Māris Rīmenis: Unikāls futbola fināls un jauni rekordi pasaules televīzijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Pasaules kausa izcīņa beigusies ar laikam gan dramatiskāko visu laiku finālu. Sportiskie rezultāti ir apkopoti, nu pieliksim punktu, kā finālturnīru skatījās televīzijā visā pasaulē. Skaidrs, ka visaugstākie reitingi ir valstīs, kas tika līdz izšķirošajām spēlēm, īpaši finālistiem. Tiek lēsts, ka finālspēli visā pasaulē noraudzījušies aptuveni 1,5 miljardi cilvēku, tas televīzijas pārraidēs un dažādās straumēšanas vietnēs kopā.  

Precīzi skaitļi gan būs nedaudz vēlāk, taču katrā ziņā ir pārspēts 2018. gada fināla rekords, kad kopējā auditorija bija 1,2 miljardi skatītāju pasaulē.

Latvijā kā neitrālā valstī finālturnīra kontekstā augstākie reitingi ir pusfināliem un finālam. Pusfinālos LTV7 vairāk skatījās Francijas–Marokas spēli, vidējai auditorijai jau pārsniedzot 100 tūkstošus skatītāju un 42,7% tirgus daļu, kas ir ļoti daudz vienā no skatītākajiem pulksteņa laikiem televīzijā. Tikai par kripatiņu mazāk vēroja Argentīnas–Horvātijas pusfinālu.

Finālā reitings Latvijā vēl lielāks, īpaši pamatlaika beigu daļā, papildlaikā un pēcspēles sitienos.

Vidējais skatītāju skaits jau teju 200 tūkstoši, kulmināciju sasniedzot pamatlaika izskaņā, papildlaikā un pēcspēles sitienos. Tirgus daļa 46,3%, un tas ir varens rādītājs, tiešām varens, nevienai citai pārraidei vai kanālam todien ne tuvu neizdevās ko tādu sasniegt.

Argentīnā futbols ir kā reliģija, bet pagaidām vēl nav precīzu apkopojumu, cik daudz iedzīvotāju skatījās finālu. Pēc aptuvenām aplēsēm, to darīja aptuveni četras piektdaļas valsts iedzīvotāju vecumā  no 15 gadu vecuma. Visiem pieejamas translācijas bija kanālā "TV Public", kurā pārraidi no Kataras sāka divas stundas pirms fināla, savukārt vēl pirms tam bija aptuveni piecas stundas garš vēsturisks šī un citu finālturnīru apskats. Pēc fināla vēl turpinājums četru stundu garumā, atskats uz šo triumfu. Argentīnā futbolu varēja vērot arī  vairākos maksas kanālos, tāpēc kopējā auditorija būs grandioza, kaut lauvas tiesa  piederēs "TV Public", kas visiem pieejams. Tiesa, tā ka "TV Public "nebija vienīgais ekskluzīvais kanāls, tad tā dati nav tik iespaidīgi kā Francijā vai Apvienotajā Karalistē skatītākajās spēlēs.

Līdz lielajam finālam  ļoti skatīts daudzviet Eiropā bija ceturtdaļfināls Francija–Anglija (2:1) sestdienas vakarā.

Dati jau apkopoti, turklāt dalībvalstīs Lielbritānijā un Francijā tie ir gana precīzi. Lielbritānijā spēli rādīja ITV kanāls un vidējā auditorija bija 19,4 miljoni, pīķa brīdī sasniedzot 23 miljonus, tirgus daļa vispār fantastiska – 68,2%. Šīgada rekords Apvienotajā Karalistē vienā kanālā, jo

pat tik ļoti iemīļotās britu karalienes Elizabetes II bēres septembrī nav skatījušies daudz vairāk –

 

maksimuma brīdī gan tur kopējā auditorija visā karalistē kopā bija 29 miljoni, bet to rādīja tiešraidē ne tikai "BBC One", bet arī vairāki citi kanāli kā "BBC Two", "BBC News", visi četri ITV kanāli, tāpat "SKY News" un "Sky Sports".

Atsevišķi vienā kanālā tik liela auditorija toreiz nebija. "BBC One" vidējā auditorija toreiz 12,9 miljoni, pīķa brīdī sasniedzot 19,5 miljonus. Futbolam vienā kanālā sanāk vairāk, todien agrāk citu ceturtdaļfinālu Portugāle–Maroka ITV arī skatījās gana daudz – 8,2 miljoni, tas spēlei ar citu valstsvienību piedalīšanos.

Francijā TF1 auditorija ceturtdaļfināla spēlei ar Angliju vidēji bijusi 17,7 miljoni, tirgus daļa 62,8%, kas arī fantastisks skaitlis. Pīķa brīdī 20,1 miljons skatītāju sestdienas vakarā – tas tobrīd labākais rādītājs šogad Francijā vispār un otrais labākais kopš 2018. gada, gad Francija triumfēja Pasaules kausā. Ja tieši par ceturtdaļfināla stadiju, tad tas ir rekords. Astotdaļfinālā pret Poliju TF1 bija vidēji 14,32 miljoni skatītāju. No citām spēlēm, kur nepiedalījās Francija, augstākais reitings bija Marokas ceturtdaļfinālam pret Portugāli – 7,5 miljoni, ko var izskaidrot arī ar lielo marokāņu diasporu Francijā.

Visi rekordi tik pārsisti lielajā finālā, kas šoreiz bija īpaši dramatisks un kurā Argentīna uzvarēja Franciju pēcspēles 11 metru sitienos.

Vidējā auditorija TF1 sasniedza Francijā 24,08 miljonus un tirgus daļa tobrīd – 81%! Kulminācijas brīdī, 11 metru sitienu sērijā, ap pulksten 18.45 pēc vietējā laika auditorija sasniegusi pat 29,39 miljonus. Fantastika, kaut Francija strikti protestēja pret Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) izvēli par labu Katarai kā rīkotājvalstij un publiskās fanu zonās līdz ar to līdz izšķirošajām spēlēm nebija translāciju.

Francijā līdz šim futbolā absolūtie rekordi tika sasniegti senāk – 2006. gada Pasaules kausa pusfinālā franču triumfu pret Portugāli (1:0) TF1 noraudzījās 22,2 miljoni skatītāju, pat nedaudz vairāk kā vēlāk zaudēto finālu pret Itāliju (22,1 miljons). Savulaik 1998.gada finālā Francija–Brazīlija (3:0) bija pat 23,64 miljoni skatītāju "Canal+" un tas līdz šim bija rekords Francijas futbolā. 2018. gadā finālu pret Horvātiju (4:2) skatījās 19,4 miljoni. 2016. gada Eiropas čempionāta finālu Francija–Portugāle (0:1 pagarinājumā) – 22,1 miljons. Tagad pusfinālā pret Maroku (2:0) pie TV ekrāniem pulcējās vidēji 20,7 miljoni skatītāju un vēlāk pieminētais rekords finālā – ar vidēji 24,08  miljoniem skatītāju un maksimumu vienubrīd 29,39 miljoniem.

Labi reitingi arī Itālijā, kaut šī valstsvienība pat nekvalificējās finālturnīram.

Lielākais reitings pusfinālos bija Argentīnai-Horvātijai (rādīja RAI1) – 10,3 miljoni un 44,5% tirgus daļa, protams, pēc tam finālā Argentīnai–Francijai vēl vairāk skatītāju. Šoreiz ne pārāk iespaidīgi rādītāji Vācijā, kur spēles pamīšus rādīja sabiedriskās TV kanāli ARD un ZDF. Tas saistīts gan ar Vācijas valstsvienības netikšanu izslēgšanas spēlēs, gan ar kritisko  attieksmi pret turnīra sarīkošanu Katarā. Visvairāk skatītā spēle tā arī palika ARD kanālā Vācijas–Kostarikas mačs grupu turnīra pēdējā kārtā – tajā 17,49 miljoni skatītāju un tirgus daļa ap 50% tobrīd.  It kā nav maz, bet gandrīz divtik mazāk par vēsturisko futbola auditorijas rekordu Vācijā.

Gana daudz futbolu skatījās arī ASV, kaut tur pagaidām lielāki reitingi sportā viņu tradicionālajiem veidiem.

Kanālā "Fox Sports" pusfinālu Argentīna–Horvātija noskatījās 6,4 miljoni, pīķa brīdī sasniedzot 8,2 miljonus. Šī spēle turklāt dienā pēc Austrumkrasta laika. Salīdzinājumam – 2018. gadā pusfinālu Francija–Beļģija noskatījās tikai 4,5 miljoni skatītāju "Fox Sports" kanālā. Otru pusfinālu Francija–Maroka tagad noskatījās vidēji 6,6 miljoni, reizēm sasniedzot pat 8,6 miljonus skatītāju. Spāniski runājošajiem ASV futbolu pārraidīja "Telemundo Deportes" kanālā, kur Argentīnas–Horvātijas maču skatījās teju pieci miljoni skatītāju, nedaudz mazāk (4,2 miljoni) vēroja Francijas–Marokas spēli.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
A grupa P
Nīderlande Nīderlande NLD
7
Senegāla Senegāla SEN
6
Ekvadora Ekvadora ECU
4
Katara Katara QAT
0
B grupa P
Anglija Anglija ENG
7
ASV ASV USA
5
Irāna Irāna IRN
3
Velsa Velsa WLS
1
C grupa P
Argentīna Argentīna ARG
6
POLIJA POLIJA POL
4
Meksika Meksika MEX
4
Saūda Arābija Saūda Arābija SAU
3
D grupa P
Francija Francija FRA
6
Austrālija Austrālija AUS
6
Tunisija Tunisija TUN
4
Dānija Dānija DEN
1
E grupa P
Japāna Japāna JPN
6
Spānija Spānija ESP
4
Vācija Vācija GER
4
Kostarika Kostarika CRI
3
F grupa P
Maroka Maroka MAR
7
Horvātija Horvātija CRO
5
Beļģija Beļģija BEL
4
Kanāda Kanāda CAN
0
G grupa P
Brazīlija Brazīlija BRA
6
Šveice Šveice SUI
6
Kamerūna Kamerūna CMR
4
Serbija Serbija SRB
1
H grupa P
Portugāle Portugāle POR
6
Dienvidkoreja Dienvidkoreja KOR
4
Urugvaja Urugvaja URU
4
Gana Gana GHA
3

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti