Rīta Panorāma

Intervija ar deju skolas "Dzirnas" vadītāju un horeogrāfu Agri Daniļeviču

Rīta Panorāma

Krievija turpina uzbrukumus Ukrainas civilajiem objektiem

Kā aprēķināt nepieciešamo elektrības jaudu mājoklim?

Kā noskaidrot mājoklim nepieciešamo elektrības jaudu

Lai gan pēc "Sadales tīkla" tarifu celšanas Ministru kabinets lēmis, ka maksa par elektrības jaudas uzturēšanu uz kādu brīdi tiks samazināta par 60%, joprojām ir vērts katram izvērtēt, cik liela jauda mājai vai dzīvoklim ir nepieciešama. Kā saprast, vai ir vērts jaudu mazināt, nebaidoties, ka tās pēc tam pietrūks un būs jāsadzīvo ar "izsistiem korķiem"?

Ineta dzīvo privātmājā. Viņas ikmēneša elektrības patēriņš ir līdz 200 kilovatstundām, un rēķins vidēji ir ap 50 eiro. Kā jau ierasti mājsaimniecībā, viņas mājoklī elektroierīču netrūkst. "Tā ir tehnika virtuvē, ledusskapis, kas strādā visu laiku, trauku mašīna, kafijas un tējas kannas, veļa jāmazgā," pastāstīja Inta, norādot arī uz ūdens sūkni.

Kopš jūlija, kad "Sadales tīkls" palielināja sadales un pārvades pakalpojuma tarifu, Inetas ikmēneša elektrības rēķins nedaudz pieaudzis.

Inetai ir trīs fāzu un 20 ampēru pieslēgums, un viņai nav ne jausmas, vai šī jauda ir tieši tāda, kāda reāli ir nepieciešama. Lai saprastu, vai esošais pieslēgums ir efektīvs, vispirms katram jāapzina savas mājsaimniecības elektroietaišu lietošanas paradumi.

"Kā piemēru es varu minēt: vai mēs vienlaicīgi darbinām veļasmašīnu, trauku mašīnu, elektrisko cepeškrāsni? Šīs ir lielas jaudas elektroierīces, un tas arī noteiks, kāda jauda uzreiz būs nepieciešama vienlaicīgi," skaidroja AS "Sadales tīkls" Elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

Tarifs mainās atkarībā no fāžu skaita – 1 vai 3, un apmēru skaita – no 16 līdz 32. Dzīvokļos bieži vien pietiek ar vienu fāzi, bet privātmājās – trīs. Tas ir atkarīgs no ierīču lietošanas paradumiem, cik daudz no tām tiek vienlaikus darbinātas un cik liela ir mājsaimniecība.

"Lai noteiktu šo elektroierīču jaudu, iesakām aplūkot konkrēto elektroierīču marķējumu, kas būs uz pašas elektroierīces korpusa. Šajā konkrētajā gadījumā mums ir elektriskā tējkanna, kuras jauda ir 1800 vati. Otrs variants, kad, piemēram, mums ir jau iemontēta veļas mašīna, un mēs netiekam pie šī marķējuma uzlīmes klāt. Tad noteikti mēs varam izmantot tehnisko pasi vai lietošanas instrukciju," sacīja Šmats.

Elektorierīču datos arī būs norādīts, vai tās tiek darbinātas ar vienu vai trīs fāzēm.

"Sadales tīkls" aicina doties uz uzņēmuma mājaslapu, kur automātiski ar slodzes kalkulatora palīdzību var aprēķināt savam mājoklim nepieciešamo jaudu. Atliek vien norādīt, kādas ierīces jūsu mājoklī tiek darbinātas.

Pēc datu ievadīšanas Ineta secināja, ka viņa savu elektrības jaudu no 3 fāzēm un 20 ampēriem var samazināt uz 3 fāzēm un 16 apmēriem. Mēnesī tas dotu aptuveni 4 eiro ietaupījumu.

Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) veikusi iedzīvotāju aptauju, un rezultāti nav iepriecinoši.

"Ļoti liela daļa iedzīvotāju patiesībā nav informēti par to, cik liels viņiem ir pieslēguma fāzu skaits.

Vēl ne mazāk būtiska daļa arī nepārzina, cik tad ir faktiskā pieejamā jauda ampēros, tātad strāvas stiprums. Tas nozīmē to, ka iedzīvotāji līdz šim acīmredzot nav diemžēl domājuši, cik faktiski ir nepieciešamā pieslēguma jauda, kāda tā ir attiecībā pret viņu patēriņa apjomu," norādīja KEM Enerģijas tirgus departamenta direktors Gunārs Valdmanis.

Šos visus parametrus var atrast savā elektrības rēķinā. "Sadales tīklā" skaidro, ka jaudas pieslēgumu kopumā Latvijā vajadzētu izvērtēt aptuveni 100 000 klientu, bet realitātē jaudu samazinājuši vien 23 000.

KONTEKSTS:

"Augstsprieguma tīkls" un "Sadales tīkls" (ST) pērn izstrādāja tarifu projektus. Atbilstoši plānotajiem kopējiem ieņēmumiem no elektroenerģijas pārvades projektā tarifu bija plānots palielināt 2,1 reizi, savukārt ST plānoja palielināt elektroenerģijas sadales tarifu vidēji par 75%.

Valdība un Saeima uzdeva uzņēmumiem tarifus pārstrādāt. Ar grozījumiem Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā tika noteikts, ka uzņēmumi šogad izstrādātajos tarifu projektos nedrīkstēs iekļaut iepriekšējo periodu zaudējumus.

1. jūlijā stājās spēkā izmaiņas elektroenerģijas pārvades un sadales sistēmas pakalpojumu tarifos.

Lai samazinātu rēķinus par elektrību, no oktobra līdz gada beigām valsts kompensēs 60% no noteiktā sadales tarifa fiksētās daļas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti