«Spaisa» lietotājiem draudēs naudas sodi un pat kriminālatbildība

Par jaunas psihoaktīvas vielas jeb „spaisa” neatļautu lietošanu varēs izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu līdz 280 eiro, paredz  11.Saeimas pēdējā sēdē ceturtdien, 30.oktobrī, trešajā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK).

Piemērojot sodu, personu vienlaikus „spaisa” lietotāju rakstiski brīdinās par kriminālatbildību, ja viņš gada laikā atkāroti izdarīs šādu pārkāpumu.  

Tāpat administratīvā atbildība paredzēta par „spaisa” neatļautu iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu bez nolūka tos realizēt.

Saeima jau grozījusi Krimināllikumu, paredzot kriminālatbildību par jaunu psihoaktīvu vielu neatļautu apriti un lietošanu, ja persona iepriekš brīdināta par kriminālatbildību. Par šādiem pārkāpumiem varēs sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

„Šis ir pēdējais solis, 11.Saeimai noslēdzot darbu pie „spaisa” sērgas ierobežošanas. Šis rūpals ir nogājis pagrīdē un vairs nav iedomājams, ka kāds šādas apreibinošas vielas brīvi un oficiāli var tirgot,” atzīst Saeimas Juridiskās komisijas krimināltiesību apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins.

„Būtiski samazinājies arī „spaisa” upuru skaits. Šīs vielas faktiski pielīdzinātas parastajām narkotikām, un par to paredzēta brīvības atņemšana. Atbildība noteikta arī lietotājiem – sākumā administratīvs sods, bet, ja pārkāpums fiksēts atkāroti gada laikā, iestāsies kriminālatbildība,” norāda Judins.

„Esam panākuši, ka „legālās” narkotikas vairs neeksistē - vielas, kuras vēl nav iekļautas narkotisko vielu sarakstā, bet cilvēka veselībai var radīt līdzvērtīgus draudus, tiek definētas kā jaunas psihoaktīvās vielas. To apritei tiek uzlikts pagaidu aizliegums, par kura pārkāpšanu draud administratīvā un kriminālatbildība,” uzsver Judins.

Jau ziņots, ka pēc vērienīgas "spaisu" izplatīšanās Latvijā slimnīcās regulāri nonāca „legālo narkotiku” lietotāji, reģistrēti arī traģiski gadījumi, kad „spaisa” lietošana bwigusies ar nāvi. Pret narkotikām cīnījās gan varas iestādes, nosakot jaunus vielu aizliegumus, gan sabiedriskās organizācijas, kas mēģināja panākt „točku” slēgšanu.

Kopš 9.aprīļa par jauno psihoaktīvo vielu jeb augu maisījumu ("spaisu") tirdzniecību paredzēta kriminālatbildība, kas beidzot ļāva slēgt lielāko daļu pārdošanas vietu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt