Dienas ziņas

Laukos nesteidz čipēt un reģistrēt suņus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vienu Ziemassvētku eglīti drīkst cirst katrs

«Latvijas Valsts meži»: Noteikumus par Ziemassvētku eglīšu ciršanu pārkāpj arvien retāk

Akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” (LVM) pārstāvji novērojuši, ka iedzīvotāji gadu no gada kļūst zinošāki un noteikumus, kas saistīti ar svētku eglītes ciršanu vai zāģēšanu, pārkāpj arvien retāk. Mežu speciālisti pirmssvētku laikā atgādina, ka viens cilvēks drīkst no meža mājās pārnest tikai vienu eglīti. Pirms tam arī jāpārliecinās, ka mežs pieder valstij, nevis privātīpašniekam.  

Ar “Latvijas Valsts mežu” Ziemeļlatgales reģiona pārstāvi Daini Rudzīti apsekojam mežus Rēzeknes novadā. Te gluži tāpat kā citviet mijas jau pieaugušais mežs, izcirtumi un jaunaudzes. Svētku laikā katram Latvijas iedzīvotājam ir tiesības ''Latvijas Valsts mežu'' apsaimniekotajos mežos bez maksas nocirst vienu eglīti, tomēr ne kuru katru.

“Galvenais nosacījums: eglītes nedrīkst cirst jaunaudzēs. Ja tā ir eglīšu jaunaudze, tātad tur eglītes ir iestādītas. Tās ir koptas un domātas audzēšanai.

Eglītes jācērt ceļu malās, grāvju malās, uz stigām,” norāda LVM pārstāvis.

Vēl egli atļauts meklēt pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem vai zem elektrolīnijām.

Tai jābūt īsākai par trīs metriem, un tā jānocērt vai jānozāģē līdz ar zemi.

“Latvijas Valsts mežu” darbinieki uzsver, ka pēdējo gadu laikā pārkāpumi konstatēti arvien retāk, jo cilvēki, pirms dodas uz mežu, izzina informāciju. To apstiprina arī Daugavpils pilsētas ielās sastaptie iedzīvotāji. “Drīkst cirst tās, kuras pie ceļa aug un, ja no mežniecības izrakstītas, tās arī var,” saka Daugavpils iedzīvotāja Zoja. “Paskatos sākumā internetā, kur drīkst, kur ''Latvijas Valsts meži'' atļauj, un tad tur arī cērtam,” stāsta Dainis. Līdzīgi rīkojas arī Mārīte: “Mēs skatāmies tādas, kas ir nomalē vai grāvja malās. Citreiz gadās arī neskaistāka, mēs taču viņu izpušķosim.”

Visbiežāk kļūdas eglītes izvēlē pieļautas neuzmanības dēļ, jo cilvēki dažkārt nepārliecinās, vai mežs pieder valstij vai privātīpašniekam. Tāpēc aptuveni pirms diviem gadiem ir izstrādāta speciāla aplikācija, kas mežā palīdz orientēties. Tāpat ir svarīgi pievērst vērību mežā izvietotajām informatīvajām zīmēm.

“Ceļa malā ir jābūt plāksnītei, kas liecina par to, ka jūs iebraucat valsts mežā. Jebšu ir kvartālplāksnītes, kuras atdala kvartālus, un tur arī pēc tā var saprast, ka tas ir valsts mežs. Un vēl var izmantot jaunākās tehnoloģijas. Un viedtālruņos lejuplādēt no “Google play” vai “App store” aplikāciju ar Latvijas mežu karti,” stāsta Dainis Rudzīts.

Šobrīd meži Latvijas teritorijā klāj vairāk nekā trīs miljonos hektāru jeb 52%. Lai arī turpmāk saglabātu šo zaļo rotu, ir svarīgi rūpēties par meža resursiem un arī Ziemassvētku eglīti izvēlēties atbildīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti