Eksperiments ar personas koda maiņu: Seši mīti. Kā ir patiesībā?

Kopš pērnā gada 1. jūlija ikvienam ir tiesības vienu reizi dzīvē mainīt savu personas kodu, ja tā pirmā daļa atklāj dzimšanas datus. LSM.LV veic eksperimentu, kurā sociālantropologs Andris Saulītis izmanto šo iespēju. Četrās sērijās pārbaudījām, vai dzīve Latvijā ir apgrūtināta, ja nomaina personas kodu. Noslēguma sērijā – par mītiem un realitāti pēc personas koda maiņas.

Daudzi apkārtējie man ir teikuši – labprāt mainītu personas kodu, bet, pirms pieņemt neatgriezenisko lēmumu, viņi pavēros, vai un kā personas koda maiņa ir izmainījusi manu dzīvi. Citiem vārdiem sakot, daudzus attur neziņa un nedrošība, vai personas koda maiņa ikdienā neradīs lielākus sarežģījumus iepretim ieguvumiem, ko tā sniedz. Es ceru, ka šai rakstu sērijai par personas koda maiņu ir izdevies kliedēt šo neziņu. Noslēguma sērijā par personas koda maiņu vēlos uzskaitīt vairākus mītus, kuri apvij personas koda maiņu. Daži no mītiem ir izrādījušies patiesi, citi ir pārspīlējumi un tukšas pļāpas. Tomēr jau iepriekš jāsaka – tie visi ir dzīves sīkumi un personas koda maiņu nenožēloju.

Mīts: Pēc personas koda maiņas pasē un ID kartē nav iespējams uzzināt dzimšanas datus

Tā nav patiesība. Gluži kā līdz šim, personu apliecinošos dokumentos joprojām ir ierakstīts dzimšanas datums. Kā gan citādāk pierādīt savu vecumu? Bet es personas kodu nemainīju, lai kāds nevarētu uzzināt manu vecumu. Es to darīju, lai nekļūtu par upuri tiem, kuri par cilvēku spriež pēc horoskopa zīmes. Lai tiem, kuri uzskata, ka mana spēja sadarboties, uzklausīt citus, pieņemt lēmumus, kā arī domā, ka manas rakstura īpašības ir saistītas ar datumu, kurā es esmu piedzimis, būtu ierobežotāka spriestspēja.

Mīts: Personas koda maiņa ļauj šajā valstī sākt dzīvi no jauna

Lielākoties tā nav patiesība. Gandrīz visas valsts informācijas sistēmas sasaista jauniegūto personas kodu ar informāciju, kas ir uzkrāta, dzīvojot ar iepriekšējo personas kodu. Gan iegūtie soda punkti ceļu satiksmē, gan valstij nenomaksātie nodokļi joprojām būs uzskaitīti un nekur nepazudīs. Situācija ir patiesībā nedaudz līdzīga tai, kad pēc laulībām tiek mainīts uzvārds.  Turklāt, ja kādam ir pieejams gan vecais, gan jaunais personas kods, internetā ir iespējams pārliecināties, ka tā ir viena un tā pati persona.

Vienīgā valsts informācijas sistēma, kur laikam esmu piedzimis no jauna, ir e-veselība. Tur izskatās, ka šobrīd ir divi Andri Saulīši – ar veco personas kodu un ar jauno. Šķiet, tā ir vēl viena norāde, ka šī informācijas sistēma (atšķirībā no, piemēram, Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas, Ceļu satiksmes drošības direkcijas un Uzņēmuma reģistra datubāzēm) ir nespējīga risināt izaicinājumus saistībā ar personas koda maiņu.

Mīts: Jauno personas kodu daudz grūtāk iegaumēt nekā veco

Nav taisnība. Vismaz manā gadījumā. Pirmajās nedēļās, risinot sīkās problēmas, kuras saistītas ar personas koda maiņu, to nācās tik bieži atkārtot pa telefonu vai ierakstīt dažādās veidlapās, ka to šobrīd varu nosaukt jebkurā diennakts laikā.

Mīts: Visas formalitātēs un problēmas ar personas koda maiņu iespējams atrisināt ātri un veikli

Ne vienmēr. Tas, cik laika patērēs banku, apdrošināšanas kompāniju un citu iestāžu informēšana par personas koda maiņu, ir atkarīgs no divām lietām. No vienas puses, tas saistīts ar katras konkrētās iestādes apstiprināto kārtību, kā tiek reģistrēta personas koda maiņa. Dažās tas iespējams tikai klātienē (piemēram bankās), citās tas notiek automātiski (lielākoties valsts iestādēs). No otras puses, tas saistīts ar to, vai jums ir e-paraksts. Tā esamība man palīdzēja daudzos gadījumos dažu minūšu laikā informēt iestādes, kuras pieņem elektroniski parakstītus dokumentus, par personas koda maiņu.

Tiesa, pats e-paraksts būs jāiegūst no jauna pēc personas koda maiņas, Iepriekš iegūtais tiek anulēts – arī šeit nenotiek automātiska datu migrācija. Tāpēc es silti iesaku pēc personas koda maiņas nekavējoties noformēt elektronisko parakstu, lai turpmāk atvieglotu sev dzīvi.

Mīts: Personas koda maiņa ir finansiāli dārgs pasākums

Nav taisnība. Ja to apvieno ar brīdi, kad personu apliecinošajiem dokumentiem beidzas derīguma termiņš, tad var uzskatīt, ka personas koda maiņa ir bez maksas. Ja personas kodu vēlas mainīt nekavējoties, protams, būs jāmaksā par jaunu personas apliecinošu dokumentu izgatavošanu. Otrkārt, man personas koda maiņas dēļ nebija jāmaina neviena bankas karte, nedz arī kādi citi dokumenti, izņemot autovadītāja apliecība – bet tai arī kādā brīdī beidzas derīguma termiņš un tā tāpat ir jāatjauno kādu dienu.

Mīts: Kopumā Latvijā personas koda maiņai iestādes ir gatavas

Diemžēl šis eksperiments pierādīja pretējo. Ne visas valsts sistēmas spēj tikt galā ar šo izaicinājumu: elektroniskais paraksts tiek anulēts, ne atjaunots; e-veselības sistēmā tiek radīta jauna persona, ne atjaunoti dati. Arī bankās apkalpošana klibo: banku speciālisti nespēj operatīvi atrisināt problēmas, kuras radušās personas koda maiņas dēļ; gadās, ka nav iespējams pieteikt jaunu karti, jo bankas sistēma neatpazīst jauno personas kodu. Daudzviet, arī veselības pakalpojumu sniedzēju iestādēs datu migrācija nenotiek automātiski, bet tikai pēc vizītes klātienē, nemaz nerunājot par e-veselību, kurā esmu piedzimis no jauna.

Vai tāpēc es nožēlotu, ka nomainīju personas kodu? Nē. Es joprojām uzskatu, ka izdarīju pareizo izvēli, un aicinu ikvienu to izdarīt. Sava privātā dzīve ir jāsargā, un tikšana vaļā no personas koda, kurā atspoguļotā sensitīvā informācija par dzimšanas datumu ir pieejama ikvienam, kuram nepieciešams apstrādāt manus personas datus, ir neatsverams ieguldījums manai turpmākajai dzīvei iepretim nelielām neērtībām dažu nedēļu garumā. Laicīgi ar tām rēķinoties un sagatavojoties, tas neprasa ne daudz laika, ne arī nervus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti