Sadaļas Sadaļas

Nav liecību, ka veco cilvēku nāves Islandē un Norvēģijā saistītas ar vakcīnām

Sociālajā medijā "Facebook" izplatās ziņas, ka Islandē un Norvēģijā vairāki sirmgalvji miruši pēc tam, kad saņēmuši vakcīnas pret Covid-19. Vairāki cilvēki ir miruši, taču nav apstiprinājuma, ka tam būtu jebkāda saistība ar vakcīnām, turklāt attiecīgo valstu dienesti norāda – runa ir par gados veciem cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām. 

Islande

Vienā no ierakstiem runāts par Islandi, atsaucoties uz anonīmu medicīnas darbinieci: 

“Islandē ir jau 3 mirušie pēc vakcīnas saņemšanas un 12 ar smagām blaknēm 6h laikā pēc potes, vēl tagad cietušie nāk klāt.”

Pievienota arī saite uz ziņu vienā no Islandes ziņu portāliem. Ziņā jau pirmajā rindkopā norādīts, ka visiem trim mirušajiem bijušas saslimšanas. Portāla rakstā arī citēta Islandes Medicīnas aģentūras vadītāja, kura saka: “Ir svarīgi uzsvērt, ka pirmajā vakcinācijas kārtā tiek vakcinētas vecāko un vājāko cilvēku grupas. Tie var būt gados vecāki pacienti ar hroniskām slimībām un citām saslimšanām.” Viņa arī norādījusi, ka starp šo cilvēku nāvēm un vakcināciju nav skaidras saiknes. ''Facebook'' ieraksta autors šo informāciju nav pieminējis. 

Islandes sabiedriskais medijs 5. janvārī rakstīja, ka ir ziņas par četriem mirušajiem, taču arvien nav pamata uzskatīt, ka pastāv saikne ar vakcinēšanu. Medicīnas aģentūras vadītāja arī atsaukusies uz jauno likumu, kas liek ārstiem par šādiem gadījumiem ziņot. Tāpat norādīts, ka šo cilvēku nāve tiks izpētīta un informācija par to sniegta arī vakcīnu ražotājam "Pfizer/BioNTech".  

Islande vakcinēšanu pret Covid-19 sāka 29. decembrī. Pirmie vakcīnas saņem mediķi, aprūpes namu iemītnieki un darbinieki. 

Norvēģija

Tāpat "Facebook" lietotāji dalās ar Krievijas valsts medija RT ("Russia Today") publicētu valsts ziņu aģentūras "Tass" ziņu par divu cilvēku nāvi Norvēģijā. Tajā norādīts, ka informācijas avots ir Norvēģijas Zāļu aģentūra. Tomēr arī šajā gadījumā tikai pateikts, ka cilvēki miruši dažas dienas pēc vakcīnas saņemšanas, noklusējot aģentūras publicētajā informācijā minēto kontekstu. Aģentūra uzsver, ka pašlaik tiek vakcinēti vājākie cilvēki, kuriem ir nopietnas saslimšanas, līdz ar to būs nāves arī neilgi pēc vakcinēšanas. Tāpat iestāde norāda, ka Norvēģijas pansionātos nedēļā mirst aptuveni 400 cilvēku. “Mums jāizvērtē, vai nāves iemesls ir vakcīna vai tā ir sagadīšanās, ka cilvēks mirst neilgi pēc tās saņemšanas,” sacījis aģentūras ārstnieciskais direktors.

RT arī uzsver, ka Norvēģija iegādājās “amerikāņu kompānijas "Pfizer" preparātus”. Kā zināms, vakcīna ir ASV uzņēmuma "Pfizer" un Vācijas "BioNTech" kopdarbs. "BioNTech" veidotāji ir Turcijā dzimuši un Vācijā dzīvojoši zinātnieki Ugurs Sahins un Ezlema Tiredži – viņi tiek saukti par šīs vakcīnas smadzenēm. Vakcīna tiek ražota vairākās "Pfizer" ražotnēs ASV un Beļģijā.

Jau ziņots, ka vakcīnas drošums un efektivitāte izvērtēta pētījumos, kuros piedalījušies vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku. Vakcīnas pēc tam apstiprinātas arī vairāku valstu atbildīgajās institūcijās, piemēram, ASV, Lielbritānijā un ES valstīs. Pēc vakcinācijas mēdz būt blakusparādības, visbiežāk sāpes vakcinācijas vietā, nogurums, galvassāpes, muskuļu sāpes, drebuļi, locītavu sāpes, drudzis. Daži cilvēki ziņojuši par alerģisku reakciju. ASV pagaidām zināms, ka tāda bijusi sešos gadījumos no teju 300 tūkstošiem – tik daudzi cilvēki vakcinēti  līdz 19. decembrim, ziņoja "The Wall Street Journal". Atbildīgās iestādes Lielbritānijā norādījušas, ka vakcīnas nav piemērotas cilvēkiem ar spēcīgām alerģiskām reakcijām no ēdiena vai medikamentiem, bet ASV – ka nevakcinēties ir pamats tikai tiem, kam iepriekš bijušas nopietnas alerģiskas reakcijas no vakcīnām vai kādas no Covid vakcīnu sastāvdaļām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt