Veselības ministrija vēršas policijā par iespējamo krāpšanās shēmu ar IT «nanolicencēm»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Veselības ministrija (VM) nosūtījusi policijai ekspertu izvērtējumus par ministrijas un Nacionālā veselības dienesta (NVD) iepirkumiem, iegādājoties drošības risinājumu programmatūru un licences, kuros ministrijas juristu ieskatā ir iespējamās krāpšanas pazīmes. Ekspertiem radās aizdomas par neeksistējošo produktu iegādi, kā arī par cita uzņēmuma ražotā produkta “pārpakošanu” un piedāvāšanu par krietni lielāku cenu, liecina LSM.lv rīcībā esošā informācija.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) portālu LSM.lv informēja, ka ekspertu secinājumi nosūtīti policijai. Savukārt disciplinārlieta nav ierosināta, jo atbildīgais darbinieks ministrijā vairs nestrādā.

ĪSUMĀ:

  • VM vēršas policijā par iespējamu krāpšanos IT iepirkumu projektos iepriekšējās valdības laikā.
  • VM pasūtītais ekspertu novērtējums: par 229 000 eiro pirkta, iespējams, fiktīvā programmatūra.
  • NVD nespēja paskaidrot, kam tā vajadzīga un kā to pielieto.
  • VM iegādāts pakalpojums, kuram izmantota cita ražotāja programmas licences, kas ir par 75% lētākas.
  • Turklāt  “nav identificēta instalēta programmatūra”.
  • Pastāv bažas par aptuveni 200 000 eiro nelietderīgu izmantošanu.
  • Tas viss pirkts EIS sistēmā, apejot publiskos iepirkumus.

 

 “Vilks” par 229 000 eiro?

VM pasūtītajā ekspertu sākotnēja izvērtējumā secināts, ka Veselības aprūpes finansēšanas likuma informācijas sistēmas vajadzībām Elektroniskajā iepirkumu sistēmā (EIS) iegādātā drošības pakalpojuma licence “GrayWolf”, liecina LSM.lv rīcībā esošā informācija.  

Eksperti nesaskatīja pamatojumu, kāpēc šo pakalpojumu pirka, kad pašu sistēmu vēl nebija sākuši izstrādāt.

NVD nespēja ekspertiem izskaidrot, kas tas ir tieši par pakalpojumu, pieminot, ka licences ietvaros testēta drošības sistēma. Taču testēšanas pārskatā norādīts, ka sistēma testēta citas licences ietvaros, atklāja eksperti.  

Internetā informācijas par “GrayWolf” produktu nebija, bija atrodama saite graywolf-security.com, kur bija vispārēji apraksti par drošību, bez norādēm uz produkta ražotāju, norādīja eksperti.

NVD “GrayWolf” licenču iegādei no 2014. līdz 2019. gadam iztērēja aptuveni 229 000 eiro.

EIS katalogā to līdz 2018. gadam piedāvāja “AA Projekts”,  “AA Projekts un KleinTech Services” pilnsabiedrība, “Analytica”, “iPRO”, izpētīja eksperti.

TV3 raidījums “Nekā personīga” maijā vēstīja, ka "Analytica" lielākais īpašnieks Juris Pūce ir toreizējās veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) bijušais vīrs.

Savukārt “Kleintech Service”, kurš veidoja pilnsabiedrību ar “AA Projekts”, valdē ir Kaspars Egliņš un Jānis Vorobjovs, kurš ir valdē arī AS “Ofineks”, kurā patiesais labuma guvējs ir Juris Pūce, Uzņēmumu reģistra datu bāzē, izmantojot “CrediWeb” servisa palīdzību, to noskaidroja LSM.lv.

Eksperti atzina, ka rodas aizdomas, ka “GrayWolf” ir neesošs produkts, ko izmantoja apšaubāmiem iepirkumiem, izvairoties no konkurences. 

Aizdomas par “nanolicencēm” 200 000 eiro vērtībā

Pārbaudes arī radīja aizdomas, ka VM informācijas sistēmu centralizācijas projektā iegādātas “OWITech” programmatūras licences faktiski ir cita, ASV uzņēmuma, ražots produkts, kas tika “pārpakots” un tirgots par trīs ceturtdaļām dārgāk. 

Turklāt tas iepirkts nevis iepirkuma procedūrā, bet gan Elektroniskajā iepirkumu sistēmā, kas ļauj ātri un bez sarežģītākas un atklātākas konkursa procedūras iegādāties izvēlēto produktu.

Ziņojumā par ERAF projekta “Veselības ministrijas un padotības iestāžu IKT centralizācijas atbalsts” ieviešanas izvērtējumu savukārt paustas bažas par vairāku simtu tūkstošu izmaksām, kas var būt neattiecināmas, liecina LSM.lv rīcībā esošā informācija.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) maija vidū informēja, ka VM apturēja līgumu par licenču iegādi aptuveni 300 000 eiro apmērā, taču aptuveni 200 000 eiro ir samaksāti.

LSM.lv rīcībā esošā informācija liecina, ka eksperti atklāja - tiesības veidot tehnisko specifikāciju licenču iegādei tirgus aptaujā ieguva SIA “Forceo Consulting”. 

Šis uzņēmums reģistrēts 2017. gada oktobrī, 2017. un 2018. gadā tam nebija darbinieku, bet 2018. gadā tā apgrozījums bija 25 000, bet peļņa - aptuveni 14 000 eiro, Uzņēmumu reģistra datu bāzē, izmantojot “CrediWeb” servisa palīdzību, noskaidroja LSM.lv.

Pārējie aptaujas dalībnieki bija SIA “iPro”, SIA ”Analytica”, SIA “AA Projekts” -  tie paši, kuri EIS katalogā piedāvā “Owitech pakalpojumus”. Licences piegādāja VM “iPro”.

Eksperti atklāja, ka konsultantu sagatavotie dokumenti norāda uz “Analytica” darbinieku dalību to izstrādē, un viņiem ir aizdomas, ka šāds līgums ir daļa no nelikumīgas shēmas.  

Izpētīts arī, ka “OWITech” informācijas lapas IP adrese sakrīt ar https://wiki.analytica.lv/, un kā izmaiņu veicēji šajā portālā redzami “Analytica” darbinieki.

Tāpat eksperti secināja, ka “OWITech” licenču vietā faktiski piegādātas ASV bāzētā uzņēmuma “Ivanti Service Manager” licences.

Piegādātājs ekspertiem skaidrojis, ka “Ivanti” programmatūra ietilpst “OWITech” sastāvā, tomēr nav iesniegti pierādījumi, ka uzņēmumam bija tiesības tā rīkoties. 

Tiek gaidīta atbilde no “Ivanti” par Latvijas piegādātāja tiesībām izplatīt šīs licences.  

Eksperti pieļauj, ka tika izveidots virtuāls uzņēmums, kura programmatūra iekļauta EIS, lai apietu publisko iepirkumu likuma prasībās.

Turklāt  ”OWITech” programmatūra kā tāda nav identificēta, vienīgais reāli saņemtais nodevums ir licences dokuments .pdf formātā, kurš arī tika iesniegts izvērtēšanai.

“OWITech” licencēšanas portālā VM licences reģistrētas 18. aprīlī, licences reģistrējis “Analytica” darbinieks. Nav identificēts licences līgums vai licences noteikumi, līdz ar to nav viennozīmīgi skaidrs autortiesību jautājums, atzina eksperti.

Nav arī identificēta instalēta programmatūra, secināja eksperti. Tāpēc nav pamata uzskatīt, ka pasūtītājs būtu saņēmis “OWITech” produktus kopumā par 204 458 eiro.

Ministrija gan ir saņēmusi paziņojumu par “Ivanti” licenču reģistrāciju uz VM vārda, bet nav identificējama šādu licenču iegāde, turklāt to vērtība ir aptuveni 41 514,06 eiro, kas ir aptuveni trešdaļa daļa no summas, kura samaksāta.

Arī EIS uzturētāji - Valsts reģionālās attīstības aģentūra - secināja, ka pasūtītājs faktiski nav saņēmis nekādu “OWITech” programmatūru. Pasūtītājam ir piegādātas licences, bet netika nodrošināta piekļuve programmatūras kodam vai vietnei, kurā varētu izmantot šo programmatūru.

Aģentūra iepriekš nebija informēta par “GrayWolf” un “OWITech” licenču patieso ražotāju, tāpēc tagad aģentūra apturējusi iespēju iegādāties šos produktus EIS, liecina LSM.lv rīcībā esošā informācija. Aģentūra arī konstatēja, ka piegādātājs, ievietojot preces katalogā, ir norādījis nepatiesu informāciju par preču ražotāju.

“OwiTech” pakalpojumus iegādājās arī citas iestādes – Datu valsts inspekcija, Iekšlietu ministrijas informācijas centrs, Nacionālā bibliotēka, Tiesu administrācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti