Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Samilzušas sociālās problēmas ģimenēs ar bērniem

Lūdz atbalstu cilmes šūnu transplantācijai

Vāc ziedojumus cilmes šūnu transplantācijai zēnam ar autismu

Onkoloģiskas slimības, autisms un bērnu cerebrālā trieka – tās ir dažas no saslimšanām, kuru ārstēšanā liels palīgs ir cilmes šūnu transplantācija. Tādēļ arvien vairāk cilvēku bērna dzimšanas brīdī izlemj saglabāt nabassaites asinis un audus. Šādu ceļu izvēlējusies arī divu bērnu mamma Inga Kožarenoka-Šņoriņa. Viņa uzskata, ka tas ir vienīgais veids smagi slimā dēla ceļam uz pilnvērtīgāku ikdienu. Process gan ir laikietilpīgs un prasa lielus līdzekļus. 

Bijušās Latvijas rekordistes šķēpa mešanā Ingas Kožarenokas-Šņoriņas ģimenē aug divi bērniņi – viengadniece Hetere un 11 gadus vecais Rojs Martins. Zēns pasaulē nāca 32. grūtniecības nedēļā. Neilgi pēc dzimšanas viņam tika konstatēts sirds starpsienas defekts un plaši smadzeņu bojājumi, zēnam augot, attīstījās autiskā spektra traucējumi. Nesen viņam diagnosticēts arī viens no epilepsijas veidiem. Inga neslēpj, ka dažādos ārstēšanas, atbalsta un informācijas meklējumos ģimene ne reizi vien bijusi uz sabrukuma robežas. Pirms gada ģimenē ienāca māsiņa. No viņas dzimšanas brīdī tika iegūtas cilmes šūnas, kas viesa cerību brālim veikt cilmes šūnu transplantāciju Polijas klīnikā.

"Man jau citu ceļu nav, es vairs nezinu, ko reāli iesākt.

Negribu neko nožēlot, ko neesmu izdarījusi. Labāk pamēģināšu un uzzināšu, kas un kā, nekā nedarīšu neko un vienkārši eksistēšu kopā ar savu bērnu," uzsvēra sieviete.

Pirmo reizi cilmes šūnas veiksmīgi pārstādīja bērnam ar Fankoni anēmiju 1989. gadā Francijā. Cilmes šūnu bankas medicīniskā konsultante Inese Bolmane cilmes šūnas sauc par remonta komplektu, kuru var izmantot dažādām terapijām, uzglabāt un izmantot pēc daudziem gadiem. Ārste uzsver, ka Rojam Martinam šī ārstēšanas metode palīdzētu kļūt līdzsvarotākam un ne tik atkarīgam no citiem cilvēkiem.

"Ir trīs diagnozes – bērnu cerebrālā trieka, autisms un vēl ir autoimūnās saslimšanas skolioze, kurās ir klīniskie pētījumi tik tālu stadiju sasnieguši, ka tas brīdis, ka varētu apstiprināt algoritmus un valsts apmaksāt šīs ārstēšanas, esam tuvu, bet vēl neesam. 

Rojs nav pirmais bērns ar autismu, ar ko mēs esam gājuši uz cilmes šūnu terapiju," stāstīja ārste Bolmane.

Lai varētu veikt cilmes šūnu transplantāciju, iegūtās šūnas vispirms ir jāizaudzē atbilstoši konkrētā cilvēka svaram, vecumam un diagnozei, jāveic arī citi priekšdarbi, tas aizņem aptuveni pusgadu. Visam procesam ģimenei līdzekļu nepietiek, tāpēc tā vērsusies pēc atbalsta organizācijā "Ziedot.lv". Tās vadītāja Rūta Dimanta atzīst, ka katru gadu pie organizācijas pēc palīdzības vēršas ap 200 ģimeņu.

"Autisms mūsdienās ir izplatīta lieta, bet mums valsts kā nodokļu maksātājiem, mūsu bērniem ar autismu neesam nodrošinājuši nevienu bezmaksas rehabilitācijas programmu.

Ja varam pierādīt, ka ar šādu cilmes šūnu operāciju vai citu terapiju varam sasniegt labus rezultātus, tad varam runāt, lai nākotnē to atmaksā no valsts budžeta," sacīja Dimanta.

Mamma Inga neslēpj prieku, ka māsiņas ienākšana ģimenē ir mainījusi Roja Martina ikdienu, viņš savu spēju robežās par mazo Heteri rūpējas un meklē ar viņu kontaktu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt