Visstraujāk Covid-19 izplatība aug starp skolēniem; skolas nesteidz celt trauksmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Lai gan Covid-19 izplatība Latvijā pieaug un visbiežāk inficējas bērni skolas vecumā, tomēr Latvijas Radio aptaujātajās skolās atzina – infekcijas izplatība tajās nav tik plaša kā iepriekšējos gados.

Visstraujāk Covid-19 izplatība aug starp bērniem skolas vecumā; skola nesteidz celt trauksmi
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Līdz ar skolas sākšanos dažādas infekciju slimības izplatās straujāk. Kā jau pēdējos gados ierasts, to vidū ir inficēšanās ar Covid-19.

Pagājušajā nedēļā Covid-19 saslimšanas gadījumu pieaugums ir par 48%, salīdzinot ar nedēļu pirms tam. Novērots arī pozitīvu testu īpatsvara pieaugums – vidēji katrs ceturtais tests ir pozitīvs, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

"Faktiski vecuma grupa no 10 līdz 19 gadiem ir visskartākā. Apmēram 1,6 reizes biežāk šie bērni slimo, nekā ir vidējā saslimstība valstī. Protams, to zināmā mērā varētu skaidrot ar to, ka skolēniem diezgan plaši pieejami paštesti. Bet tik un tā tas bija arī prognozējams," pastāstīja atklāj SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Arī turpmākais pieaugums ir neizbēgams. Epidemiologs skaidroja, ka cilvēki vairāk laika pavada iekštelpās, ko retāk vēdina, ir vairāk savstarpēju kontaktu. Tāpēc Perevoščikovs aicina ievērot visiem zināmos profilakses pasākumus.

Tikmēr Latvijas Radio vairākās skolās interesējās par situāciju ar Covid-19 izplatību.

"Nevaram teikt, ka skolā ir augsta vai vidēja saslimstība ar Covid-19," pauda Bauskas Valsts ģimnāzijas direktores vietniece Inita Nagņibeda.

Skolēni slimojot, bet ne ļoti daudz.

"Iespējams, saslimušie ir ar kādiem rudens vīrusiem slimi, bet tā, lai teiktu, ka klases ir pustukšas, tā absolūti nav. Pa pāris skolēniem katrā klasē ir saslimuši. Pedagogi arī slimo. Ja, piemēram, trīs pedagogi nav skolā, tas ir izaicinoši, jo stundas ir jāaizvieto. Bet arī nevaram pateikt, vai tas ir Covid-19 vai vienkārši rudens saaukstēšanās. Augsta saslimstība nav vērojama," pastāstīja Nagņibeda.

Ja ir saslimšanas simptomi, skolēni un darbinieki veic paštestus.

To pašu dara arī Ogres Valsts ģimnāzijā. "Viena skolotāja ir uz slimības lapas ar kovidu, bet par skolēniem man pagaidām tādas informācijas nav. Bērni slimo nedaudz – viens divi katrā klasē, bet tas var būt parastais vīruss rudens laikā," pastāstīja ģimnāzijas direktore Inna Zeņkeviča.

Skola ir gatava cīnīties ar vīrusa izplatību, ja tas būs nepieciešams. Saņemtas rekomendācijas no Slimību profilakses un kontroles centra. Tāpat regulāri bērniem, kam ir saslimšanas simptomi, lūdz doties pie skolas medmāsas, ja nepieciešams, veic Covid-19 testus.

SPKC pagaidām plašus ierobežojumus nerekomendē. Drīzāk iesaka skolām pieņemt individuālus lēmumus atkarībā no situācijas. Pirmkārt, skolēniem, kas bijuši kontaktā ar Covid-19 slimnieku, veikt paštestus ceturtajā un septītajā dienā pēc kontakta un novērot veselības stāvokli. Ja kāds ir saslimis, doties mājās veseļoties.

Perevoščikovs atgādina, ka sezonāli atgriezīsies arī gripa, pret kuru tāpat kā pret Covid-19 ir vakcīna. Drīzumā būs iespēja vakcinēties pret gripu, savukārt riska grupas aicinātas jau tagad revakcinēties pret Covid-19.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti