Kā labāk dzīvot

Jaunas prasmes var apgūt arī vecumdienās, jeb projekts "Vecums nav šķērslis"

Kā labāk dzīvot

Pavasara tīrīšana telefonā, jeb kāpēc jāatbrīvojas no digitālajiem atkritumiem

Aprīļa beigu un maija pirmās puses dārza darbi

Šobrīd augi jāsargā un jāpabaro. Dārza darbi aprīļa beigām un maija sākumam

Pavasarī dārzu un augļu kokus svarīgākais nosargāt no salnām un kārtīgi pabarot ar mēslojumu. Mēslojot jāņem vērā, ka vajadzīga gan saules gaisma, gan mitrums, lai augi mēslojumu spētu uzņemt, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Aprīļa beigas laikapstākļu ziņā arī šogad solās būt neparedzamas, jo vietām Latvijā, iespējams, varam sagaidīt pat sniegu. Taču sniegs, kā norādīja Kaminska, dārzam par sliktu nenāk – lielāku postažu var nodarīt salnas. 

"Sniegs tādā ziņā tomēr ir sega – 10 centimetri [sniega] jau pat ir labi. Arī, ja ir lietus, tas ir labi. Ja ir lieli mīnusi, tad gan [ir pamats uztraukumam], bet lielus mīnusus nesola. Ja pagājušajā gadā bija tie -4 vairākas naktis un pat -7 pāris vietās, tas bija traģiskāk. Es domāju, [šajā pavasarī] nebūs tik traki, bet vienalga – jābūt modriem un jāseko līdzi," pauda Kaminska.

Īpaša uzmanība jāpievērš dārzā lolotajām retajām vai trauslajām šķirnēm, kurām šobrīd jau izauguši lieli pumpuri, piemēram, platlapu hortenzijām, peonijām, vistērijām, deicijām, veigelām. Ja kādam dārzā vēl zied aprikozes vai gatavojas ziedēt persiki, tie arī ir īpaši jāuzmana. 

"Ja būs tikai slapjais sniegs, es domāju, ka nebūs tik traki, bet, ja pēc tam vēl solīs salu, tad tomēr diennakti iepriekš ar to cukurbiešu pulverīti vajadzētu nomiglot, tas tomēr veido tādu cukura kārtiņu un pasargā. Ja tikai lietus būs, tas atkal nederēs, jo tiks noskalots. Jāskatās," ieteica Kaminska.

Naktīs, kad gaisa temperatūra var noslīdēt zem nulles, pret aukstumu jutīgos augus var apsegt ar kādu agrotīklu vai ko citu, arī tas palīdzēs. Tāpat var apsegt arī augumā nelielos augļu kokus, kuri jau uzziedējuši vai gatavojas ziedēt.

"Ja ir maziņš kociņš, apsedziet! Agrotīkli visur ir nopērkami. Vispār ir jātur agrotīkls mājās. Mēs pat puķes siltumnīcās, kuras nav apkurināmas vai notikusi kāda avārija, divās trīs kārtās ar agrotīklu apsedzam, un viss lieliski saglabājas. Izplatīts paņēmiens siltumnīcās ir divas kārtas," norādīja Rožukalne. 

Tiem, kas šobrīd mājās podiņos audzē dažādus stādus, ko vēlāk iestādīt dārzā vai siltumnīcā, jāņem vērā, ka nepieciešamais mēslojums jādod dienās, kad spīd saule.

"Mēslojumam jābūt ar sauli kombinācijā. Ja nav mēslojums ar sauli kombinācijā, tad viens pats mēslojums nav labs – augs to mēslojumu nepatērē, un tas sakrājas podiņā. Tas ir jāņem vērā tiem, kas mājās audzē stādiņus – jums jāķer tas brīdis, kad ir saule, un tad jūs mēslojat," ieteica Rožukalne.

Pavasarī dārza darbiem ir divas galvenās funkcijas – augus aizsargāt un barot, sacīja Rožukalne. 

"Bet barošana tomēr ir, kā jau es teicu, saistīta ar sauli un siltumu. Tu nevari piebarot tad, kad augs to nevar paņemt. Vistrakākais ir tas, ka lielveikali ir pilni ar šķīstošajiem mēslojumiem, kuri tomēr domāti vairāk siltumnīcām – tādi kristaloni, kurus masveidā cilvēki pērk. Ejam tomēr pie granulētiem mēslojumiem vairāk, kuri lēni šķīst. Es tomēr aicinātu padomāt vairāk arī par ekoloģiju – tagad pavasarī būtu fantastisks laiks ar bioloģiskajiem mēslojumiem strādāt," ieteica Rožukalne.

Dārzkope norādīja, ka bioloģisko mēslojumu ir vieglāk arī regulēt – tas nedod tūlītējo efektu, kas var būt pārmērīgs. Mēslošanas darbiem dārzā svarīgs ir arī mitrums – ja sniegs uzkritīs un samitrinās augsni, tas nāks tikai par labu.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti