Zināmais nezināmajā

Lapseņu dzīve rudenī un līdz nākamā gada pavasarim

Zināmais nezināmajā

Iedzīvotāju aptaujas: vai vienmēr ir efektīvi iegūtie rezultāti

Sabiedrības komunikācija virtuālā vidē: pētnieki analizē agresīvu komentāru autorus

Kādas ir četras internetā sociāli kaitnieciskas personības iezīmes?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pētot agresiju virtuālajā vidē, psihologi nonākuši pie secinājuma, ka pastāv četras sociāli kaitnieciskas personības īpašības – psihopātija, sadisms, makjavellisms un narcisms, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes lektore Laima Baldiņa.

Konflikti interneta vidē izpaužas dažādi

Tās var būt agresīvas diskusijas saistībā ar sensitīviem tematiem – jautājumiem, kas skar cilvēkiem svarīgas pārliecības vai uzskatus. Baldiņa norādīja, ka konflikti internetā var izpausties arī kā agresīvi uzbrukumi, cilvēku apsmiešana, arī naidīgi komentāri ziņu portālos par visdažādākajām tēmām. Viņa skaidroja, ka pētniekiem šis ir būtisks jautājums, ko šobrīd pētīt ir ne tikai interesanti, bet tas ir arī nepieciešams.

"Sabiedrības komunikācijai pārceļoties uz virtuālo vidi, neizbēgami tajā tiks risināti arī viena no savstarpējās komunikācijas sastāvdaļām – konflikti," norādīja Laima Baldiņa.

Viņa stāstīja, ka cilvēka psihe vienmēr ir bijusi ļoti komplicēta, nekad nav bijusi viena pareiza atbilde par to un "viena kastīte", kurā šķirot atbildes uz jautājumiem. To sarežģītāku padara mijiedarbība ar tehnoloģijām, taču tehnoloģijas padara iespējamu pētniecību dažādos aspektos. 

Interneta komentāri pētniecībā

Pētot agresiju internetā, tiek izmantotas dažādas metodes, piemēram, organizēti eksperimenti, korelatīvi pētījumi starp cilvēka rakstura īpašībām. Baldiņa stāstīja, ka bieži tas izpaužas tā, ka tiek atlasīti cilvēki, kas atstāj negatīvus komentārus internetā, un pētnieki viņiem uzraksta, palūdzot izpildīt anketu. Viens no interesantākajiem veidiem ir pieeja, analizējot, piemēram, "Facebook" profilus, skatoties, kā cilvēki mijiedarbojas viens pret otru. 

"Pētot agresiju virtuālajā vidē un meklējot saistību starp agresiju internetā un personības iezīmēm, lielākā daļa pētījumu ir saistīti ar tā dēvēto tumšo triādi vai tetrādi, kas ir personības īpašību modelis, ar kura palīdzību psiholoģijas pētnieki definējuši četras sociāli kaitnieciskas personības īpašības," skaidroja Laima Baltiņa. "Psihopātiju un sadismu pētnieki visvairāk saista ar augstiem agresijas rādītājiem internetā."

Cilvēka psiholoģiskais portrets

Cilvēki ar augstiem psihopātijas rādītājiem tipiski ir neiejūtīgi, manipulatīvi, impulsīvi un atriebīgi. Var viegli apvainoties un neadekvāti rīkoties, lai panāktu savu taisnību. Cilvēkiem ar augstiem sadisma rādītājiem ir raksturīgs empātijas un morālās atbildības trūkums, viņi gūst baudu no citu sāpināšanas un pazemošanas. Cilvēki ar šādu personības profilu biežāk tiecas agresīvos veidos izmantot internetu, bet atbilde nav viennozīmīga.

Savukārt divas atlikušās īpašības pēc psihopātijas un sadisma ir makjavellisms – tumša personības īpašība, kas raksturīga cilvēkiem, kas gatavi un labprāt manipulē ar citiem cilvēkiem, lai sasniegtu savus mērķus, un narcisms – cilvēki, kuri izmanto citus cilvēkus, lai paaugstinātu savu pašvērtējumu. 

"Tāpat kā ikdienā varam iedomāties cilvēkus, kas ir agresīvi un nepatīkami, tāpat arī varam iedomāties  cilvēkus, kas ikdienā ir miermīlīgi, bet kādas emocionālas diskusijas laikā vai stresa situācijā viņiem var pasprukt stiprāks vārds vai negatīvāks izteikums," atzina Laima Baldiņa, ''jo cilvēka uzvedība interneta vidē atspoguļo un reflektē to pašu, ko darām, domājam un izdzīvojam reālajā dzīvē."

"Jāatzīst, ka virtuālā vide ir unikāla komunikatīva vide, kas piedāvā iespējas, kuras līdz šīm pasaules vēsturē nav eksistējušas. Tā ir līdz šim nepieredzētā iespēja izteikties, saglabājot savu anonimitāti. Interneta komunikācijā strauji pazūd būtiski fiziski mājieni un signāli, no kuriem ikdienā nolasām daudz patiesā komunikācijas konteksta," skaidroja pētniece. 

"Pazūd žesti, mīmika, citi mājieni, kas traucē pilnībā spriest par cilvēku internetā, ko viņš saka, kā pret to izturēties. Viegli aizmirst, ka ekrāna otrā pusē ir dzīvs cilvēks, tāds pats cilvēks, ka viņam ir savas jūtas, domas un vajadzības. Vieglāk fokusēties uz savām vajadzībām un domām un nepadomāt, ka jābūt iejūtībai un empātijai pret otru."

Lai cilvēks būtu pamanāms – un viņam ir vēlme būt pamanāmam – , tas neattur viņu no tā, ka interneta vidē viņš ir pamanāms ar ļoti negatīvām iezīmēm, piemēram, citu cilvēku apvainošanu – galvenais ir būt uzmanības centrā. "Iespējams, ka izsaukt negatīvu uzmanību joprojām ir pierādījums, kā atstāt savu nospiedumu sociālajā vidē," atzina Baltiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti