Māris Rīmenis: Pasaules kausā spriedze un intriga pieaug, futbola reitingi arī

Labākās astoņas komandas Pasaules kausa finālturnīrā ir noskaidrotas. Mazliet atelpas līdzjutējiem, un šoreiz par to, kā pieaug reitingi televīzijā šī turnīra laikā visā pasaulē. Kopumā jāteic, ka daudzviet tie vēl nesasniedz 2018. gada finālturnīra rādītājus, bet augšupejoša tendence ir.

No Starptautiskās Futbola federācijas FIFA paziņojumiem un izplatītās informācijas distancēsimies. Tur ir vis-, vis-, vis-  un tādā garā, kaut pagaidām var droši apgalvot tikai vienu – šis ir visdārgākais finālturnīrs vēsturē. Pieturēsimies pie faktiem, ko sniedz daudzu valstu televīziju kompānijas par saviem reitingiem futbola spēļu laikā. Skaidrs, ka tie pieaug turnīra gaitā, bet tas atkarīgs arī no attiecīgās valstsvienības sekmēm, jo Vācijā šoreiz vairs rādītāji neuzlabosies, Spānijā, Beļģijā arī ne.

Grupu turnīrs

Vācijā šīs valstsvienības spēli ar Spāniju (1:1) noskatījās jau 17,05 miljoni, tirgus daļai sasniedzot 49,3%. Spānijā šai cīņai vēl labāki rādītāji, ņemot vērā katras zemes iedzīvotāju skaitu – auditorija 11,2 miljoni un tirgus daļa jau 60,7%. Vāciešiem rādītāji jau daudz labāki nekā pret Japānu (televīzijā ARD 9,2 miljoni), bet vēl krietni atpaliek no 2018. gada, kad pirmo spēli pret Meksiku noskatījās 25,96 miljoni. Trešajā Vācijas spēlē pret Kostariku (4:2) jau 17,43 miljoni auditorijas, 53,7% tirgus daļas, taču tā izrādījās pēdējā spēle vāciešiem turnīrā. Lēnām auditorija sāka tuvoties 2018. gada rādītājiem, taču to nesasniedza – toreiz vidēji grupu turnīrā ik spēlei Vācijā bija apmēram 24 miljoni skatītāju. Vācijā nav labots arī valsts gada rekords futbolā – Eiropas čempionāta finālu sievietēm Anglija–Vācija (2:1) ARD kanālā noskatījās 17,89 miljoni.

Aptauja rāda, ka tikai apmēram 25  procenti vāciešu turpinās sekot notiekošajam Katarā pēc valstsvienības izstāšanās.  Pirmdien vakarā neitrālo spēli astotdaļfinālā Brazīlija–Dienvidkoreja ZDF kanālā noraudzījās 5,02 miljoni, kas bija visvairāk skatītākā pārraide todien.

No neitrālām spēlēm vislielākais rādītājs Vācijā bija Polijas–Argentīnas spēlei grupā, kam 6,72 miljoni auditorijas un 25% tirgus.

Spānijas–Kostarikas spēli Spānijā noskatījās 10,8 miljoni TVE publiskajā kanālā. Pirms četriem gadiem gan atklāšanas spēli pret Portugāli vēroja daudz vairāk – 15,1 miljons. Pret Vāciju jau pieminētie 11,2 miljoni un tirgus daļas procents izcils – 60,7%.

ASV neizšķirtu cīņā pret Angliju valstī noskatījās kopā 19,98 miljoni spāņu un angļu valodā – trešais labākais rādītājs futbolam ASV. "Fox Sports" vien bija 15,37 miljoni skatītāju, un tas spēlē, kas divos dienā pēc ASV Austrumkrasta laika. Pārējā ir spāņu auditorijas daļa "Telemundo" (4,6 miljoni). Visvairāk vēsturiski ASV ir skatīts Vācijas–Argentīnas 2014. gada fināls ar 22,67 miljonu auditoriju. ASV–Velsas spēli grupā "Fox Sports" noraudzījās 9,4 miljoni. Astotdaļfināla spēlei ASV–Nīderlande bija 12,96 miljoni skatītāju, pīķa brīžos pat sasniedzot 16,26 miljonu atzīmi. Spēle pēc Austrumkrasta laika bija no rīta, un tādēļ tas jāuzskata par ļoti labu rādītāju.

Francijā spēles rāda TF1, un Francijas–Austrālijas mačam 12,53 miljoni skatītāju – tas bija viņu rekords grupas spēlēm, labākais rādītājs tobrīd šogad un tirgus daļa 48,1%. Saprotams, ka rekords tika labots jau astotdaļfinālā pret Poliju. Vidēji šo cīņu Francijā TF1 noskatījās 14,32 miljoni, un tas jau ir par gandrīz diviem miljoniem vairāk nekā pirms četriem gadiem astotdaļfinālā pret daudz prominentāku pretinieci Argentīnu.

Polijā arī lieliski radītāji – TVP auditorija sasniegusi teju 11 miljonus (10,8), tirgus daļa 52,4%.

Nīderlandē NOS sabiedriskajā televīzijā  astotdaļfinālu pret ASV  noskatījušies 4,8 miljoni cilvēku, tobrīd iespējamai tirgus daļai pārsniedzot 50%. Starp citu, pagaidām arī Latvijā visaugstākie reitingi izslēgšanas spēlēs ir tieši Francijas–Polijas astotdaļfinālam, kas nedaudz apsteidz Argentīnu–Austrāliju un Brazīliju–Dienvidkoreju.

Japānā valstsvienības spēli astotdaļfinālā jau dziļā naktī pret Horvātiju noraudzījās 34,6% tobrīd iespējamo skatītāju, un arī tas ir izcils skaitlis "Fuji Television" kanālā. Saprotams, ka kulminācija bija tieši 11 metru pēcspēles sitienos, kur gan japāņiem iznāca fiasko laukumā.

Austrālija arī tika līdz astotdaļfinālam, un arī tur interese bijusi gana liela, kaut šajā zemē futbols nav populārākais sporta veids. Astotdaļfinālu  pret Argentīnu SBS kanālā kopumā noraudzījās ap diviem miljoniem skatītāju. Jāņem arī vērā, ka Austrālijā tobrīd bija ļoti agra rīta stunda.

Lielbritānijā pagaidām šī turnīra rekords ir Anglijas astotdaļfināla spēlei pret Senegālu. ITV kanālā 20,4 miljoni skatītāju, kas ir par 1,7 miljoniem vairāk nekā  pīķa brīdī Anglijas–Velsas mačā grupu turnīrā. Te nu nedaudz par māņticību un faniem. Apvienotajā Karalistē Pasaules kausa spēles rāda pamīšus BBC un ITV kanāli, un

līdzšinējā statistika ir tāda, ka Anglijai nav pārāk labi veicies, mačus rādot ITV.

Izlasei tad tikai nedaudz virs 25% uzvaru, šāda statistika visos lielajos turnīros kopš 1998. gada. ITV līdz šim rādītas 28 lielās Anglijas spēles un Trīs lauvas uzvarējušas tikai sešās no tām, vēl  13 neizšķirti un 9 zaudējumi. Nesen grupu turnīrā pret ASV arī bija neizšķirts… Pret Senegālu gan šoreiz viss iznāca  labi, taču ceturtdaļfināla maču pret Franciju Apvienotajā Karalistē atkal rādīs ITV kanālā un tā, pēc daudzu fanu domām, nav laba zīme. Var ticēt un visu ņemt nopietni, var pasmieties, bet tā nu tas ir. Atbildi, protams, sniegs spēle sestdien.

Ja par lielām un neitrālām valstīm, tad Indijā kopējais skatīšanas reitings pagaidām ir par 10–15 procentiem zemāks nekā pirms četriem gadiem finālturnīrā Krievijā, ko rādīja "Sony Network". Tagad ir jaunais "Channel Sports 18". Pirms četriem gadiem spēles Indijā kopā bija skatījušies 110,5 miljoni, tagad vidēji mačā iznāk mazāk par diviem miljoniem. Iespējamā auditorija milzīga, taču futbols nav pats populārākais sports Indijā, un viņu izlase nespēlē šajā grandiozajā forumā.

Saprotams, ASV allaž rekordus uzstāda "Superbowl" fināls amerikāņu futbolā, kas ir unikāls notikums, tikai viena spēle un visu laiku rekords sasniegts 2015. gadā, kad "New England Patriots" spēli  pret Sietlas "Seahawks" noraudzījās 114,4 miljoni skatītāju. Fantastika, toties futbolā ir 64 spēles finālturnīrā, tāpēc kopējā auditorija  beigās arī iznāks grandioza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
A grupa P
Nīderlande NLD
7
Senegāla SEN
6
Ekvadora ECU
4
Katara QAT
0
B grupa P
Anglija ENG
7
ASV USA
5
Irāna IRN
3
Velsa WLS
1
C grupa P
Argentīna ARG
6
Polija POL
4
Meksika MEX
4
Saūda Arābija SAU
3
D grupa P
Francija FRA
6
Austrālija AUS
6
Tunisija TUN
4
Dānija DEN
1
E grupa P
Japāna JPN
6
Spānija ESP
4
Vācija GER
4
Kostarika CRI
3
F grupa P
Maroka MAR
7
Horvātija CRO
5
Beļģija BEL
4
Kanāda CAN
0
G grupa P
Brazīlija BRA
6
Šveice SUI
6
Kamerūna CMR
4
Serbija SRB
1
H grupa P
Portugāle POR
6
Dienvidkoreja KOR
4
Urugvaja URU
4
Gana GHA
3

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti