Valsts kontrole vērsīsies prokuratūrā par pārkāpumiem Dabas aizsardzības pārvaldē un KM

Valsts kontrole (VK) vērsīsies prokuratūrā par revīzijās atklātajiem pārkāpumiem Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) un Kultūras ministrijā (KM), informēja VK.

VK norāda, ka prokuratūrai ziņots par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas 2019. gada pārskatā konstatētiem pārkāpumiem DAP. Pārkāpumi konstatēti saistībā ar zemesgabalu nomas maksas noteikšanu derīgo izrakteņu ieguvei,

negūstot valstij piekritīgus ieņēmumus 2019. gadā - 273 463 eiro apmērā un 2018. gadā - 154 785 eiro apmērā.

Tāpat prokuratūrai ziņots par Kultūras ministrijas 2019. gada pārskatā konstatētajiem iespējamiem pārkāpumiem saistībā ar radošo personu atbalsta stipendiju piešķiršanu 9 personām 11 452 eiro apmērā.

VK pirmdien, 18. maijā, publiskoja finanšu revīzijas par 2019. gada pārskatiem 24 ministrijām un centrālajām iestādēm. Revīzijā secināts, ka iestādes gada pārskatus galvenajos posteņos sagatavojušas pareizi un 22 gadījumos no 24 VK sniegusi pozitīvu atzinumu.

Iestāde norāda, ka gads ir zīmīgs ar to, ka pirmo reizi institūcijas savos gada pārskatos iekļauj aplēses par saistībām pret izdienas pensiju saņēmējiem, kādas gadu gaitā valsts ir uzņēmusies. Arvien paplašinot izdienas pensiju saņēmēju loku, nākotnes saistības ir sasniegušas vismaz 4,5 miljardus eiro. VK uzskata, ka ir nepieciešams izvērtēt vai šāda rīcība ir bijusi pārdomāta un vai valsts spēs to atļauties.

Papildus tam šogad nav iztikts bez Valsts kontroles gadiem asi kritizētās prakses pieprasīt budžeta līdzekļus vieniem mērķiem, bet tērēt pavisam citiem. "Tas ir kā slikts ieradums, no kura netiekam vaļā – mānīšanās valdības kolēģiem, parlamentāriešiem, kuri balso par budžetu, un vislielākā mērā sabiedrībai, kuras prioritātes šādas pieejas dēļ bieži tiek atstātas novārtā," norāda Valsts kontrole.

Kopumā ir četri gadījumi, kad VK vērsusies pie tiesībaizsardzības iestādēm turpmāku izmeklēšanas darbību veikšanai. Šie gadījumi ir Valsts policijas koledžā, Vides un reģionālās attīstības ministrijā, tās pakļautības iestādē Dabas aizsardzības pārvaldē un Kultūras ministrijā.

KONTEKSTS:

Paralēli finanšu revīzijām Valsts kontrole skatījuši atbilstības jautājumus – respektīvi, vai ministriju un centrālo iestāžu pieprasītie naudas līdzekļi tiek izlietoti tam paredzētajam mērķim. Joprojām atklāj situācijas, kad iestādes ir pieprasījušas budžeta līdzekļus vieniem mērķiem, bet izlietojušas pavisam citiem. Netiek nodrošināti kontroles mehānismi, un tādēļ valstij rodas lieli, nelietderīgi tēriņi.

VK ieskatā, ja piešķirtā naudas summa netiek iztērēta noteiktajiem mērķiem, to vajadzētu atgriezt valstij, lai varētu naudu novirzīt jomā, kur tā vajadzīga visvairāk. VK arī konstatējusi, ka tiek iepirktas lietas, kas ilgstoši stāv noliktavās vai arī ir nelietojamas. Savukārt Salaspils kodolreaktoram paredzētais finansējums ticis novirzīts citiem mērķiem, secinājusi VK. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti