Panorāma

ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns viesojas Rīgā

Panorāma

Maskavā uzgavilē Sirmajam un korim "Latvija"

Mana Latvijas vēsture - Anda Buševica

Mana Latvijas vēsture: Anda Buševica

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Daudz strādā, dzīvo dzīvoklī, par kuru jāmaksā hipotekārais kredīts. Un viņas trešais pensijas līmenis ir dēls Miķelis. Raidījuma „Panorāma" rubrikas „Mana Latvijas vēsture" varone Anda Buševica simbolizē tagadējo četrdesmitgadnieku paaudzi.

18. novembris Latvijas radio žurnālistes Andas Buševicas dzīvē ir nozīmīga diena. Pirms 95 gadiem šajā dienā par Latvijas proklamēšanu Nacionālajā teātrī nobalsoja viņas vecvectēvs Ansis Buševics. Dzimtas vēsture tiek pētīta joprojām.

„Būtu jau skaisti, ja es varētu stāstīt, ka patriotisms man ir ieaudzināts bērnībā. Bija lietas par ko nevarēja runāt. Mums jau mazotnē ieaudzināja, ka vecvectēvs bija kas īpašs," stāsta Anda.

Tagad ikviena dzimtas kopā sanākšana ir arī kā kopīga vēstures stunda. Andas dzimtai pieder unikāli vecvectēva dokumenti: Saeimas deputāta un finanšu ministra apliecība un vairākas lepnas fotogrāfijas ar ciltstēvu. „Vecvectēvs bija 1915.gadā izsūtīts uz Vāciju. Viņš Latvijā atgriezās 1918. gada novembrī un 18. datumā aizgāja līdzi čomiem uz Nacionālo teātri, nezinādams kurp dodas," stāsta Buševica.

Anda, kura savulaik ieguvusi filozofes izglītību, pati nav piedalījusies Latvijas tautas frontes pasākumos, jo bijusi tiem gluži vienkārši par jaunu. Taču viņa darbojusies Vides aizsardzības klubā. „Atceros, kā mēs cīnījāmies pret metro, lai arī tagad tas būtu noderējis."

Filozofes Buševicas dzīvē „treknie" gadi deva vien iespēju iegādāties dzīvokli, par ko jāmaksā liels kredīts. Viņa atzīst, ka ikdiena paiet ļoti daudz strādājot: „To es izjūtu, ka mūsdienās ir šausmīgi smagi jāstrādā. Ar godīgu darbu nevar nopelnīt iztikšanai."

Anda nežēlojas un saka, ka viņas dzimtā visstiprākās bijušas tieši sievietes. Tieši pateicoties dzimtas sievietēm varējis darboties arī advokāts un politiķis Ansis Buševics. Jāatzīst gan, ka viņa liktenis bijis tikpat traģisks kā visa Latvijas vēsture. Būdams nedemokrātiski ievēlētās Tautas Saeimas deputāts, viņš 1940. gadā bija viens no 20 delegātiem, kas 21.jūlijā Padomju Savienībai iesniedza Deklarāciju par Latvijas iekļaušanos PSRS sastāvā. „Viņam nebija citas izvēles," saka Anda.

Jau pēc četrām dienām atzīmējot valsts svētkus, Anda kopā ar dēlu dosies skatīties salūtu. Viņi abi ir komanda, kas pieder spēcīgai dzimtai un apzinās, ka tas ir arī viņu spēks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti