Dienas ziņas

Turpinās Norupītes dambja rekonstrukcija

Dienas ziņas

Izzūd Karostas vēsturiskā apbūve

Aucē atklāta izstāde «Nauda, naudiņa»

Aucē atklāta izstāde «Nauda, naudiņa»

Vēl tikai nedaudz vairāk kā mēnesis, līdz ierastos latiņus nomainīs eiro, tāpēc daudzi steidz savākt visas īpašās lata monētas. Atzīmējot Latvijas 95. dzimšanas dienu un sagaidot lata nomaiņu pret eiro, Aucē atklāta izstāde ''Nauda, naudiņa''.

Cara laika, padomju rubļi, pirmās Latvijas laika lati, repšiki, vācu markas un dažādas citas naudas zīmes naudas maiņu rezultātā kļuvušas par izstādes eksponātiem Auces Tūrisma informācijas centrā. Izstāde veidota no divu iedzīvotāju privātkolekcijām. Ilze Šimkevica savu naudiņu saņēmusi mantojumā no vecāsmammas, un katrai monētai un banknotei ir savs stāsts.

Vecaistēvs bija dienējis vācu leģionā un viņam bija reihsmarkās maksāta alga, un, acīmredzot, kad nomainijās nauda, vecāmamma nebija ticējusi, ka tā notiks, un tādos žūkšņos bija saglabājusi," TV Spektrs stāsta naudaszīmju kolekcijas īpašniece.

Izstādē ''Nauda, naudiņa'' līdzās senajām monētām savu vietu ieņēmuši arī jau aizejošie lati. Daudziem tas licis sarosīties, lai savā īpašumā iegūtu visas īpašās monētas.

"Viņus reizēm var saņemt arī veikalā, un tas ir tāds lielisks pārsteigums, kad tu atver plaukstu un ieraugi, ka tev ir iedots kausiņš vai ezītis. Un, manuprāt, tie īpašie latiņi izkrāsoja mūsu ikdienu," atzīstas izstādes kuratore Sintija Upmane.

Pāreja no lata uz eiro daudziem būs jau ceturtā naudas maiņas reize, gados vecākajiem pat piektā, bet televīzijas aptaujātie jaunieši tā pa īstam zina tikai latus.

"Es esmu redzējusi, ka ir tāda nauda bijusi, bet tā reāli naudas izmantošanu es neatceros," saka uzrunātā izstādes apmeklētāja Līva Apriķe. Taujāta, kādas būs sajūtas, kad pāriesim uz eiro. "Nu skumji mazliet, bet cerams, ka tas uz labu," viņa nosaka. 

Aucenieku veidotā naudas izstāde būs apskatāma līdz janvāra beigām, līdz brīdim, kad lati atkal būs kļuvuši tikai par vēstures liecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti