Likums būtiski mazinājis «spaisa» problēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ir pagājis gads, kopš mediji un policija, sadarbībā ar organizāciju „Stop drugs” regulāri ziņoja par arvien jauniem nelegālo narkotiku jeb „spaisa” upuriem un to tirgotavu slēgšanu. Šobrīd problēma ir būtiski mazinājusies, taču Latvijas Radio secina, ka joprojām ik dienu mediķi sniedz palīdzību vienam līdz diviem cilvēkiem, kas iespējams saindējušies ar sintētiskajām narkotikām. Vēl aizvien darbojas daži psihoaktīvo vielu tirgotāji, viens no tiem aizturēts aizvadītajā nedēļā, Jūrmalā.

Austrumu slimnīcas toksikoloģijas klīnikas uzņemšanas gaitenis ir tukšs, tajā ik pa laikam var manīt vien ārstus, bet ne pacientus. Pēc pagājušā gada 9. aprīlī pieņemtajiem grozījumiem krimināllikumā, kas paredz kriminālatbildību personām, kuras pārdod augu vielu maisījumus, ievesto pacientu skaits ir ievērojami samazinājies. Likuma lielo ietekmi uzsver arī ārstniecības iestādes. Situāciju skaidro Austrumu slimnīcas toksikoloģijas nodaļas ārsts Roberts Stašinskis.

„Situācijai ir izteikti pozitīva virzība tādā ziņā, ka būtiski samazinājies šo pacientu skaits,” saka Stašinskis. „Negribētu teikt, ka viņi pilnībā izzuduši, tad es melotu, bet tiek stacionēti mazāk – apmēram 2-3 mēnesī.”

Ievesto pacientu stāvoklis nav smags un tie pārsvarā netiek stacionēti, tādēļ kopējo situāciju var uzskatīt par apmierinošu. Tā uzskata arī Narkoloģijas centra ārste Sarmīte Skaida. Viņa uzsver, ka šī brīža situāciju nevar salīdzināt ar pagājušo gadu.

Narkoloģe stāsta, ka ne vienmēr var noteikt, ka cilvēks ir lietojis spaisu, jo pārsvarā šīs vielas tiek sajauktas dažādākos veidos, lielākoties, kopā ar marihuānu. Iezīmējas jauna problēma – spaisa un citu narkotisko vielu pirkšana internetā.

Savukārt, policija ir pārliecināta, ka apreibinošo maisījumu ielu tirdzniecība ir izskausta. Stāsta Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

 „Šobrīd mēs pilnīgi noteikti varam apgalvot, ka jebkāda veida atklāta tirdzniecība ir izskausta un šādu veikaliņu skaits šobrīd ir nulle,” uzsver Sadovskis. „Vārdu sakot, šādu veikaliņu, kuros varētu iegādāties šīs vielas, šobrīd nav. Protams, daži tirgotāji ir, kurus policija ik pa laikam arī noķer – arī šonedēļ Jūrmalā tika aizturēts jauno psihoaktīvo vielu tirgotājs.”

Vēl pirms gada biedrība „Stop Drugs” bija viens no aktīvākajiem spaisa tirgotavu apkarotājiem. Kopā ar sabiedrību un līdzpaņemtajām olām tie centās iebiedēt narkotisko vielu tirgotājus, kur atradās arī mazgadīgie pircēji. Lūk, fragments no sarunas ar pusaudzi, kurš stāsta kā lieto spaisu.

Minētā biedrība sarunājās ar pārdevējiem un to kioskus aplīmēja ar brīdinājuma plakātiem par iespējamajām sekām, pēc spaisa lietošanas. Biedrības „Stop drugs” vadītājs Sandris Bergmanis ir vienās domās ar policiju, ka spaisa problēma Latvijā ir veiksmīgi apturēta.

 „Šī brīža situācija ir visnotaļ mierīga – „Spaisa” problēmu mēs esam veiksmīgi apkarojuši,” norāda Bergmanis. „Kaut kādi jauni uzplūdumi vai pievedumi Latvijā nav konstatēti. Mēs, protams, pastāvīgi apmaināmies ar informāciju ar policiju. Mēs varam teikt, ka „Spaisa” problēmas Latvijā ir vairāk vai mazāk apkarotas.”

Ar spaisa saindēšanos ievestajiem cilvēkiem ārstniecības iestādēs visbiežāk tiek veiktas analīzes, mērīts pulss un veikta mākslīgā elpināšana, ja tas nepieciešams.

Pēc Nacionālā Veselības dienesta oficiālajiem datiem, no narkotisko vielu maisījumiem ir gājis bojā tikai viens cilvēks, tomēr ir gadījumi, kad nāve iestājusies iekšējo orgānu nespējas dēļ, ko radījusi spaisa ietekme un tas netiek reģistrēts pie spaisa nāves gadījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti