Saulainā vasaras dienā Latvijā privātie saules paneļi spēj saražot līdz 40% visai sabiedrībai nepieciešamās elektrības

Latvijā turpina pieaugt elektroenerģiju ražojošu mājsaimniecību skaits, galvenokārt uzstādot saules paneļus. 2024. gada pirmajā ceturksnī AS "Sadales tīkls" pieslēgto mikroģeneratoru skaits sasniedzis 20 000, bet to kopējā ražošanas jauda – 168 megavatus (MW). Ar šādu jaudu saulainā pavasara vai vasaras dienā ir iespējams saražot no 20% līdz pat 40% no visai sabiedrībai nepieciešamā elektrības apjoma, paziņojumā medijiem informēja "Sadales tīkls".

Mikroģenerācija Latvijā ir attīstījusies strauji: 2021. gadā kopējais mikroģeneratoru skaits sasniedza pirmo tūkstoti, bet jau 2022. gada rudenī – pirmos 10 tūkstošus. Tieši 2022. gadā mikroģenerācijas attīstība valstī piedzīvoja lielāko uzrāvienu, ko ietekmēja vēl iepriekš nepieredzētas elektroenerģijas cenas svārstības tirgū, norādīja "Sadales tīkls".

"Sadales tīkls" arī pauda, ka "Latvijas veiksmes stāsta pamatā bijis vienkāršs, pilnībā digitalizēts mikroģeneratora pieslēgšanas process, kas katru jaunu pieteikumu "Sadales tīkla" speciālistiem ļāva apstrādāt vien dažu darbdienu laikā, kamēr, piemēram, Igaunijā šie paši procesi prasīja nedēļas vai pat mēnešus".

Arī 2023. un 2024. gadā interese par mikroģeneratoru uzstādīšanu saglabājusies augsta.

Tipisks mikroģenerators – 8 kW saules paneļi uz privātmājas jumta

99% "Sadales tīklam" pieslēgto mikroģeneratoru ir tieši saules paneļi, un visbiežāk iedzīvotāji tos izvēlas uzstādīt uz privātmājas jumta.

Aptuveni 95% gadījumu mikroģeneratorus uzstāda mājsaimniecības, taču tie mēdz būt aktuāli arī juridiskām personām (apmēram 5% gadījumu) – piemēram, zemnieku saimniecībai vai cita veida mazajam uzņēmumam.

Vienas mikroģenerācijas iekārtas vidējā jauda Latvijā ir aptuveni 8 kilovati (kW).

Mikroģeneratori ir uzstādīti visā Latvijā, bet vislielākā interese par tiem ir iedzīvotājiem Rīgā un Pierīgas novados.

"Sadales tīkls" prognozē, ka mikroģenerācijas attīstības dinamika Latvijā dabiski kļūst mērenāka un nākotnē sagaidāma lejupejoša tendence, taču arvien straujāka attīstība raksturīga saules elektrostacijām. Kopējā uzstādītā saules ģenerācijas jauda (gan mikroģeneratori, gan elektrostacijas) sadales sistēmā patlaban ir aptuveni 360 MW, bet jau 2024. gada nogalē tā varētu pārsniegt 700 MW (tai skaitā vairāk nekā 500 MW varētu veidot tieši elektrostacijas).

Mikroģenerators ir elektroenerģijas ražošanas iekārta ar jaudu līdz 11,1 kW, bet lielākas jaudas ražotāji tiek klasificēti kā elektrostacijas.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti