Vangažos atkal saasinājusies asā un kodīgā smaka; gadiem ilgusī cīņa - bez rezultāta

Vangažos atkal saasinājusies ķiplokveidīgā smaka no teritorijas, ko apsaimnieko uzņēmums „Vangažu termināls”. Iedzīvotāji pie situācijas risināšanas ķērušies pašrocīgi, jo atbildīgās instances to nedara. Tomēr pagaidām rezultāta nav. Otrdien, 17.septembrī, Valsts vides dienests pārbaudīs teritoriju. Iedzīvotāji cer, ka beidzot atklāsies patiesā aina. Tikmēr „Vangažu termināls” savu vainu situācijā nesaskata.

ĪSUMĀ:

  • Inčukalnā iedzīvotāji jau kopš 2015.gada cīnās ar nelāgo smaku.
  • Iedzīvotāji turpina sūdzēties un stāsta dažādas versijas.
  • Teritorijas apsaimniekotājs “Vangažu termināls” pagaidām situāciju nekomentē.
  • Valsts vides dienests plāno teritoriju pārbaudīt otrdien, 17. septembrī.

Vangažos atkal saasinājusies ķiplokveidīgā smaka; gadiem ilgusī cīņa - bez rezultātaPaula Dēvica

Inčukalna novadā pie Meža mājām Latvijas Radio satiek iedzīvotāju Regīnu Borneo. Viņa un citi teritorijas iedzīvotāji jau kopš 2015. gada cīnās ar nelāgu smaku, kas, kā sieviete stāsta, ietekmē gan cilvēku veselību, gan apkārtējo vidi.

Smaka rodas no teritorijas, kurā šobrīd strādā uzņēmums „Vangažu termināls”. Pirms tam vairākus gadus tajā saimniekoja „Vangažu nafta”, un arī toreiz bijusi tāda pati problēma.

„Izlaists gāzes balons, mazliet ķiploku smaka, mazliet salkana smaka. Nu, pretīga. Mēs nemākam pat izstāstīt, ar ko viņa vairāk līdzīga. Merkaptāns un kaut kādi vēl piejaukumi, kas tur stāvējis klāt un ar tām degvielām bijis. Šodien visu dienu smird. Pulksten 10 es zvanīju Vides SOS dienestam, ziņoju par smakām. Un tad, kad es atzvanīju pēc plkst.14.00 dienā, vai inspektori ir bijuši, tad atbilde bija tāda, ka pēc VUGD izsaukuma viņi ir citā vietā, ka pašreiz viņi šeit nevar atbraukt.”

Sarunai pievienojās arī Regīnas vedekla Anete un kaimiņiene Larisa. Sievietes ir sašutušas, jo nekas netiek darīts jau vairākus gadus.

Reizēm smaka esot tik spēcīga, ka cērtot kaklā un asarojot acis. Pašvaldība pagaidām neko daudz lietas labā nav darījusi. Tikmēr Valsts vides dienests līdz šim veicis pārbaudes un konstatējis teritorijā vairāk nekā 17 kubikmetru kodīgā nātrija, kas glabājas cisternās zem zemes.

Neoficiāli mēļo, ka šīs vielas daudzums ir lielāks. Iedzīvotāji pēdējā laikā bieži manījuši cisternas gan iebraucam, gan izbraucam no teritorijas.

„Viņi bija teikuši tiem inspektoriem, ka viņi tīra kanalizāciju. Tāpēc braucot iekšā tā smagā mašīna ar cisternu, ar to šļūteni, kas pumpē ārā no upītes ūdeni un kaut ko tur mazgā. Viņi esot izveduši ārā četrus kubus tikai kanalizācijas. Un tas Vides dienesta inspektors man saka – dīvaini gan, tas prasa tikai pusstundu laika, bet viņi braukā tur jau veselu nedēļu turp un šurp. Tātad viņi melo,” stāsta Anete.

Iedzīvotājas uzsver, ka savāds ir arī fakts, ka nevienā pārbaudē nav atļauts doties kopā ar kādu no vietējiem. Regīna stāsta, ka vairums no viņiem šeit dzīvojot visu dzīvi un inspektoriem varētu palīdzēt vietu apsekot. Iedzīvotājiem ir aizdomas, ka smaku izraisošā viela izraisa arī dažādu augu bojāeju, kas ciematā piedzīvota pēdējo gadu laikā. Piemēram, vienai no aktīvistēm Birutai dārzā pēkšņi nokaltuši vairāki koki. Viņa stāsta, ka šo gadu laikā vērsusies pie vairākām instancēm, bet rezultāta nekāda.

„Metāla rezervuāros tiek uzglabāts, to ir konstatējuši pārbaudē, šis bīstamais atkritums izlietotais NaOH 17, seši kubikmetri. Pārvaldes rīcībā nav dokumentācijas, kas apliecinātu naftas bāzes teritorijā esošo atkritumu nodošanu atbilstošam atkritumu apsaimniekotājam. Tātad – vispār nav! Trīs gadu laikā viņi strādā, un nekas nav darīts. Kaut gan noteikumos atļaujā ierakstīts, ka jāizved trīs mēnešu laikā!” sašutusi ir Biruta.

Iedzīvotāji apgalvo, ka vēlas tikai, lai bīstamie atkritumi tiktu izvesti un varētu mierīgi turpināt šeit dzīvot.

Latvijas Radio uzrunāja arī ''Vangažu termināli''. Viņi kategoriski atteicās situāciju komentēt, jo savu vainu situācijā neredz.

Savukārt Valsts vides dienests atteicās sniegt komentārus pirms pārbaudes, kas notiks otrdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti