vērā, lai tas nebūtu privātīpašums, bet gan pašvaldībā esošais īpašums, piemēram, Ķekavas sporta klubs, sporta laukums. Tai ir jābūt zināmai vietai, kurā var uzlikt startu, finišu, izvietot kartes un kurā dažādos laikos pulcēsies cilvēki. Tāpat QR poligonu izveide tiek plānota arī Daugmalē, Rāmavā un Valdlaučos. Tikmēr Latvijas Orientēšanās federācija (LOF) aicina piedalīties E-LOF treniņos jeb QR orientēšanās poligonos Rīgas apkārtnē. Ik nedēļu no ceturtdienas līdz svētdienas pusnaktij ir pieejamas vairākas dažāda garuma un sarežģītības distances. Līdzīgi individuālie treniņi ir pieejami arī citās 20 Latvijas pilsētās, to saraksts ir pieejams LOF mājaslapas sadaļā "Individuālie orientēšanās treniņi". Viss, kas nepieciešams, ir karte un kompass, bet tādā gadījumā ieteicams iepazīties ar apzīmējumiem orientēšanās kartē.

Kas jāņem vērā orientējoties?

Tiem, kas nolēmuši izmēģināt orientēšanos, pirmais, kas jādara – jāizvēlas piemērota distance. Tās ir dažāda garuma un sarežģītības pakāpes, ko nosaka reljefs, segums un kontrolpunktu atrašanās vietas. Iesācējiem, kuri vēl tikai mācās, kontrolpunkti izvietoti tuvāk takai vai kādam lielam objektam, kas īsti neprasa kompasa izmantošanu, līdz ar to ir mazāka iespēja nomaldīties.

"Ar laiku ir svarīgi saprast, kas ir ieplaka, kas ir kalns, un, kā tas viss attēlots kartē un kā izskatās dabā. Nav obligāti jāskrien, var arī iet. Garākās distances ir tehniski sarežģītākas, bet ja tu esi izgājis iesācēju 2 km garo distanci, tad tajā pašā dienā vari mēģināt iziet arī garāku distanci. Tā parasti ved kaut kur apkārt starta un finiša rajonam," iesaka Latvijas Orientēšanās federācijas pārstāvis Matīss Ratnieks.

Piebilde: bilde uzņemta pirms noteiktiem distancēšanās un pulcēšanās ierobežojumiem
Piebilde: bilde uzņemta pirms noteiktiem distancēšanās un pulcēšanās ierobežojumiem

Iesācējs var doties mežā divatā vai kopā ar ģimeni, tas šobrīd nav aizliegts. Pirmo reizi izstaigājot kopā distanci, pastāv mazāka iespēja nomaldīties, tāpat parastu pastaigu ar suni var pilnveidot ar orientēšanās karti. Bērniem tiek nodrošinātas atvieglotas distances, kur kādā meža apgabalā ir novilkta aptuveni kilometru gara marķēta lente, neļaujot nekur nomaldīties. Turklāt Ratnieks norāda, ka drīzumā plašākam sabiedrības lokam tiks pasniegts LOF sagatavotais mācību materiāls par orientēšanās pamatiem: "Pašlaik mēs nevaram nodrošināt instruktorus, bet pieprasījums treniņiem ir liels. Ir pieejami dažādi "Youtube" video, kur izskaidro orientēšanās pamatus, bet mūsu izstrādātajā pamācībā būs kartes apzīmējumi, kontrolpunktu leģendas (papildus informācija par objekta atrašanās vietu) un pamācība, kā strādāt ar kompasu. To var  nopirkt kaut vai visparastākajā zvejniecības veikalā. Ir tomēr svarīgi saprast, kurā virzienā ir izeja no meža".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti