Diena narkoloģijas centrā: aizvien vairāk «spaisa» upuru un maisījumi pat no 12 vielām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pa restotajām narkoloģiskās nodaļas durvīm ielaiž kārtējo apmeklētāju ar sporta somu. Personāls pārbauda, vai tajā neatrodas kādi aizliegtie priekšmeti, kas var kaitēt gan klientu veselībai, gan personāla drošībai. Klienti visā savā krāšņumā parādās vakarpusē - kļūst nemierīgi, sit stiklus un dara citus brīnumus. Tā izpaužas alkoholiķi un narkomāni, arī sintētisko maisījumu smēķētāji, kuru ārstējas narkoloģijas centrā Sarkandaugavā.

Jaunieši neesot izņēmums. Personāls ar tādiem runājot pa labam, jo katrs vēlas nostrādāt savu maiņu, apmeklējot centru, pārliecinājās Latvijas Radio.  

„Kad tevi gaidīt atpakaļ?”

Atsevišķi psihotropo vielu lietotāji centru atstāj ar sajūsmu. Kādam pusaudzim  atnākusi pakaļ mamma. Abi saņem mediķes izrakstu un viņai atskaitās, ka no 4.aprīļa uzsāks apmeklēt psihologu palīdzības grupu.

Vēl viens narkomāns, jau ne vairs pusaudzis, dodas prom, tualetē pārģērbj pidžamas bikses uz solīdākām sporta biksēm, palūdz mediķiem atvērt durvis. 

Mediķe pavaicā - kad tad atkal gaidīt atpakaļ, norādīdama, ka šis klients ir biežs viesis. Otra mediķe noteic - esot apsolījis, ka nākamās reizes nebūšot.

Jau pēc viesošanās psihoneiroloģiskajā teritorijā Latvijas Radio viņu pamana pie tramvaja sliedēm līdzīgu narkomānu kompānijā. Šķirdamies no viņiem, viņš skrien atpakaļ uz nodaļu uzmest cigarešu paciņas palikušajām meitenēm.

Klientu atnākšana un aiziešana ir narkoloģijas nodaļas ikdiena, kur zināms klientu daudzums ir tieši sintētisko maisījumu lietotāji - gados jauni, nepilngadīgi un jaunieši, kam jau 18 un vairāk.

Kāds puisis, kuru uz nodaļu atvedusi policija, bijis regulārs marihuānas lietotājs, tad pārgājis uz „spaisiem”.

„Tad tu vairs nesaproti, kas par dienu, tev jūk viss,” par saviem iespaidiem stāsta „spaisa” upuris.  Viņu atveda, jo viņš esot taisījis sev ēst un atstājis vaļā gāzi gāzes plītī. Kāds izsauca palīdzību. Radās aizdomās, ka viņam ir tieksme uz pašnāvību.

„Nu, ja esi suicidāls, tad uzreiz ved uz šejieni,” viņš noslēdz stāstu.

Cīņa ar sevi kā notievēšanas šovā

Narkoloģijas nodaļas ārste Skaidrīte Skaida min, ka, ierodoties slimniekam, tiek sniegta kompleksa palīdzība, nesagaidot analīžu rezultātus, tie pienāk vēlāk, tie ir būtiski, taču daudzas lietas nolasāmas no cilvēka izskata un uzvedības.

„Varam salīdzināt ar šovu, kur cilvēki tievē,  pāriet uz citu dzīves un ēšanas režīmu.  Šeit tas pats, ja cilvēks iemācīsies kontrolēt savas izjūtas, viņam tas aizies, ka - jā, šāda viela ir, bet man tā nav vajadzīga,” stāsta Skaida.

„Spaisa” piejaukumos nākusi klāt kāda jauna viela, kas izraisa sastingumu - pāris minūtes cilvēks nespēj pakustēties.

Alkohola, narkotisko un psihotropo vielu reibuma ekspertīzes nodaļā nodarbojas ar asins un urīna paraugiem un spēj atsegt sintētisko narkotiku saturu, kas izraisa visdažādākos bojājumus veselībai un izmaiņas uzvedībā. Analīzes dod ieskatu gan vielu pagatavošanā, gan ietekmē uz cilvēku – tās var būt halucinācijas, nedabiskas sāpes vai bailes.

Narkoloģe Astrīda Stirna stāsta, ka ir zinātniski pierādīts, ka „spaisiem” iedarbība ir 100 līdz 800 reizes spēcīgāka nekā dabīgiem kanabinoīdiem.   

Laboratorija slavena gan ar šobrīd esošo pieprasījumu pēc tās, gan ar īpašo biočipu matricu iekārtu, kas spēj atsegt narkotiku saturu, tādējādi palīdz arī policijai cīnīties ar vielu tirgotājiem, kas pilnā pārliecībā mēģina apgalvot, ka fasētie maisījumi ir vien augu mēslojums.

Matricu iekārtu lieto vien no pagājušā gada, un valsts saņēmusi kritiku, ka nespēj  cīnīties ar nelegālo ķīmijas biznesu.  Pirms tam vielu saturs pārbaudīts citām metodēm, kas ne vienmēr spēja atsegt jaunākos vielu savienojumus.

Iekārtu, ko sauc par „Randoks Evidenci”, izrāda tiesu eksperta palīgs Normunds Boks. Tā atgādina pelēkas krāsas vieglo auto. Redzamākajā daļā aiz lodziņa atrodas divi diski, kas līdzinās dīdžeja pultīm. Diskos iestrādāti caurumi, kuros ievietotas stikla mēģenes - pacientu asins analīzes, un ik pa brīdim ar automātisku pipeti virs tām tiek ņemti paraugi. Tos nogādā iekārtas iekšējā daļā, kur notiek laboratorisks izmeklējums ar biočipu palīdzību.  

Biočipos ir iestrādātas īpašas vielas, kas dod iespēju noteikt, kāda „spaisa” saturs  atrodams asins vai urīna paraugā, nosakot, kāda apreibinoša viela ir cilvēka organismā. Pacienti mēdz pieprasīt atkārtotu analīzi, jo neuzticas, taču tas biežāk saistīts ar braukšanu pie stūres reibumā.  

Viena cilvēka asinīs pat 12 kaitīgās vielas

Ķīmisko vielu ražotāji nesnauž un ik pēc kāda laika, nedaudz pamainot formulu, attīsta jaunas vielas, kas nav iekodētas biočipos un laboratoriski nav atrodamas, līdz kamēr ar šādu vielu paraugiem sagatavo jaunas matricas. Pēdējo gadu laikā nākušas klāt 147 jaunas vielas. Jāpatur prātā, ka sākotnēji matricas varēja noteikt tikai dabisko marihuānu, ja tā bija asinīs.  

Boks un viņa kolēģe Tatjana Fedaseviča, neminot personas datus, parāda kāda narkomāna asinsainu. Šajā gadījumā konstatēts amfetamīns, metamfetamīns un citas sintētiskās vielas. Dažreiz viena cilvēka asinīs ir  atrodamas desmit un pat 12 dažādas vielas.

„Diemžēl dažreiz pēc maisījumiem cilvēki ārstējas ne tikai no narkotiku atkarībām, bet arī no psihiskām slimībām,” saka Fedaseviča.

Lielākā daļa „spaisu” lietotāju ir vīrieši no 18 līdz 26 gadiem.

Skaidrīte Skaidas retoriski jautā, kāpēc to, ko ārsti var atrast, nevar aizliegt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti