Ina Strazdiņa: Uz Vašingtonu – maskā!

Maskas – zilas, melnas, baltas, ar rievām sānos vai priekšā, tintes zili gumijas cimdi, kas atgrūž baktērijas, vesela kaste mitro higiēnas salvešu un trīs nelielas pudeles izsmidzināmā dezinfekcijas šķidruma. Nekad dzīvē ceļojuma somu neesmu piepildījusi ar tik dīvainu saturu. Bet nav citas iespējas. Ar operatoru Ingu Graudiņu mēs braucam uz koronavīrusa pandēmijas centru – ASV. Mapēs rūpīgi sapakoti svarīgākie dokumenti – pavadvēstules no darbadevēja un īpašā atļauja no ASV vēstniecības Rīgā, ka drīkstam ceļot Covid-19 laikā. ASV ielidot no Eiropas ir liegusi, taču žurnālisti ir to dažu izņēmumu vidū, kuri drīkst.

Rīta agrumā Rīgas lidosta ir visai tukša. Pie durvīm katru ienācēju sagaida cilvēki vestēs un maskās, lūdzot uzrādīt izdruku ar lidojuma apliecinājumu. Pavadītājiem šajā pandēmijas laikā lidostā ierasties ir liegts, un tas neviļus man atsauc atmiņā darba laiku Briselē, kad līdzīgā kārtā stingri ierobežojumi lidostās valdīja pēc teroraktiem Zāventemā.

Maskas mums ir rokas somās un uz sejas, bet vēl vienu saņemam, arī iekāpjot lidmašīnā. Par to, kā izturēties Covid-19 situācijā, ziņo informatīvajā ekrānā. Pasažieri izretināti, lai vienā solu rindā neatrastos vairāk par diviem.

Līdzīgi arī Frankfurtē, kur notiks mūsu pārsēšanās lidojumam uz Vašingtonu – skaļruņos nemitīgi atgādinājumi, ka sejas maskas un 1,5 metru distance ir obligāta. Nodomāju, ka vācieši tomēr ir gatavi ciešākai tuvībai, nekā noslēgtie ziemeļnieki, kuru distance ir divi metri. Bet te arī īsti nav, kam tuvoties, jo mūžam steidzīgā Frankfurtes lidosta atgādina izgaiņātu skudru pūzni – cilvēku maz un retos pulciņos.

Kad vietējā kioskā nopērku ūdeni, no pārdevējas Dženiferas uzzinu, ka daudzi lidostas veikali ir slēgti, jo pasažieru trūkuma dēļ tiem ir samazinātas darba stundas.

Distance, distance, distance – arī sēžoties “United Airlines” gaisa kuģī. Pasažierus izsauc un sēdina pa rindai. Kad novākti plastmasas pusdienu trauki ar vistas un pastas pārpalikumiem, skaļrunī laipni liek aiz auss, ka tagad ir laiks noslaucīt muti un atkal piesegties.

Teju deviņu stundu ilgo lidojuma laiku Covid-19 gan piemirstas, gan atgriežas apziņā, tāpat kā arvien līdz galam neaptveramā sajūta, ka

beidzot esam ceļā pēc daudzu mēnešu pandēmijas piespiedu dīkstāves, kas, ticiet man, jebkuram ārzemju ziņu korespondentam, kurš gadiem pieradis ziņot no notikumu vietas, ir nopietns pārbaudījums.

Aiz iluminatoriem slīd rūsganas ainavas, kad ar vieglu iesēdienu pieskaramies asfaltam. Vašingtonā ir viegli apmākusies pēcpusdiena, bet Rīgā – rīts.

Pirms muitas kontroles punkta katram izdala krāsainu lapiņu ar informāciju par Covid-19. Cilvēku tik maz, ka rindas rūk ātri. Robežsardze tikai apvaicājas, kad esam plānojuši atgriezties un novēl drošu palikšanu. Vašingtonas lidostas sagaidītāju zālē aiz metāla barjerām, kur parasti pulcējas ģimenes ar krāsainiem baloniem vai taksometru šoferi ar baltām lapām, uz kurām rakstīti sagaidāmo vārdi, ir vientulīgs tukšums.

Līdz centram ir pusstundu ilgs brauciens. Aiz taksometra loga slīd piepilsētas ainavas, kas pamazām pāraug daudzstāvu namu kvartālos un ielu krustojumos. Vīruss arī ASV galvaspilsētu ir padarījis klusāku un piesardzīgāku. To īpaši jūtam vakarā, kad, aizejot līdz tuvākajam “Safeway” pēc siera, maizes un ūdens, redzam, kā cilvēki pieklājīgi atkāpjas, lai palaistu garām, bet galvenais – netuvotos.

ASV inficēšanās skaitļi ir lieli, to vienmēr paturam prātā, arī tad, kad mobilajā telefonā pēkšņi atnāk īsziņa angļu valodā: “Vērojiet veselību 14 dienas!”.

Tikmēr 1000 kilometru no Vašingtonas, Našvilā, Donalds Tramps un Džo Baidens gatavojas pēdējām ASV prezidenta kandidāta debatēm, kurās pirmo reizi vēsturē nolemts atslēgt viena kandidāta mikrofonu, kamēr runā otrs, citādi neko nebūs iespējams saprast. Šī ir nežēlīga cīņa, ko gatavojamies dokumentēt, sarežģītos un tajā pašā laikā vēsturiski unikālos apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt