Panorāma

Bezpilota lidaparāti apdraudējuši cilvēku un lidojumu drošību

Panorāma

Jūrmalā dega arī bīstamie sadzīves atkritumi

Zolitūdes lietā pārtraukums līdz augustam

Zolitūdes lietā prokurori un advokāti vienisprātis - process virzās ātrāk, nekā iecerēts

Kāda apsūdzētā slimības dēļ tā arī nesākusies, šodien noslēgusies pēdējā Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas sēde pirms lielā vasaras pārtraukuma. Līdz šim nopratinātas jau vairāk nekā 400 ar lietu saistītās personas. Valsts apsūdzības virzītāji un apsūdzēto aizstāvji ir vienisprātis – process virzās uz priekšu pat ātrāk, nekā iecerēts.  

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana norit jau pusotru gadu, un tagad pirms lielā vasaras pārtraukuma var teikt, ka ir noslēdzies viens būtisks šī procesa posms – ir uzklausīti teju visi 280 cietušie un teju visi 144 liecinieki, kā arī pārbaudīti visi lietas rakstveida materiāli.

No sēdes uz sēdi tiesas zāle kļuvusi arvien tukšāka, un pēdējā laikā uz to ierodas vien prokurori, apsūdzētie un viņu aizstāvji, pa kādam cietušo advokātam un uzaicinātie liecinieki.

Trešdien, 21.jūnijā, sēde beidzas tā arī nesākusies, jo apsūdzētais būvinspektors Jānis Balodis slimības dēļ nav ieradies. Līdzīgu iemeslu dēļ tiesas sēdes atceltas jau iepriekš, vairākkārt nav ieradušies arī uzaicinātie liecinieki, tomēr par spīti tam gan apsūdzības virzītāji, gan apsūdzēto aizstāvji ir vienisprātis – lietas iztiesāšana norit ātrāk, nekā cerēts. 

 “Es uzskatu, ka tas process rit ļoti raiti. Ļoti raiti, un atsevišķu liecinieku neierašanās nebija nekāds šķērslis,” pauda prokurors Agris Skradailis.

“Ļoti raiti notiek tiesas izmeklēšana, tiešām ātri,” piekrita arī SIA “Maxima Latvija” aizstāvis Aleksandrs Berezins.

Uz pēdējām sēdēm tika aicināti arī eksperti, kas Valsts policijas uzdevumā lietā veikuši pirmstiesas ekspertīzi. Viņu teiktais apsūdzēto aizstāvjiem ļāvis jau pārliecināti izteikties par traģēdijas cēloņiem, tiesa, katrs atkarībā no sava aizstāvamā lomas notikušajā iezīmē citus akcentus. Piemēram, būvinženiera Ivara Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks norāda uz sabrukušo konstrukciju ražotāja vainu.

“Mēs vakar tieši pratinājām ekspertu, kurš ļoti precīzi atbildēja uz to, ko aizstāvība visu laiku saka, ka šeit ir jāvērtē un jārunā par metālkonstrukciju izgatavotāja, par “Vikom industry” atbildību, kas vispār šajā procesā nepiedalās,” sacīja advokāts.

“Kurš pieņēma lēmumu tieši tādas skrūves ieskrūvēt,  šis uzgrieznis bija nopirkts sazin kur un sazin kas, kas neatbilda normām, kas nomaucās, kā rezultātā šīs kopnes sabruka,” pauda Zvejsalnieks.

Savukārt “Maximas” aizstāvis Aleksandrs Berezins, kura klienta virzienā raidīti arī pārmetumi saistībā ar labiekārtošanas darbiem uz veikala “Maxima” jumta, izvirza citu versiju.  

“Tam par iemeslu nav bijuši nedz darbi, kas notika otrajā kārtā uz jumta, nedz tās pašas skrūves, par kurām tika runāts tiesas sēdēs  Jau pašā sākumā atsevišķiem tērauda kopņu mezgliem nepareizi tika aprēķinātas slodzes, kuras bija mazākas - pat vairāk nekā par 500%, nekā tām varēja būt,” stāstīja Berezins.

“Eksperti arī liecināja, ka nevienas stiprības klases skrūve vai uzgrieznis nevarēja noturēt,” sacīja Berezins.

Apsūdzēto aizstāvji turpina kritizēt sistēmu, kādā iespējams iepazīties ar lietiskajiem pierādījumiem, un pauž aizdomas par nekvalitatīvu izmeklēšanu, norādot – atsevišķas apsūdzības būtu jāmaina. 

“Eksperti visi, kas liecina, saka, ka ir steidzināti dot rezultātus,” apgalvoja Zvejsalnieks.

Savukārt prokurors Skradailis norādīja: “Mēs joprojām esam pārliecināti par celtajām apsūdzībām un joprojām pastāvam uz tām.”

Lietas iztiesāšana atsāksies augusta beigās ar divu atslēgas ekspertu iztaujāšanu. Pēc tam pieaicināt lieciniekus būs kārta apsūdzēto aizstāvjiem.

“Protams, mums nav zināms, cik daudz tiks pieteiktas šīs personas, bet negribas ticēt, ka šis skaits kaut drusku tuvosies tam liecinieku apjomam, ko bija pieteikusi valsts apsūdzības puse,” sacīja prokurors.

Savukārt Berezins prognozēja, ka “varētu pabeigt šo lietu izskatīt pēc būtības jau šogad”. 

Lietas prokurors gan no tik optimistiskām prognozēm pagaidām atturas.  

 

Jau ziņots, ka pērn 8.decembrī tiesa sanāca uz pirmo sēdi, lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt