Eglīšu tirdzniecība rit pilnā sparā; mežos 40 km ap Rīgu mudina necirst atļauto vienu eglīti

Līdz Ziemassvētkiem jāgaida vēl vairāk nekā trīs nedēļas, bet daudzi jau tagad sākuši domāt, kā sagādāt eglīti. Stādaudzētāji un kociņu tirgotāji šogad cēluši cenas, tāpēc der atcerēties, ka "Latvijas valsts mežos" ikviens drīkst nocirst vienu bezmaksas eglīti.

Eglīšu tirdzniecība rit pilnā sparā; bez maksas katrs drīkst cirst egli valsts mežos
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Kā ik gadu, jau decembra sākumā "Latvijas valsts meži" atgādina, ka gaidot Ziemassvētkus, galveno rotu – eglīti – ikviena ģimene uzņēmuma apsaimniekotajos mežos drīkst sagādāt sev pati. Vispirms gan jāpārliecinās, ka tā patiešām ir "Latvijas valsts mežu", nevis kāda privātīpašnieka teritorija.

"To redz gan pēc dzeltenām kvartālstigām, gan dažādām zīmēm, piemēram, "Uzmanīgi ar uguni", vai "Latvijas valsts mežu" ceļazīmēm. Tie, kas izmanto mobilo telefonu, var lejupielādēt lietotni "LVM geo", un tajā to var redzēt," atgādina uzņēmuma pārstāvis Tomass Kotovičs.

Eglīti augumā līdz trīs metriem jeb pie celma caurmērā ne vairāk kā 12 centimetru drīkst cirst grāvmalās, zem elektrolīnijām vai meža stigu malās, bet

kategoriski aizliegts kociņus gādāt jaunaudzēs.

Jaunaudzes šajā laikā "Latvijas valsts meži" un Valsts mežu dienests rūpīgi uzraudzīs, brīdinās Tomass Kotovičs.

Pilsētas parki, kā arī meži 40 kilometru rādiusā ap Rīgu arī nav tās vietas, kur drīkstētu zāģēt vai cirst kociņus svētkiem. "Mums pamatā ir priežu meži apkārt Rīgai. Tikai 10% no visām kokaudzēm aizņem egles, kuras pamatā ir stādītas, tātad cilvēku rūpīgs darbs, gan stādot, gan apsaimniekojot šos kociņus. Un plus vēl klimatiskās pārmaiņas, kas mūs ir skārušās pēdējos gados: gan postošās vētras, gan mizgrauži, kas bojā tieši šos kokus.

Tādēļ mēs aicinām cilvēkus – ap Rīgu egles necērtiet, brauciet nedaudz tālāk!"

sacīja "Rīgas mežu" komunikācijas speciāliste Ieva Bērziņa.

Tos, kuri dzīvo privātmājās, mežu apsaimniekotāji mudina iegādāties eglītes podiņos, ko vēlāk var izstādīt, un tādējādi eglīte nebūs jāgādā katru gadu no jauna. Tad gan ziemā pirkts kociņš īpaši jāsagatavo: vispirms pakāpeniski jāpieradina pie siltās temperatūras telpās, bet pēc svētkiem atkal palēnām jāadaptē aukstuma.

"Tajā mirklī, kad tu esi to ienesis istabā, eglīte domā, ka ir iestājies pavasaris. Tā sāk intensīvi aktivizēt vielmaiņu, var pat izdzīt jaunus pumpurus. Ja jūs to iznesīsiet uzreiz ārā -20 grādos, eglīte var stipri ciest un arī aiziet bojā," skaidroja Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš.

Iespēja noturēt eglīti pie dzīvības istabā un pēc tam ieaudzēt ārā esot 60–70%, minēja stādaudzētājs.

Savukārt, ja pierasts nozāģētu egli pirkt veikalā vai tirdzniecības laukumā, jārēķinās, ka šogad cenas cēlušās par aptuveni 20–30%.

"Tā vidēji, sākot ar desmit eiro, var jau kaut metrā atrast, bet vidēji tādu standarta eglīti augumā no 1,5 līdz 2,5 metriem, visticamāk, pa kādiem 20–30 eiro jums izdosies atrast," zināja stāstīt Vītoliņš.

Pēc stādaudzētāja teiktā, aktīva eglīšu piegāde, tirdzniecība un rezervācija ritot jau vismaz nedēļu. Populārākās esot parastās egles, sudrabegles un citas dekoratīvās egles, kā arī no ārzemēm ievestās zilganzaļās "Nordmann" baltegles.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti