Ārpus ētera
Podkāsts «Kultūrdeva». 29. epizode. Ar Kārli Arnoldu Avotu
Podkāsts «Kultūrdeva». 29. epizode. Ar Kārli Arnoldu Avotu
Skaistā septembra dienā LTV raidījuma "Kultūrdeva" vadītāja Henrieta Verhoustinska jau 29. raidierakstā "Kultūrdeva" satiek īpašu viesi. Tas ir pavisam jauns aktieris, kurš jau paspējis nospēlēt mazas un arī ļoti lielas lomas Dailes teātrī, kā arī galvenās lomas divās jaunās latviešu filmās – režisora Staņislava Tokalova filmā "Mīlulis", kura nupat piedzīvojusi pirmizrādi, un režisora Viestura Kairiša filmā "Janvāris", kas pie latviešu publikas nonāks novembrī.
«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #75 Mārtiņš Blūms par latviešiem nepateicīgo riteņbraukšanas kro...
«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #75 Mārtiņš Blūms par latviešiem nepateicīgo riteņbraukšanas krosu
Mārtiņš Blūms pērn tika atzīts par Latvijas labāko riteņbraucēju, kas nebija pārsteigums, jo Eiropas čempionātā viņš ieņēma 4. vietu. Šosezon Blūmam pa spēkam bija Latvijai visu laiku labākais sasniegums – 11. vieta pasaules čempionātā kalnu riteņbraukšanā (MTB) olimpiskajā krosā (XCO). Viņš ir vienīgais latvietis šajā riteņbraukšanas disciplīnā.
Māris Rīmenis: Leģendārais Federers aiziet, Gulbim tenisā jauns izaicinājums
Māris Rīmenis: Leģendārais Federers aiziet, Gulbim tenisā jauns izaicinājums
Aizvadītajā nedēļā visā tenisa pasaulē Rodžera Federera paziņojums par karjeras beigām guva daudz lielāku vērību nekā Deivisa kausa spēles. Pasaules elitē bija apakšgrupu spēles četrās dažādās vietās, izslēgšanas spēles no ceturtdaļfināliem risināsies novembra nogalē Malagā. Interese tad būs lielāka, bet vēl grandiozāks notikums gaida nedēļas nogalē Londonā, kur pēdējās spēles profesionālajā sportā Leivera kausa izcīņā Eiropas komandas sastāvā aizvadīs tenisa leģenda Federers.
Līga Ozoliņa, Anda Rožukalne: Kurš būs asprātīgāks un riebīgāks? Pētām pret medijiem vērstos izteiku...
Līga Ozoliņa, Anda Rožukalne: Kurš būs asprātīgāks un riebīgāks? Pētām pret medijiem vērstos izteikumus tviterī
Pēdējās nedēļās LSM.lv esam publicējuši vairākus rakstus par to, kā izpaužas pret profesionāliem žurnālistiem un viņu pārstāvētajām mediju organizācijām vērsti uzbrukumi. Viena no maigākajām un šķietami nevainīgākajām to formām ir publiska noniecināšana, apsaukāšanās, sarkasms, kariķēšana ar mērķi diskreditēt profesionālus medijus un to nozīmi sabiedrībā. Sociālie mediji mūsdienās ir kļuvuši par platformu, kur tas notiek visaktīvāk.
Anda Rožukalne: «Es iesūdzēšu tevi tiesā!» Stratēģiskā tiesvedība – viens no žurnālistu apklusināšan...
Anda Rožukalne: «Es iesūdzēšu tevi tiesā!» Stratēģiskā tiesvedība – viens no žurnālistu apklusināšanas veidiem
Jau pagājuši gandrīz pieci gadi, kopš 2017. gada oktobrī ar spridzekļa palīdzību tika nogalināta Maltas žurnāliste Dafne Karuana Galīcija. Kad sākās izmeklēšana, izrādījās, ka tobrīd pret viņu bija izvirzītas 42 dažādas apsūdzības. Liktenīgajā rītā žurnāliste iekāpa savā mašīnā, lai dotos uz banku un mēģinātu atbloķēt savus bankas kontus, kas bija slēgti pēc tiesvedību ierosinātāju pieprasījuma. Šis briesmīgais notikums tiek uzskatīts par pagrieziena punktu, lai Eiropas Savienības līmenī pievērstu uzmanību tādiem tiesas procesiem pret žurnālistiem, kuru mērķis ierobežot mediju profesionāļu darbību. Šo fenomenu atpazīsiet pēc saīsinājuma SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation) jeb Stratēģiskā tiesvedība pret publisku līdzdalību. Tā būtība – tiesībsargājošās institūcijas tiek izmantotas nevis tiesību aizstāvībai vai konfliktu risināšanai, bet ar mērķi ierobežot žurnālistu un mediju iespējas pildīt savus darba pienākumus.
Anda Rožukalne: Katrs trešais Latvijas žurnālists naidīgi apsaukāts, reģionu žurnālistiem uzbrūk ret...
Anda Rožukalne: Katrs trešais Latvijas žurnālists naidīgi apsaukāts, reģionu žurnālistiem uzbrūk retāk
Par uzbrukumiem žurnālistiem un tiesas prāvām pret žurnālistiem ar mērķi ierobežot viņu darbu parasti uzzinām pēc skaļiem gadījumiem un atsevišķām publikācijām. Pirmo reizi aptaujājot lielu Latvijas žurnālistu skaitu, pieejami aktuāli dati, kas raksturo Latvijas mediju profesionāļu kopējo pieredzi. Vismaz katrs trešais Latvijas žurnālists sastapies ar apsaukāšanu, nonicināšanu, publisku diskreditāciju, liecina globālā pētījuma "The Worlds of Journalisms Study" (WJS) Latvijas pētījuma dati (RSU/SKDS, 2021).
Anda Rožukalne: Uzbrukumi žurnālistiem kā ikdienas rutīna. Ko tas nozīmē?
Anda Rožukalne: Uzbrukumi žurnālistiem kā ikdienas rutīna. Ko tas nozīmē?
Uzmākšanās, vajāšana, izsekošana, draudi, iebiedēšana, datu nopludināšana, slepkavības. Tikai tāpēc, ka dari savu darbu. Dažādi vārdi un dažādi piemēri raksturo uzbrukumus žurnālistiem, kas notiek gan tiešsaistē, gan realitātē. Tie kļūst arvien biežāki, padarot žurnālista profesiju bīstamāku un mazāk pievilcīgu. No šādiem uzbrukumiem biežāk cieš sievietes un etniskajām minoritātēm piederīgie žurnālisti.
«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #72. Edgars Buncis «Zemgale/LLU» vadībā, kluba budžets var sasni...
«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #72. Edgars Buncis «Zemgale/LLU» vadībā, kluba budžets var sasniegt miljonu eiro
Somijas visaizraujošākais hokejs - tāds ir Somijas otrās līgas sauklis. To, cik liela jautrība būs jelgavniekiem – "Zemgale/LLU", kuriem drīzumā gaidāma debija Somijas hokejā, varēs izvērtēt pēc kāda laika. Par šo un kopumā visu Latvijas hokeju ir daudz jautājumu un neskaidrību, tāpēc skaidrs ir viens– garlaicīgi nebūs. To uz savas ādas izjutīs arī komandas jaunais ģenerālmenedžeris Edgars Buncis.
Sabiedrisko mediju priekšvēlēšanu debatēs – par būtiskāko; galvenais ir prasīt atbildes
Sabiedrisko mediju priekšvēlēšanu debatēs – par būtiskāko; galvenais ir prasīt atbildes
Kā priekšvēlēšanu debatēs izjautāt vairāk nekā desmit politiķus vienlaikus, kā Latvijas Televīzijā (LTV) top vēlēšanu saturs un kāpēc svarīgi skatītājiem palīdzēt Saeimas vēlēšanās izdarīt izsvērtu izvēli, stāsta LTV Ziņu dienesta raidījumu vadītāji Jānis Geste un Anete Bērtule, galvenā redaktore Dagnija Neimane-Vēvere un atbildīgā redaktore Diāna Vīlipa-Folka.
Anda Rožukalne: Sporta žurnālistika – vide, kurā sacenšas «vīri» un «meitenes»
Anda Rožukalne: Sporta žurnālistika – vide, kurā sacenšas «vīri» un «meitenes»
“Visā motoru sportā meitenes piedalās mašīnu reklāmās. Tās ir harmoniskas un acīm tīkamas”, “meitenes svina svārkos” (par kamaniņbraucējām), “dienas, kad trasē būs tikai meitenes”, “Zelta meitenes”… Šīs ir tikai dažas frāzes, kas viegli atrodamas sieviešu sporta notikumiem veltītajos mediju rakstos.
Māris Rīmenis: Tenisa vasaras izskaņā «US Open» šoreiz īpaši neprognozējams
Māris Rīmenis: Tenisa vasaras izskaņā «US Open» šoreiz īpaši neprognozējams
Jau pirmdien sākies "US Open" tenisā, gada ceturtais un pēdējais "Grand Slam" turnīrs. Tik neparedzams kā šogad, laikam  tas nebūs bijis jau sen. Vīriešiem nespēlē daudzi no favorītiem, vairāki citi vēl nav atlabuši pēc savainojumiem, savukārt sievietēm jau tā pēdējā laikā grūti ko prognozēt. Iespējas ir ļoti daudzām, tostarp mūsu Aļonai Ostapenko, kurai gan pirmā kārta nebūs viegla, jo pretiniece būs ķīniete Cviņveņa Dzena, kurai sezonā ir pat labāka bilance nekā Latvijas tenisistei.
«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #71. Patriks Gailums - vieglatlētiem jābūt plānam B
«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #71. Patriks Gailums - vieglatlētiem jābūt plānam B
Sestā vieta šī gada Eiropas čempionātā ir augstākais rezultāts, kas padevās Latvijas vieglatlētiem Minhenes olimpiskajā stadionā. To iespēja 24 gadus vecais šķēpmetējs Patriks Gailums. Likumsakarīgi, ka debiju Eiropas meistarsacīkstēs Gailums piedzīvoja tieši Minhenes stadionā pirms četriem gadiem. Toreiz viņa raidītais šķēps vēl neļāva pārvarēt kvalifikācijas kārtu, lai gan attāluma ziņā šogad šķēps atdūrās vien 72 centimetrus tālāk.
Piemineklis, 9. maijs, karš un mēs. Ko stāsta vēsture un cilvēki latviski un krieviski
Piemineklis, 9. maijs, karš un mēs. Ko stāsta vēsture un cilvēki latviski un krieviski
Ne datumi, ne akmeņi paši par sevi neveido stāstu vai attieksmi. To dara cilvēki. Socioloģiskās aptaujas parāda, cik atšķirīgi ir cilvēku viedokļi – varbūt pat nepieņemami, nosodāmi, nesaprotami –, bet neatklāj, kā tie veidojas. Atmiņas, piemiņas vērtu notikumu atceri veido vēsture. To veido arī tas, ko cilvēki ielikuši šajos notikumos no sevis. Un atmiņas veido šīsdienas pārliecību. Šis stāsts ir par vēsturi un par cilvēkiem ar atšķirīgiem, bet sabiedrībā dzīviem viedokļiem, šis stāsts ir ieskats tajā, kā tie veidojās un kāpēc sociologu aptaujās pauž vienu vai otru nostāju.
Olena Fedorova: Mūsdienu slepenais ierocis
Olena Fedorova: Mūsdienu slepenais ierocis
Vai sieviete "atspoguļo" īstenību vai arī to rada? Šķiet, ka tas ir retorisks jautājums. "Vīriešu pasaules" instrumentu kopums jau sen ir zināms – cik karu cilvēce jau pārdzīvojusi! Taču stereotipiskā sieviete – tad runa vienmēr ir par ko citu. Tagad redzu, ka daudzas no manām paziņām noliek skapja tālākā stūrī vieglās un glamūrīgās kleitiņas, iemiesojoties tēlā, kuru nesen uz "Vogue" vāka demonstrēja Ukrainas Pirmā lēdija.    
«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #70. Mārtiņš Pļaviņš pēc ilgas atlabšanas atgriežas volejbola sm...
«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #70. Mārtiņš Pļaviņš pēc ilgas atlabšanas atgriežas volejbola smiltīs
Starptautiskā pludmales volejbola sezona pārsniegusi ekvatoru, bet Latvijas čempionātā atlicis vairs tikai finālposms Jūrmalā augusta izskaņā. Tomēr, šajā brīdī savu sezonu cer iesākt Mārtiņš Pļaviņš, kuram janvārī veica komplicētu labā ceļgala operāciju. Pārvarējis smagāko rehabilitācijas posmu, Mārtiņš gatavs atgriezties smiltīs un beidzot iespēlēties ar savu jauno pārinieku – Mihailu Samoilovu.
Olena Fedorova: Vai pirkt «tanciņu» kara bērniem
Olena Fedorova: Vai pirkt «tanciņu» kara bērniem
"Saulītes loks, zilgme ap to" (padomju bērnu dziesmas "Lai vienmēr būtu saule" pirmā rindiņa – Red.). Tāds nosaukums būtu bērna radošajai izpausmei aizgājušajos gados. Taču zīmējums, ja atceraties, tolaik bija cits. Nedaudz augstāk redzama astoņu gadu veca bērna radīta instalācija. Ņemot vērā pašreizējo realitāti un to, ka jaunais autors dzīvo Dnipro, nav grūti noskārst, kas tieši attēlots ar lego figūriņu, kurai nocirsta galva.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd