Padomi drošai ceļošanai ekstrēmo sporta veidu cienītājiem

Ekstrēmie ceļojumi ir atpūtas veids, kurā citas valsts apciemojums pieļauj risku. Risku pastiprina fakts, ka tieši gada siltākajos mēnešos palielinās masu skrējienu, kā arī vasaras ekstrēmo sporta veidu sacensību skaits. Pietiek ar nelielu misēkli, kas var novest pie vieglākām vai smagākām traumām. Latvijas Ūdens slēpošanas un veikborda federācija kopā ar apdrošinātāju "Balta" piedāvā ieteikumus, kā izvairīties no riska šāda tipa ceļojumos.

Dažādas traumas ceļojumu laikā ekstrēmo piedzīvojumu meklētāji piedzīvo, braucot ar sniega dēli, skrituļdēli vai šosejas, kalnu vai BMX riteņiem, skrienot maratonu, piedaloties autosporta sacensībās, kaitojot vai sērfojot, liecina apdrošināšanas sabiedrības "Balta" pētījumi un atlīdzību pieteikumi. Galvenokārt ekstrēmajos ceļojumos cilvēki saskaras ar kāju, pēdu, roku, pirkstu vai rokas locītavu traumām vai lūzumiem, tomēr ir gadījumi, kad tiek traumēta arī mugura vai pat gūta galvas trauma.

Dati rāda, ka iecienītākie ekstrēmo ceļojumu galamērķi pēdējo trīs gadu laikā ir bijuši Itālija, Austrija, Slovākija, Zviedrija un Francija, kur diemžēl arī visbiežāk ir notikuši dažādi negadījumi ekstrēmo aktivitāšu laikā, piemēram, braucot ar BMX vai sniega dēli. Tomēr ekstrēmo sporta aktivitāšu ceļojumos negadījumi ir piedzīvoti arī, Dienvidāfrikā kaitojot, Marokā sērfojot, kā arī Lietuvā nodarbojoties ar teikvando cīņas sporta veidu. AAS "Balta" piedāvā dažus ieteikumus, kā sagatavoties drošam ekstrēmo piedzīvojumu ceļojumam:

Svarīgi precīzi izplānot ceļojumu, pievēršot uzmanību visām detaļām, piemēram, cik drošas ir plānotās aktivitātes, kā tās var ietekmēt neparedzēti laikapstākļi. Tāpat svarīgi arī saprast, cik daudz no iecerētā iespējams paveikt. Ekstrēmo piedzīvojumu ceļojumos nebūtu prātīgi riskēt un darīt ko tādu, kas jau iepriekš nav izmēģināts.

Nedrīkst aizmirst par ķiveri vai glābšanas vesti. Lielākoties visos ekstrēmajos sporta veidos un līdz ar to ekstrēmo piedzīvojumu ceļojumos ļoti nozīmīga ir ķiveres esamība un valkāšana. Ķivere, protams, nepasargās no visiem negadījumiem, tomēr tā samazinās risku krītot gūt nopietnas traumas. Tāpat ūdens ekstrēmo sporta veidu cienītāji nedrīkst aizmirst par glābšanas vestes valkāšanu. Glābšanas veste ne tikai pasargās no noslīkšanas, bet arī samazinās iespēju gūt smagas traumas vēdera, muguras un krūškurvja daļā. Veste jebkuru triecienu padarīs kaut nedaudz vieglāku, nekā tas būtu, ja šāda glābšanas veste netiek izmantota.

Svarīgi nodrošināties arī ar roku, ceļu, muguras un citiem sargiem. Aizsarglīdzekļu lietošana, nodarbojoties ar ekstrēmo sportu, būtiski samazinās risku gūt traumas.

Arī sagatavošanās treniņi ir obligāti. Pirms ekstrēmajiem ceļojumiem, kuros ir paredzētas sportiskas aktivitātes, ir svarīgi sevi jau iepriekš fiziski sagatavot, lai ceļojuma laikā ķermenim nerastos lieka pārpūle un šoks par pēkšņajām sporta aktivitātēm.

Noteikti gan pirms ceļojuma, gan pirms pašām sporta aktivitātēm, piemēram, riteņbraukšanas un sērfošanas, jāpārliecinās par ekipējuma tehnisko stāvokli. Nekad nevajadzētu nodoties ekstrēmajās aktivitātēs ar kaut vai nedaudz bojātu vai nepiemērotu ekipējumu.

Ekstrēmās sporta aktivitātes, it īpaši veikošanu, kaitošanu, sērfošanu ieteicams veikt profesionāla cilvēka klātbūtnē, lai nodrošinātu sev papildu drošību.

Pirms došanās ceļojumā ir vērts tikties arī ar savu ģimenes ārstu un noskaidrot vispārējo veselības stāvokli. Svarīgi būtu veikt sirds un asinsspiediena pārbaudes, lai būtu drošība par to, ka veselības stāvoklis ir atbilstošs ekstrēmu piedzīvojumu īstenošanai.

Jāatceras arī, ka apreibinošām vielām nav vietas šādu piedzīvojumu ceļojumu laikā. Nevajadzētu lietot nekādas apreibinošās vielas, jo pat mazās devās lietots alkohols vai kāda cita apreibinoša viela var radīt nopietnu apdraudējumu paša un citu drošībai.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt