Dienas ziņas

Ventspilī attīsta spēļu industriju

Dienas ziņas

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja kandidātu debates

I.Viņķele savai priekšgājējai A. Čakšai pārmet krāpniecību

Viņķele: Pastāv aizdomas par krāpšanu VM iepriekšējos tehnoloģiju iepirkumos

Veselības ministrijas (VM) pasūtītajos izvērtējuma ziņojumos par iepriekš veiktajiem informācijas un komunikāciju tehnoloģijas (IKT) iepirkumiem paustas aizdomas par krāpšanu un neefektīvu līdzekļu izmantošanu, preses konferencē trešdien, 15. maijā, paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Viņķele savai priekšgājējai Andai Čakšai pārmet politisko ietekmēšanu vairāku miljonu vērtos informācijas un komunikācijas tehnoloģiju projektu iepirkumos.   Tiek pieļauta vēršanās tiesībaizsardzības iestādēs.

Ministre informēja, ka VM pasūtījusi pārbaudes divos IKT projektos: Nacionālā veselības dienesta (NVD) organizēto Veselības aprūpes finansēšanas likuma rīka ieviešanu un Veselības ministrijas IKT centralizācijas projektu, lai pārliecinātos par projekta tālāku virzību un atbilstošu līdzekļu izmantošanu. 

Attiecībā uz Veselības aprūpes finansēšanas likumā minēta rīka ieviešanu eksperti konstatējuši apšaubāmu nepieciešamību 315 000 eiro izlietojumam iekārtām pagājušā gada beigās, kas joprojām netiek izmantotas. Savukārt attiecībā uz ministrijas IKT centralizācijas projektu pārbaudēs konstatēti apšaubāmi darījumi par 597 124,78 eiro, paziņojumā medijiem norāda VM.

"Mums ir pamats domāt par krāpniecību.

Abos projektos eksperti konstatējuši, ka par programmatūrām iegādātas pilnīgi citas un stipri dārgākas licences," norādīja ministre, piebilstot, ka abos projektos eksperti iegādātās programmatūras licences fiziski nav identificējuši.

Analizējot iepirkumus abos projektos, radušās aizdomas, ka līdz ar konkrētu programmatūru licenču iegādi tiek ierobežota konkurence citiem pretendentiem piedalīties iepirkumā.

"Esam rūpīgi analizējuši šos gadījumus un pieejamā informācija liecina, ka pēdējo pāris gadu laikā tā bijusi izstrādāta un realizēta shēma, kas ļāva attiecīgajām kompānijām bez programmatūras licencēm piedāvāt arī pakalpojumus, kas saistīti ar programmatūras licenču ieviešanu un uzturēšanu," uzsvēra Viņķele.

Ministre arī atklāja, ka tiks rosinātas divas pārbaudes. Vienlaikus ministre uzdevusi pārskatīt un izvērtēt ministrijas IKT iepirkumu politiku, izskatīt iespēju lauzt minētos līgumus un atprasīt naudu no piegādātājiem, kā arī apzināt, kurām no padotības iestādēm ir iegādātas šāda veida licences.

Minētie iepirkumi veikti Elektronisko iepirkumu sistēmā (EIS). VM tuvākajā laikā pārrunās konstatētos faktus ar Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM), Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA), un Konkurences padomes pārstāvjiem, jo pastāv aizdomas, ka šāda veida pārkāpumi varētu būt īstenoti arī citās nozarēs.

"EIS tika radīts kā labs un parocīgs rīks, diemžēl tas sevi pieradījis arī kā nepārvaldāmu rīku. Minētā sistēma var tikt izmantota, lai ierobežotu konkurenci," uzskata veselības ministre.

NVD rīka projektēšanai finansējums rasts no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", savukārt projekta “Veselības ministrijas un padotības iestāžu IKT centralizācijas atbalsts” realizācija veikta ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem.

“Proti, IKT projekti ir ļoti politiski ietekmēti. Un faktiski tā vadība notiek caur politisko ministra biroju. Ir pamats apgalvot, ka iepirkumu procedūra tika izvēlēta tāda, lai būtu zināms piegādātājs. Tātad ierobežota konkurence,” paziņoja Viņķele.

Latvijas Televīzijai zināms, ka runa ir ne vien par iepriekšējo veselības ministri Andu Čakšu, bet arī viņas biroja padomnieci Ilzi Āboliņu, kas bija Čakšas padomniece e-veselības un IT jautājumos. Āboliņa arī Nacionālajā veselības dienestā kūrēja šo sistēmu ieviešanu. Čakša Viņķeles teikto sauc par viltus ziņām.

“Es vienmēr esmu bijusi pirmā, kas runā par caurspīdīgumu un efektīvu naudas izmantošanu. Man šajā gadījumā tas izskatās pēc vienkāršas piesegšanās tam, ka nav reālu rīcību,” sacīja Čakša.

Čakša Viņķeles izteikumus dēvē par „gļēvulīgu piesegšanos”Kristaps Feldmanis

  “Ja mēs runājam par manu padomnieci, kas bija atbildīga par IT lietām – viņa bieži tika piesaistīta operatīvā darbā NVD, vadīt e-veselības procesu, situācijā, kad tur nebija, kas vadītu, lai mēs sasniegtu rezultātu, jo var sēdēt un baudīt procesu, bet var strādāt, lai sasniegtu rezultātu. Un man vienmēr mērķis ir bijis, lai e-veselība strādātu, nevis, lai mēs kladzinātu, ka kāds ir kaut ko sliktu izdarījis,” Latvijas Radio sacīja Čakša.

  Čakša sacīja, ka viņai nav saprotams, kas bijuši šie vārdos neminētie eksperti, kas iepirkumus izvērtējuši un konkrētās lietas secinājuši. Viņa pieņēmums - tie varētu būt cilvēki, kas paši nav uzvarējuši kādos agrākos iepirkumos.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti