Vangažos pēc gada dīkstāves grib atjaunot naftas pārstrādi; iedzīvotāji ceļ trauksmi

Vangažos gadu pēc tam, kad ciematā bankrotēja naftas pārstrādes uzņēmums, tā vietā ir uzradies cits. Tāpēc ciemata iedzīvotāji ir atkal sacēlušies trauksmei, jo nav atrisināta neviena no ielaistajām vides problēmām – ar indīgām vielām lielos apjomos piesārņotā uzņēmuma teritorija un cilvēku veselībai kaitīgās smakas, attīrot naftas produktus.

Vangažos pēc gada dīkstāves grib atjaunot naftas pārstrādi; iedzīvotāji ceļ trauksmiEdgars Kupčs

Uzņēmēja un vairāku desmitu iedzīvotāju tikšanās Inčukalna novada Vangažu pilsētas pārvaldē aizritēja nokaitētā gaisotnē. Vangažnieku satraukums gan ir pamatots, jo kompānija “Vangažu termināls” ir iecerējusi sākt darbu teritorijā, kur vēl pirms gada saimniekoja “Vangažu nafta”.

Pēc četru gadu cīņas ar smakām iedzīvotāju spiediena dēļ Valsts vides dienests (VVD) lika darbību pārtraukt, bet īpašnieku strīda dēļ uzņēmums tika likvidēts. Taču piesārņojums ir palicis ne tikai zemē un ik palaikam virmo gaisā – saskaņā ar VVD aplēsēm vairāk nekā 17 kubikmetru par kodīgo nātriju dēvētā nātrija hidroksīda glabājas vēsturiskās apakšzemes cisternās.

Naftas pārstrādes atsākšana degradētajā teritorijā vangažniekus baida, sevišķi tāpēc, ka vides dienests nav bijis stingrs.

“Jums vajadzētu adekvāti pateikt: ziniet, mēs nedodam jums atļauju, mēģinām sakopt vidi, sakopt ūdeņu, būs tīra vide – darbojieties. Bet jūs tikko, kad vieni likvidējās, iedevāt atļauju nākošajiem jau piesārņotā vidē. (..) Piedod vecīt, kā tik tizli var domāt,” sašutumu pauda kāds vangažnieks.

Pārmetumi dienestam ir arī vangažniecei Dacei Mežavilkai: “Tajā atļaujā nebija termiņu, tie bija veci – “Vangažu naftas” – termiņi. Kā vides dienests plāno viņus nokontrolēt, ja ir 2018. gada termiņi?”

VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes Atļauju daļas vadītāja vietnieks Armands Veliks sanākušajiem daudz pateikt nespēja: “Kādi plāni, ko darīs uzņēmums, es jums nemāku skaidrot, jo principā Valsts vides dienestam līdz šim bija tikai tik liela sadarbība ar šo uzņēmumu, ka tikai saņemts iesniegums uz atļaujas pārreģistrāciju.”

''Vangažu termināls'', kuram, kā pats atzīst, neesot pieredzes darbībā ar naftas produktiem, saņēmis ''B'' kategorijas piesārņojošās darbības atļauju.

Lēmumu par operatora maiņu VVD Lielrīgas reģionālā vides pārvalde pieņēmusi 2019. gada 30. maijā, tomēr veikt saimniecisko darbību uzņēmums pašlaik nevarot. "Tas šobrīd nevar veikt savu saimneicisko darbību, jo tam ir saistoša pasākumu plāna izstrāde un ieviešana uzņēmumā, lai samazinātu smakas," skaidroja Veliks.

Iedzīvotāji gan stāsta, ka neciešamās smakas jūnijā jau atkal parādījušās. To, ka sūdzības bijušas, apstiprina arī VVD pārstāvis, tomēr pierādīt to neesot izdevies. Savukārt uzņēmuma pārstāvis noliedz, ka teritorijā būtu veiktas kādas neatļautas darbības.

Latvijas Radio uzrunātie deputāti ārpus ieraksta izteicās, ka atļauju naftas pārstrādes sākšanai nebūtu bijis tik viegli dabūt, ja visas Inčukalna novada domes vārdā tās priekšsēdis Aivars Nalivaiko (Zaļo un Zemnieku savienība) nebūtu vienpersoniski vides sargiem atzinis, ka domei iebildumu nav. Pats Nalivaiko tādu faktu neatceras: “Neesmu nekādu jāvārdu par tādām lietām teicis. Nevaru atbildēt un atcerēties.”

''Vangažu termināls'' uzņēmuma "Vangažu nafta" īpašumu iegādājies izsolē. Saskaņā ar “Lursoft” ziņām igauņiem piederošā kompānija «Vangažu termināls» pērn nav apgrozījusi nevienu centu, bet gadu noslēgusi ar 211 tūkstošu eiro zaudējumiem. Valdes loceklis Raitis Kampuss par teritorijas piesārņojumu teicās neko nezinām, bet par nākotnes plāniem bija visai izvairīgs: “Šī vieta piemērota darbam ar naftas produktiem. Ar kādiem naftas produktiem – pārstrāde, attīrīšana – to mēs šobrīd nevaram pateikt. Ņemot vērā, ka īpašums ir 57 hektāri, skatīsimies, kā šo īpašumu attīstīt.”

Uzņēmums sola būt likumplaklausīgs un izpildīt visus VVD nosacījumus, bet par to, kādas darbības tikšot veiktas iegādātajā uzņēmumā, vairāk skaidrības būšot gada beigās. "Ir informācija, kuru mēs [tagad] varam atklāt. Ir informācija, kura ir izstrādes stadijā un par kuru  šodien runāt ir pāragri," piebilda Kampuss.

Tikmēr iedzīvotāji vides dienesta rīcību par atļaujas izsniegšanu ir apstrīdējuši.

KONTEKSTS:

VVD "Vangažu naftas" darbību daļēji apturēja pēc tam, kad iedzīvotāji bija sūdzējušies par smakām, ko uzņēmums daudzus gadus bija izplatījis apkārtējā vidē. Proti, uzņēmumam liedza ievest un apstrādāt benzīna produktus. Pēc tam iedzīvotājiem bija nogriezta ūdensapgāde, kas vēsturiski atradās uzņēmuma teritorijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti