Revidents

Kā un kāpēc veidot kompostu, kas paredzēts dārzniecībai pilsētā?

Revidents

Revidents. Kā tikt galā ar stresu?

Cēsu pusē tapis jauns kopienas dārzs JUME

Slinkā dārzniecība augstajās dobēs. Kādas ir priekšrocības?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Augstās dobes pilsētās kļūst aizvien populārākas. Tādas izmanto gan vairākos pilsētā radītos sakņu dārzos Rīgā, gan arī pavisam nesen atklātajā kopienas dārzā "Jume" Cēsīs. Tā izveidotāji Latvijas Televīzijas raidījumam "Revidents" stāstīja, ka, pareizi dobes iekārtojot, tās var apstrādāt, vien iesējot un novācot ražu, turklāt novērojumi liecinot, ka tajās izdodas izkopt bagātīgu ražu.

Viena no kopienas dārza "Jume" veidotājām Zane raidījumam klāstīja, ka augstās dobes ir teju kā tāds rotaļlaukums dārzniekiem: "Var izvēlēties, vai mēs vēlamies tajās stādīt viengadīgus, vai daudzgadīgus augus. Tad lūkoties, kāds ir rezultāts, un katru sezonu mēs varam izvēlēties kaut ko pilnīgi jaunu. Augstā dobe ir brīnišķīgs veids, kā turpināt eksperimentēt, katru sezonu ļaut arī tur ienākt kādam citam cilvēkam."

"Jumes" saimnieki arī novērojuši, ka šādas dobes parasti ir ražīgas.

Tādas, kā atklāja kopienas dārza pārstāvis Jānis, esot bijušas arī pagājušajā gadā: "Tajās dobēs pērnā gada laikā saauga tomāti, gurķi, paprika. Arī kalē, baklažāni, piparmētras. Zirņi, pupas, kas nu vēl… salāti, kliņģerītes. Un vēl puķes, asie pipari. Tā kā, jā, bija ražīgi!"

Kopienas dārzā "Jume" lolotāji Jānis un Zane.
Kopienas dārzā "Jume" lolotāji Jānis un Zane.

Jānis rosīšanos šādās augstajās dobēs sauc par slinko dārzniecību. Un ne velti – ja dobe ir pareizi iekārtota, to var apstrādāt tikai divas reizes sezonā – iesējot vai iestādot augus un ražu novācot. Tajā arī veidojas labāks ūdens un gaisa režīms, kas dobē iedēstītajam rada labākus augšanas apstākļus.

Tās ir iespējams gan pārvietot, gan arī izvietot teju uz jebkura cieta seguma.

"Jumē" redzamās dobes ir veidotas no dēļiem, kas apstrādāti ar priežu darvas un lineļļas maisījumu. Tajās ir izveidoti vairāki slāņi, kas šādām dobēm esot būtiski.

"Tur ir veselas kārtas ar zariem, ar sienu, ar lapām, ar augsnes substrātiem, protams, ar dažādiem fermentētiem zirgu mēsliem un tamlīdzīgi. Tā ir tāda kūka, ko tu sakrauj, un tad spraud iekšā, ko tu vēlies," stāstīja Jānis.

Daloties pieredzē par to, kā saimniekošanu dārzā uzsākt teju no nulles, "Jumes" veidotāji mudināja sākt ar ko vienkāršu un saprotamu, proti, kādas auga sēklas izdiedzēšanu. Bet maijā vai jūnijā iegādāties jau gatavus stādus un iepazīt, kā tie aug un kas tiem nepieciešams.

"Mans ieteikums arī būtu sākt varbūt ar kaut ko ļoti vienkāršu un ar garšaugiem. Ar kaut ko tādu, ko mēs visi labi saprotam, un izaudzēt. Vērmeli iestādīt. Ķiplokus iestādīt, nezinu, jebkuru citu – rozmarīnu, timiānu, kaut ko tādu, kas ir vienkārši saprotams," vērtēja Jānis.

Paaugstinātās dobes kā labu metodi savulaik novērtējusi arī mūziķa Jāņa Šipkēvica ģimene, kuru tās izmēģināt pamudināja zemesvēžu posta darbi. Pēc tam secināts, ka koka kastes ir itin labs veids, kā zemesvēžiem neatdot visu savu ražu.

Dārza padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti