Kristiāns Girvičs: Pasaules kausā futbolā drāma pēc drāmas

Pasaules kausā futbolā trešdien piedzīvojām īstu drāmu vakaru, kad C grupā otrās vietas noteikšanā ļoti svarīga loma izrādījās čempionāta laikā nopelnīto dzelteno kartīšu skaitam. Toties par pagaidām lielāko pārsteigumu parūpējās Austrālijas futbolisti, negaidīti ar 1:0 apspēlējot pērn Eiropas čempionātā pirmajā četriniekā iekļuvušo Dāniju un iekļūstot izslēgšanas mačos.

Polija C grupā ar 0:2 zaudēja Argentīnai, bet tajā pašā laikā Meksikas izlase otrā puslaika sākumā izvirzījās vadībā 2:0 pret Saūda Arābiju, izlīdzinoties ar poļiem pēc punktiem un vārtiem, taču vairāk nopelnītās kartītes nozīmēja, ka meksikāņiem bija nepieciešami vēl trešie vārti. Izmisīgie meksikāņu uzbrukumi beidzās ar kompensācijas laikā pašu ielaistiem vārtiem, tāpēc uzvara 2:1 šoreiz bija ar zaudējuma piegaršu, jo Meksikas valstsvienība pirmo reizi kopš 1978. gada neiekļuva Pasaules kausa izslēgšanas mačos – iepriekšējos septiņos čempionātos meksikāņi allaž spēlēja astotdaļfinālā, kur gan vienmēr arī apstājās. Savukārt

Polijas valstsvienība Pasaules kausa izslēgšanas mačos spēlēs pirmo reizi kopš 1986. gada,

pēc tam poļi iekļuvuši tikai trijos no astoņiem finālturnīriem. Par panākumu Polijai īpaši jāpateicas vārtsargam Vojceham Ščensnijam, kurš mačā ar Argentīnu gan ielaida pirmos divus vārtus čempionātā, taču tāpat bija neapšaubāmi labākais komandas spēlētājs, pirmajā puslaikā atvairot arī argentīniešu līdera Lionela Mesi izpildīto 11 metru soda sitienu. Kad otrā puslaika vidū poļi zaudēja otros vārtus, Polijas un Meksikas izlasēm kļuva vienāds punktu un vārtu skaits (4 punkti, 2:2 vārti), un šādā situācijā visu izšķirtu godīgas spēles (fair play) rādītājs jeb dzelteno kartīšu skaits, kas bija labāks poļiem – 5:7. Kompensācijas laika sestajā minūtē meksikāņi zaudēja vārtus, kas nozīmēja, ka kartītes vairs neskaitīs, taču pat tad latīņamerikāņiem pietiktu ar vēl vieniem vārtiem, lai tiktu tālāk, tomēr nebija lemts.

Astotdaļfinālā poļi svētdien spēlēs ar pasaules čempionvienību Franciju, bet tālāk jau ceturtdaļfinālā pāra uzvarētājus gaidīs Anglijas un Senegālas tikšanās uzvarētāji.

Grupu turnīra lielāko pārsteigumu sagādāja Austrālijas izlase, kas pirms čempionāta tika uzskatīta par D grupas pastarīti, taču svinēja divas uzvaras un savā sestajā finālturnīrā tikai otro reizi vēsturē iekļuva Pasaules kausa izslēgšanas mačos

(iepriekš tas bija izdevies 2006. gadā). Agrāk Austrālijai sastāvā vienmēr bijušas arī Eiropas klubu futbola zvaigznes (piemēram, Tims Kehils, Harijs Kjūels, Marks Viduka), bet

šajā čempionātā Austrālijas izlases pamatsastāvā nav neviena tā saucamā Eiropas TOP 5 līgu spēlētāja

un par lielāko komandas zvaigzni laikam varētu saukt Skotijas čempionvienības Glāzgovas "Celtic" pussargu Āronu Moju. Austrālijas izlases pieteikumā Pasaules kausā visvairāk – astoņi – ir pašmāju čempionāta pārstāvji, bet vēl seši futbolisti ikdienā karjeru veido Skotijas premjerlīgā, tostarp ir arī trīs Edinburgas kluba "Heart of Midlothian" spēlētāji, ar ko pirms pāris mēnešiem Eiropas Konferences līgā sacentās mūsu FK RFS.

Izšķirošajā mačā ar Dāniju austrāliešiem starta vienpadsmitniekā bija trīs spēlētāji no Skotijas līgas, pāris no Austrālijas čempionāta un pēc skaita otrās Anglijas līgas, kā arī pa vienam Dānijas, Ziemeļamerikas MLS, Vācijas otrās bundeslīgas un pat Japānas otrās līgas spēlētājiem, kamēr

Dānija pretī lika tikai Eiropas vadošo čempionātu futbolistus, tostarp arī Eiropas grandu "Barcelona", "Manchester United", "Tottenham Hotspur" zvaigznes.

Tas tikai liecina par labi nostādīto komandas spēli, par ko visi nopelni pienākas austrāliešu galvenajam trenerim Grēmam Arnoldam, kurš jau piekto gadu vada nacionālo izlasi un gandrīz visu trenera karjeru pavadījis dzimtenē. Uzvara pār dāņiem noteikti bija īpaša vārtsargam Metjū Raienam, kurš pārstāv Dānijas čempionvienību FC "Copenhagen", lai gan iepriekš viņš arī ilgi spēlējis Anglijas un Spānijas augstākajās līgās.

Metjū Lekija uzvaras vārti Austrālijas spēlē pret Dāniju

Uzvaras vārtus austrāliešiem guva vēl viens pieredzes bagāts spēlētājs – uzbrucējs Metjū Lekijs, kurš nu jau ikdienā spēlē dzimtenē, bet iepriekš daudzas sezonas aizvadījis Vācijas bundeslīgā. Toties dāņus gaida skarbs Katarā aizvadīto maču izvērtēšanas laiks, jo iepriekšējā gada Eiropas čempionāta pusfinālisti bija pārvērtušies līdz nepazīšanai, ne tuvu nepiepildot savu potenciālu.

Astotdaļfināls ir līdz šim lielākais Austrālijas izlases sasniegums, ko būs ļoti grūti pārspēt, jo sestdien pretī stāsies Argentīnas futbolisti, kuri ar katru maču uzņem arvien lielākus apgriezienus.

Čempionāta startā argentīnieši negaidīti zaudēja Saūda Arābijai, bet nākamajos divos mačos pret solīdajām Meksikas un Polijas izlasēm Dienvidamerikas čempioni pilnībā dominēja laukumā,

spēlēm aizritot uz vieniem vārtiem. Ja Argentīnas izlase pārvarēs Austrālijas šķērsli, tad ceturtdaļfinālā Mesi un Co gaidīs Nīderlandes un ASV cīņas uzvarētāji.

Ceturtdien, 1. decembrī, Katarā izšķirsies iepriekšējā Pasaules kausa medaļnieku Horvātijas un Beļģijas vienību liktenis, kas tiksies savstarpējā mačā. Horvātiem pietiek ar neizšķirtu, bet beļģiem, reāli vērtējot, ir vajadzīga uzvara, jo otrajā F grupas mačā Marokas izlasei pietiek ar vienu punktu pret kanādiešiem, lai tiktu tālāk. Savukārt vakara mačos ceļazīmi uz izslēgšanas mačiem lūkos nokārtot titulētās Eiropas vienības – Spānija un Vācija, kas E grupā tiksies attiecīgi ar Japānas un Kostarikas futbolistiem. Spāņiem pietiek ar neizšķirtu, bet vāciešiem katram gadījumam ir jācenšas uzvarēt pēc iespējas pārliecinošāk, jo var izveidoties situācija, kad skaitīs gūto un zaudēto vārtu attiecību.