Panorāma

Eiropadomē spriež par zaļāku Eiropu

Panorāma

Attaisnots bez sodāmības

Uzņēmumi pamet Ventspils attīstības aģentūru

Ventspils Augstskola un Olimpiskais centrs izstāsies no Ventspils Attīstības aģentūras

Ventspils Olimpiskais centrs un Ventspils Augstskola nolēmuši izstāties no biedrības "Ventspils Attīstības aģentūra", kas iekļauta pret Aivaru Lembergu vērstajā ASV sankciju sarakstā.

Biedrībā "Ventspils attīstības aģentūra" ietilpst gan privāti, gan pašvaldības uzņēmumi, arī Ventspils brīvostas pārvalde un pati dome. Formāli biedrība nodarbojas ar Ventspils popularizēšanu, un tās vienīgos ieņēmumus veido biedru naudas, kas dažiem uzņēmumiem ir iespaidīgas. To vada no Ventspils mēra pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Liela daļa šo ienākumu tiek tērēti biedrības vadītāja Aivara Lemberga atalgojumam. Pērn viņš Ventspils attīstības aģentūrā nopelnījis nepilnus 100 000 eiro. Taču nu šī ienākumu straumīte varētu apsīkt, jo pēc Ventspils Attīstības aģentūras iekļaušanas Magņitska sarakstā to pametuši vairāki dāsnu biedru naudu maksātāji. Piemēram, Ventspils Olimpiskais centrs un Ventspils Augstskola.

"Mēs līdz šim bijām sadarbojušies mārketinga jomā. Tas mums ir svarīgi, jo mēs esam liels sporta pakalpojumu sniedzējs, tūrisma jomā darbojamies, bet, ņemot vērā pēdējo dienu notikumus, ir pieņemts lēmums un nosūtīta vēstule aģentūrai, ka mēs no tās izstājamies," klāstīja Ventspils Olimpiskais centra valdes priekšsēdētāja Jurģis Liepājnieks. "Mums ir svarīgi, lai Olimpiskais centrs varētu turpināt darboties un nebūtu nekādu šaubu ēnas pār mūsu darbību un tāpēc ir šāds lēmums."

SIA "Olimpiskais centrs "Ventspils"" ir kapitālsabiedrība, kurā Ventspils pilsētas domei pieder 51,09% kapitāla daļas, bet biedrībai "Latvijas Olimpiskā komiteja" - 48,91% kapitāla daļas, liecina informācija pašvaldības mājaslapā.

Līdzīgu lēmumu pieņēmusi arī Ventspils Augstskola, informēja augstskola rektors Kārlis Krēsliņš. "(..) Aktīva darbība nav bijusi ilgāku laiku.

Mēs arī respektējam starptautisko lēmumus un līgumus un vietējos likumus, tādēļ stājamies ārā. Mēs jau to nolēmām iepriekš, bet tagad notiek juridiskā saskaņošana ar mūsu juristu biroju," sacīja Krēsliņš.

Pati biedrība par savu darbu un budžetu ir nerunīga. Pēc raidījuma "De facto" atklātās informācijas, Olimpiskais centrs biedru naudās katru gadu maksājis 30 000-40 000 eiro, bet Ventspils augstskola – 22 000 eiro. Iespaidīgas summas biedrība ieguvusi arī no pašvaldības uzņēmuma SIA "Kurzemes filharmonija", kas šobrīd ir apturējis maksājumus Ventspils Attīstības aģentūrai, bet par izstāšanos vēl tikai lems.

Opozīcijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis uzskata, ka Ventspils Attīstības aģentūra kalpojusi tikai kā pašvaldības naudas izsūknēšanas mehānisms un būtu jālikvidē.

"Tā tika izveidota tikai ar vienu mērķi, lai radītu Aivaram Lembergam papildu ienākumus, pretlikumīgi izmantojot publiskos līdzekļus. Ventspils kapitālsabiedrību un publisko iestāžu līdzekļus," uzskata Kristovskis.

Savukārt biedrības vadītājs Lembergs vairāku organizāciju lēmumu pamest viņa vadīto biedrību komentēja ironiski: "Katram ir tiesības pamest. Jūs arī varat pamest sievu un izstāsties vai iestāties. Tā ir katra brīva griba."

Lembergs pats vismaz pagaidām neplāno pamest ienesīgo Ventspils Attīstības aģentūras vadītāja amatu.

KONTEKSTS:

Amerikas Savienotās Valstis iekļāvušas  Lembergu globālajā Magņitska sankciju sarakstā, liecina ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojums. Tajā Lembergs nosaukts par oligarhu; uzskaitīti iemesli iekļaušanai sarakstā.

Vēl sankciju sarakstā iekļautas  četras organizācijas - Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija.  

ASV sankcijas ir jāievēro arī bankām Latvijā. ASV ir izteikušas brīdinājumu, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus sankcionētajām personām, arī var tikt pakļauts ASV sankcijām.

Lai novērstu sankciju ietekmi, valdība ārkārtas sēdē vienojās vēstulē Saeimas komisijai rosināt Rīgas un Ventspils brīvostu pārņemšanu valsts pārvaldībā. Attiecīgie grozījumi paredzēti likumā "Par ostām", par ko jālemj Saeimā. Plāno dibināt jaunu pilnībā valsts kontrolē esošu kompāniju ar 35 000 eiro pamatkapitālu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti