Rīta Panorāma

EK iesaka sākt sarunas ar Bosniju par iestāšanos ES

Rīta Panorāma

Pasaules Glaukomas nedēļa – iespēja pārbaudīt redzi

Tārpi varētu palīdzēt cīnīties ar plastmasas piesārņojumu

Zinātnieki Singapūrā pēta, kā tārpi var palīdzēt cīnīties ar plastmasas piesārņojumu

Singapūras zinātnieki izstrādā bioloģisku metodi, kā cīnīties ar plastmasas piesārņojumu. Pasaulē dzīvo tārpi, kas spēj sadalīt mākslīgos materiālus, bet procesu efektīvāku varētu padarīt to simbiotisko mikroorganismu izmantošana.

Jau iepriekš bija zināms, ka tārpi, kurus var nopirkt Singapūras zooveikalos, mielojas ar plastmasu. Taču tie ātri pārvēršas par vabolēm, un nav izmantojami rūpnieciskas pārstrādes procesā. Pētījumā mēģināts atrast veidu, kā dublēt tārpu zarnās notiekošos procesus, un pirmie rezultāti ir daudzsološi. 

Pētnieks Sakšams Bairolija norādīja: "Kad tārpi ir beiguši ēst plastmasu, tas izskatās šādi: tie izgrauž caurumus, mēs izņemam mikroorganismus no to zarnām un ievietojam tos kolbās ar svaigu plastmasu. Tie sāk augt un vairoties uz tās un to degradē."

Tiek domāts arī, kā pilnveidot mikroorganismus, lai varētu veikt liela apmēra pārstrādi. 

Tikmēr Insbrukas Universitātes profesors Kriss Rinke sarunā ar žurnālistiem atgādināja, ka "supertārpi" var palīdzēt cīnīties ar problēmas sekām, bet vispirms jādomā par tās cēloņiem. Cilvēkiem jāsamazina plastmasas izmantošana, jāmeklē to ilgtspējīgākas alternatīvas, kā arī jāveicina atkārtota pārstrāde un izmantošana. Tāpēc Singapūras Nacionālajā muzejā sarīkota izstāde, ar kuras palīdzību plānots palielināt  cilvēku izpratni par šo jautājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti