Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Kauguru pensionāri neziņā par EP vēlēšanu iecirkni

Panorāma

Vardarbība ģimenē: sistēma nepasargā no varmākas

Skries melanomas pacientu atbalstam

Melanomas paciente no Beļģijas skries Rīgas maratonā citu pacientu atbalstam

Bija brīdis, kad ārsti viņai piedāvāja vairs tikai paliatīvo aprūpi, bet melanomas paciente Keisija Kinga no Beļģijas atteicās padoties. Šajās dienās viņa ieradusies Rīgā – ne tikai lai dalītos ar savu izveseļošanās stāstu, bet arī skrietu pusmaratonu ikviena melanomas pacienta atbalstam.

Keisija Kinga atklāti stāsta par savu cīņu ar melanomu, kas viņai – aktīvai, sportiskai, triatlonus mīlošai sievietei bija kārtīgs šoks. Un vēl viena auksta duša sekoja tad, kad izrādījās – vēzis ir atgriezies. Keisija piekrita eksperimentālai terapijai ar zālēm, kam bija beigušies klīniskie pētījumi, bet kas tobrīd vēl nebija iekļautas valsts apmaksāto zāļu sarakstā. Un tas viņu izglāba.

"Man nebija citas izvēles! Bija vai nu iespēja saņemt šādu ārstēšanu vai nomirt. Tās bija manas divas izvēles," stāsta Keisija.

Šobrīd šīs melanomas zāles pieejamas gan Beļģijas, gan Latvijas pacientiem. Taču, piemēram, acs melanomas gadījumā joprojām jālūdz ziedojumi, jo valsts tās nekompensē.

Bet Keisija nolēma savu dzīvi dzīvot jēgpilni, un nodibināja Melanomas pacientu atbalsta biedrību.

"Tu jūties tik vientuļš! Kad tu esi slims, tev ir sajūta, ka esi viens pats pasaulē. Ir tik svarīgi, ka pacienti sanāk kopā un runā. Dalās ar labo un slikto pieredzi. Un ir daudz ārstu, kuri tagad jautā padomus mums," saka melanomas paciente.

Keisijas draudzene strādā Starptautiskajā skolā un, uzzinot, ka Rīgā notiks maratons, Keisija pieteicās braukt šurp. Un skriet vismaz pusmaratonu, lai iedrošinātu un iedvesmotu citus melanomas pacientus.

"Tas vienmēr ir bijis manā vēlmju sarakstā. Noskriet maratonu. Pusmaratonu. Un Rīga ir laba, jo nav augstu kalnu . Tā ir diezgan plakana. Un tā nu es varu satikt arī citus melanomas pacientus. Un es jūtos pagodināta, ka varu iedvesmot citus. Dzīvot ar šo slimību un nepadoties!" viņa saka.

"Šogad neskriešu, bet varbūt nākamgad!" sola Sondra Zaļupe, kura ir viena no Latvijas melanomas pacientu biedrības dibinātājām.

Jaunās biedrības mērķis ir atbalstīt vienam otru, palīdzēt pieņemt gudrus lēmumus par ārstēšanos un palīdzēt arī valstij.

"Mēs gribam sakārtot šo te sistēmu – valsts apmaksājamo zāļu un procesu sakarā, lai saprastu – kas vēl trūkst, kas ir nepieciešams. Ir viegli pateikt – kas ir slikti! Bet vajag reālu plānu, ko darīt," saka Zaļupe.

Keisijai kājās sporta apavi. Viņa smejas, ka ir ļoti piesardzīga. Un savas maratona botas uzvilkusi kājās jau lidojumā. Lai gadījumā, ja noklīst bagāža, nekas viņu netraucētu stāties uz starta līnijas un skriet pusmaratonu par visiem melanomas pacientiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt