Dienas ziņas

Londonas lordmēra palīgs – latvietis

Dienas ziņas

5.starptautiskais burdona festivāls

Raunas uzņēmēji izveido savu naudas vienību

Raunai sava naudas vienība - Ronnenburgas dālderis

Ventspilī venti, bet Raunā - Ronnenburgas dālderi. Arī Raunas novada uzņēmēji izveidojuši savu naudas vienību, ar kuru šobrīd var norēķināties dažos vietējos uzņēmumos. Mērķis - piesaistīt tūristus, kā arī veicināt uzņēmējdarbības attīstību novadā un sekmēt savstarpēju sadarbību. Ronnenburgas dāldera idejas pamatā ir vēsturiski stāsti un leģendas, kas apvij Raunu un Roneburgas pili.

Leģenda vēsta, ka zem Raunas pilsdrupām esot kāds pagrabs, kurā atrodas lāde - pilna ar zelta naudu.  Uz tās vienmēr sēdējis liels, melns runcis ar ugunīgām acīm un to sargājis. Reiz, kad pagrabā iegājis kāds cilvēks un no naudas lādes gribējis kādu sauju pagrābt, runcis sācis spļaut uguni, līdz nelūgtais viesis pārbijies un meties bēgt. Tā ir leģenda, kas folkloras krājumos pierakstīta 1904. gadā, bet Raunā dzīvo vēl šodien. Nu to plašākai sabiedrībai nes arī vietējo uzņēmēju izveidotais Ronnenburgas dālderis.

“Mums, raunēniešiem ir izdevies pierunāt šo te runci, lai viņš mazliet padalās ar mums. Mēs esam dabūjuši vienu sauju Raunas dālderu. Tas ir tāds veids, kā atmodināt senās leģendas par to vietu, kur mēs dzīvojam, jo mēs skolas laikā daudz lasījām teikas, pasakas par Latvijas pilīm un ezeriem, bet tagad es nedzirdu, ka kaut ko tādu runātu,” stāsta SIA “Latvijas ķiploks” īpašniece Sintija Rude .

Raunas dāldera ideju realizējuši un monētas dizainu veidojuši paši uzņēmēji, konsultējoties ar vēsturniekiem. Monētā iekalts Raunas senais nosaukums Ronnenburga un arī tās ģerbonis. Dālderis radīts kā īpašs suvenīrs, ko ikviens var iemainīt pret preci vai pakalpojumu šobrīd piecos vietējos uzņēmumos, kas pārstrādā ķiplokus, cidonijas, ražo dabīgos čipsus, sieru un daudzus citus produktus.

“Galvenais mērķis bija radīt savu unikālo suvenīru, lai šis viesis, kas ieceļo Raunā, šeit kaut ko apskatās. Ja viņam patīk, viņam ir iespēja paņemt līdzi šo piemiņas gabalu ar domu, ka viņš varbūt kādreiz izdomā atbraukt vēlreiz ciemos pie mums,” saka zemnieku saimniecības “Jaun-Ieviņas” saimnieks Uldis Rudzītis.

“Vēsturiskā griezumā Raunā jau uzņēmējdarbība bija tā, kas aizsāka īstenībā dzīvi ap Raunu. Vēsturiski slavenais Stradu krogs ar krodzinieku, un, manuprāt, tas arī ir iemesls, kādēļ tā uzņēmējdarbība šeit nekad nav pazudusi, un tūrisms vistiešākajā veidā šeit balstās uz tiem uzņēmējiem,” norāda Raunas novada TIC organizatore Justīne Buliņa.

Pirmās Ronneburgas dāldera monētas izkaltas jau maija vidū. Šobrīd par tām interesējas ne vien tūristi, bet arī kolekcionāri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt