Dienas ziņas

Pieaug interese par Rīgas porcelāna rūpnīcas traukiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pārbūvēs Raunas Staburaga kāpnes

Atjaunos piekļuvi unikālajam Raunas Staburagam

Piekļūšana unikālajam dabas objektam – Raunas Staburagam – jau ilgu laiku ir apgrūtināta, pat bīstama. Kāpnes, kas uz to ved, bija novecojušas un šobrīd ir slēgtas. Tuvāko mēnešu laikā tās tiks nojauktas un būvētas jaunas. Tikmēr pie paša Staburaga ir iespējams nokļūt pa apkārtceļu, taču uz tā jābūt piesardzīgiem.

Raunas Staburags Smiltenes novadā ir viens no skaistākajiem un unikālākajiem Latvijas dabas objektiem. Ik gadu to apmeklē aptuveni 10 000 cilvēki.

Raunas pagasta tūrisma speciāliste Dace Rubene pastāstīja, ka interese par Staburagu ir ļoti liela, tas redzams pēc apmeklētājiem tūrisma informācijas centrā. Šī ir unikāla vieta visas Latvijas mērogā, tāpēc īpaši sargājama.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Atsegumu biotopu eksperts Dainis Ozols norādīja, ka Raunas Staburags ir "neliela kopija" Daugavas Staburagam, kas ir appludināts. 

"Tā ir tāda vieta, kur veidojas avotu kaļķakmens, šūnakmens. Tas pašlaik nepārtraukti ir procesā, un šis veidojums no vēsturiskajiem laikiem ir saglabājies diezgan izteiksmīgs. 

No ģeoloģijas viedokļa šis šūnakmens ir interesants veidojums. Tādi citur Latvijā tik izteiksmīgi saglabājušies nav, 

zināmais Staburags (Daugavas) ir appludināts. Raunas Staburags ir tāda maza neliela kopija šim lielajam Staburagam," sacīja Ozols.

Jau mēnesi Raunas Staburaga kāpnes ir slēgtas, jo daudzi kāpņu posmi ir bojāti. Drīzumā plānots sakārtot visus dokumentus būvdarbu sākšanai.  

Kāpņu izbūve varētu izmaksāt aptuveni 137 tūkstošus eiro, norādīja Raunas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa. Par aizņēmuma pieprasījumu tiks lemts nākamnedēļ domes sēdē. 

Iepriekšējās kāpnes bija veidotas no koka, savukārt jaunās kāpnes būs metāla konstrukcijas. Vietējie iedzīvotāji kameras priekšā runāt nevēlējās, taču aiz kadra atzina – kāpnes bija jāremontē jau sen.  

Zūdiņa uzsvēra, ka kāpnes nolietojušās dabīgi – mitruma un sniega dēļ. Tāpēc lemts kāpnes nojaukt un izveidot jaunu piekļuvi. 

Biotopu eksperts Ozols rosina tūrisma teritoriju pie Staburaga paplašināt, jo te ir vēl daudz, ko apskatīt. Savukārt pagastā norādīja, ka tas neesot iespējams. "Staburags ir tāda īpatnēja vieta, unikāla vieta, "Natura 2000" aizsargobjekts. Tas nozīmē, ka paplašināties mēs īsti nevarēsim, Staburaga teritorija ir apmēram 13 hektārus liela," atklāja Zūdiņa.

Dabas pārvaldes eksperts gan piebilda kādu intrigu, kāpēc ir vērts padomāt par plašākiem soļiem: 

"Tur, iespējams, ir bijis kaut kas daudz lielāks par Raunas Staburagu, viņš ir norakts un izmantots avotu kaļķu dedzināšanai."

Plānots remontēt ne tikai kāpnes, uzstādot jaunu apgaismojumu, bet arī uzlabot ceļa segumu un stāvlaukumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti