«Ātrās palīdzības» Ukrainai dienasgrāmata. Sestā diena. Benksijs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Mākslinieks Benksijs ir apstiprinājis, ka Ukrainā radījis septiņus savus jaunos zīmējumus. Gribot negribot ieslēdzas pēddziņa režīms – atrast pēc iespējas vairāk.

Irpiņā viens no zīmējumiem atrodas daudzstāvu dzīvojamās mājas stūrī. Pareizāk sakot, mājā kādreiz varēja dzīvot. Tās liela daļa ir izdegusi, bet fasādē ir šāviņu radīti caurumi. Virs viena no šādiem caurumiem meitene vingrotāja graciozi izstiepj kāju. Visapkārt ir kara pēdas. Privātajā sektorā veselu māju tikpat kā nav. Daudzstāvu mājas gar Vorzeļas šoseju ir sagrautas. Atjaunošana tik ātri neiet.

Ukraina. Irpiņa netālu no Kijivas
Ukraina. Irpiņa netālu no Kijivas

Bučā, gluži pretēji, kara pēdas tikpat kā nav palikušās. Vokzaļnajas ielā, kur tika iznīcināta Krievijas karaspēka kolonna, notiek darbs – amerikāņu fonds atjauno sapostītās privātmājas. Piecstāvu mājām tiek mainīti nopostītie jumti.

Ukraina. Buča netālu no Kijivas
Ukraina. Buča netālu no Kijivas

Kara pēdas ir arī kapsētā. Pēdējā gada laikā tā kļuvusi par trešdaļu lielāka. Uz dažiem kapiem ir trīsciparu numuri. Tie ir neatpazītie Bučas iedzīvotāji. No Francijas uz Buču tika atsūtīta mobilā laboratorija – tika ņemti DNS paraugi. No dzīvajiem un mirušajiem. Lai pirmie pēc tam atpazītu otros. Ne visi tika atpazīti. Uz viena no kapiem ir trīs krusti. Šie cilvēki dzimuši 1947., 1971. un 1994. gadā. Nāves datums ir viens – 2022. gada 7. marts.   

Ukraina. Buča netālu no Kijivas
Ukraina. Buča netālu no Kijivas

"Es no šejienes projām nebraucu, bet viņi, mīzēji, aizbrauca," ļoti lietišķs puišelis no Borodjankas pienāk iepazīties. "Un, ja trāpītu tavai mājai, un – viss," atbild aizskartie draugi.

Borodjankā sagrauti veseli kvartāli. Kādā ēkā divu kāpņu telpu vietā ir tukšums. Zem drupām pagrabā gāja bojā cilvēki. Citai ēkai kā ar nazi nogriezta siena. Otrajā stāvā pašā malā stāv grāmatu skapis, ceturtajā stāvā – ledusskapis un virtuves galds ar taburetēm. Apakšā – divi vainagi. Mūsu pavadonis Andrijs stāsta, ka nav varējis nomazgāt līķu smaku, kad pēc kaujām atbraucis uz Borodjanku.

Šī kvartāla vidū ir pussagrautas garāžas. Vienai no tām uz sienas puisēns, kas sev pārsviež pāri vīrieti kimono. Kurš no viņiem ir Dāvids, bet kurš – Goliāts, ir skaidrs. Laiku pa laikam pie sienas pieiet atbraucēji, lai to nofotografētu. Tomēr te jāfotografē nevis grafiti, bet panorāma. Lai tajā ietvertu visu kvartālu. Arī "municipālo" mākslu – uz bērnudārza sienas acīmredzot komunālo dienestu darbinieki uzzīmējuši visdrīzāk Malvīni. Viņai uz sejas ir ložu pēdas. Bērnudārzs arī sapostīts un līdz šim laikam nestrādā.

Dzīvojamais masīvs. Borodjanka netālu no Kijivas. 15.11.2022
Dzīvojamais masīvs. Borodjanka netālu no Kijivas. 15.11.2022

"Kas gan mums tāds Benksijs! Kurš tikai te nav braucis. Bet jūs iedomājieties, kā tas ir – katru dienu redzēt šīs daudzstāvu mājas, kurās gājuši bojā tavi paziņas un draugi. Es gribu, lai tās nojauktu, bet to vietā būtu parks," saka jauna sieviete, kuru satiekam Borodjankas centrālajā laukumā.

Te bija četras deviņstāvu mājas. Palikusi viena – viena pilnībā sagrauta, divas nodegušas. Uz sienas, kas melna no sodrējiem, ir vēl viens grafiti. Ar sarkanu krāsu: "Mēs gribam dzīvot."  

Par turpmāko ziņošu.

Ukraina, Kijiva
Ukraina, Kijiva

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti