Eksperiments: Vai valsts iestādes ir gatavas izmainīt un apstrādāt jauno personas kodu?

Kopš pērnā gada 1. jūlija ikvienam ir tiesības vienu reizi dzīvē mainīt savu personas kodu, ja tā pirmā daļa atklāj personas dzimšanas datus. LSM.LV turpina piecu publikāciju sēriju, kurā sociālantropologs Andris Saulītis maina personas kodu un pārbauda, cik pretimnākoši, atsaucīgi un gatavi tam ir valsts iestādes, veselības aprūpē strādājošie, kā arī banku sektors. Pirmajā sērijā Andris Saulītis atklāja savu personīgo motivāciju mainīt personas kodu un vizīti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Šajā publikācijā atklāts, kā valsts iestādes ir sagatavojušās personas koda izmaiņām.

Pēc personas koda maiņas trīs valsts iestādes neizbēgami būs jāinformē vai jāapmeklē. Vēl neizejot no PMLP telpām pēc personas koda maiņas, saņēmu ziņu no Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) par nepieciešamību nomainīt vadītāja apliecību. Līdz ar personas koda maiņu Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) anulēja manus e-paraksta sertifikātus, kuri bija jāatjauno. Savukārt Valsts ieņēmumu dienestā (VID) bija nepieciešams izmainīt manu saimnieciskās darbības veicēja numuru.

Ceļu satiksmes drošības direkcija

Kā jau iepriekš norādīju, vēl nebiju pametis PMLP telpas, kad saņēmu e-pastu no direkcijas, ka jāmaina vadītāja apliecība. Tiesa, no PMLP konsultantes gan sapratu, ka vadītāja apliecība ir nederīga no brīža, kad nomainīju personas kodu. CSDD atsūtītajā e-pastā toties norādīts uz Ceļu satiksmes likuma 30.panta otrās daļas 2.punktu, ka apliecības maiņa jāveic 30 dienu laikā.

Iespēja vadīt transportlīdzekli ar veco apliecību vēl 30 dienas ir liela pretimnākšana.

Es gan nezinu, kā reaģētu Ceļu policija uz manu vadītāja apliecību ar veco personas kodu. Šo 30 dienu laikā ar policiju nesanāca tikties.

Iepriekšējā sērijā klāstīju, ka brīdī, kad PMLP apmeklējuma laikā tiek nomainīts personas kods, faktiski paliec bez personu apliecinoša dokumenta vismaz uz divām dienām. Tajā pašā laikā zināms, ka daudzviet ar vadītāja apliecību ir pietiekami, lai apliecinātu savu identitāti. Ja vien nav paredzēta ceļošana ārpus valsts vai paredzēta darbība ar valsts iestādēm un bankām, vadītāja apliecība var noderēt laikā, kamēr uz jaunajiem personu apliecinošajiem dokumentiem desmit darba dienas tiek drukāts jaunais personas kods. Ja tomēr nepieciešams, piemēram, ceļot, būs jāpasūta vismaz vienu no šiem dokumentiem izgatavot paātrinātā kārtībā jeb divu darba dienu laikā.

Valsts ieņēmumu dienests

Esmu reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā pašnodarbinātais, un mans saimnieciskās darbības veicēja reģistrācijas numurs sakrīt ar manu personas kodu. Tātad ikreiz, kad es slēdzu līgumu par pakalpojumu sniegšanu, horoskopu ticīgie varēja spriest par manu raksturu pēc savas ''reliģiskās'' pārliecības. Līdzīgi ir arī ārstiem, kuru prakses numurs sakrīt ar personas kodu. Katra zāļu recepte ir vērtīgs izziņas avots astrologiem. Neizbrīna, ka ģimenes ārsti bija vieni no tiem, kuri iestājās par tiesībām mainīt personas kodu, lai tajā nebūtu nolasāmi dzimšanas dati. Manuprāt, tas arī par kaut ko liecina.

VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā nākamajā dienā pēc personas koda maiņas uzrakstīju lūgumu izmainīt manu saimnieciskās darbības numuru, pielikumā pievienojot attiecīgu PMLP apliecinājumu.

VID manu reģistrācijas numuru nomainīja tajā pašā dienā. Jau vēlāk atnāca paziņojums, ka VID saņēmis informāciju no PMLP, līdz ar to mainīts arī saimnieciskās darbības numurs. Citiem vārdiem sakot, te viss kā pa reni.

Jaunais personas kods strādā!

E-paraksts

Ņemot vērā, ka bieži pavadu laiku ārzemēs, es esmu vairāk nekā pateicīgs par e-paraksta sniegtajām iespējām. Parakstīt dokumentus attālināti un nedrukājot divus eksemplārus katram līgumam, saudzējot dabas resursus, būtu jāveicina ikvienam uzņēmumam, kurš ir par ilgtspējīgu attīstību.

Liela daļa no tiem, kuriem e-paraksts ir ilgāk par gadu, zinās, ka jau janvārī bija jādodas uz Pērses ielu 2, jo LVRTC mainīja e-paraksta sistēmu. Pēc identifikācijas (ID) kartes saņemšanas ar jauno personas kodu pa taisno devos uz e-paraksta apkalpošanas centru. Izrādās, tā bija prātīgākā izvēle. Nezinu, vai personas koda maiņa dēļ, vai arī citu iemeslu dēļ, bet reģistrēt pieteikumu internetā bija neiespējami.

Sākotnēji mēģināju to izdarīt, kamēr sabiedriskais transports mani veda pāri Daugavai no PMLP uz e-paraksta apkalpošanas centru. Diemžēl e-paraksts.lv lapai mobilā versija joprojām nav pieejama.

Mēģināju to paveikt klātienē uz datora, bet neveiksmīgi. Iespējams, vaina bija tajā, ka autorizējos ar internetbankas kontu, kur joprojām bija norādīts vecais personas kods

(par banku gatavību operēt ar personas kodu maiņu – šīs rubrikas nākamajā sērijā). Tas nesakrita ar datiem, kuri par mani bija Iedzīvotāju reģistrā. Guvu mācību – laikam pirmais, kas jāizmaina pēc personas koda maiņas, ir autorizācijas rīki jeb internetbanku dati.

Kā jau iepriekš teicu, man paveicās, ka devos no PMLP ar jauniegūto ID karti pa taisno uz e-paraksta apkalpošanas centru. Man līdzi bija ne tikai ID karte, bet arī tās PIN kodi. Apkalpošanas centra datorā ir iebūvēts eID kartes lasītājs, līdz ar to varēju atjaunot e-paraksta sertifikātu, autorizējoties ar savu ID karti. Citu dienu droši vien PIN kodus ID kartei būtu atstājis mājās un nebūtu ienācis prātā, ka to jel kādreiz izmantošu iepretim ērtākai alternatīvai eparaksts Mobile, kur nav nepieciešams eID karšu lasītājs.

Vai Latvija ir gatava?

Kopumā Ir sajūta, ka valsts iestādes spēj tikt galā ar personas koda maiņu. Informācijas aprite starp dažādām institūcijām ir ātra un efektīva. CSDD šajā ziņā bija līderis, tikpat zibenīgi e-paraksta sertifikātus anulēja LVRTC. VID nedaudz iekavēja, bet ne būtiski.

Ne vienu brīdī nebiju palicis bez iespējām īstenot kādas darbības, un tas priecē, ka valsts informācijas sistēmas atstāj sakārtotības iespaidu.

Diemžēl privātajā sektorā tā gan nebija – bet par to nākamajā sērijā.

 

P.S. Pēc pirmās sērijas publicēšanas, kurā aprakstīju savu vizīti PMLP nodaļā, ar mani sazinājās tās sabiedrisko attiecību speciālists, lūdzot precizēt vizītes laiku un apstākļus. Nez, kāds būs turpinājums manam personas koda maiņas stāstam PMLP Rīgas 3. nodaļā?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti