Valsts kontrole par situāciju VUGD koledžā: Likums pārkāpts, budžetam zaudējumi, bet vainīgo nav

Valsts kontrole (VK) pauž pārsteigumu un nožēlu par situāciju, ka pēc revīzijā atklātajiem pārkāpumiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) un tam padotajā Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā likumsargi atzinuši, ka likums ir pārkāpts, bet neuzsāka kriminālprocesu nozieguma sastāva trūkuma dēļ. VK paziņojumā medijiem norādīja, ka “šoreiz vainīgie izspruks sveikā, un zaudējumi netiks atlīdzināti”.
 

ĪSUMĀ:

  • Pērn VK secināja: Ugunsdrošības koledža direktoram vairs neprasa speciālo dienesta pakāpi.
  • Tas ļāva bijušajam VUGD šefam kļūt par direktoru un reizē saņemt izdienas pensiju un algu.
  • VK: Tas nav likumīgi, un izdienas pensija nepienāktos.
  • VK aprēķināja: vairāku gadu laikā budžetam nodarītie zaudējumi – 170 000 eiro.
  • VK pērn janvārī informēja par situāciju IeM, nelikumības novērstas pērn decembrī.
  • Auditori arī vērsās tiesībsargājošajās iestādēs.
  • Likumsargi atzina – pārkāpums ir, bet nozieguma nav.
  • Elita Krūmiņa: “Diemžēl arī šoreiz vainīgie izspruks sveikā, un zaudējumi netiks atlīdzināti”.
     

Valsts kontrole paziņojumā medijiem norādīja, ka ir aizritējis vairāk nekā gads, kopš auditori atklāja, ka koledžas direktoram prettiesiski izkārtota iespēja papildus algai saņemt arī izdienas pensiju, kaitējums budžetam pārsniedz 170 000 eiro.

Tiesībaizsardzības iestādes gan atzinušas, ka likums ir pārkāpts, bet kriminālprocess ir izbeigts noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ. Līdz ar to vainīgie pie atbildības tā arī netiks saukti, tāpat kā netiks atlīdzināts budžetam nodarītais kaitējums, norādīja VK.

2018.gada sākumā revīzijā Iekšlietu ministrijā VK konstatēja, ka VUGD priekšnieks Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktora amata vietu ir pārveidojis par tādu, ko var ieņemt persona bez speciālās dienesta pakāpes, informēja VK.

Šī nianse koledžas direktoram ļāva vienlaikus saņemt gan amata algu, gan izdienas pensiju, kas likumīgi nepienākas cilvēkam, kas ieņem koledžas direktora amatu, skaidroja VK.

Uzreiz pēc amata statusa maiņas jaunais VUGD priekšnieks pieņēma darbā par koledžas direktoru izdienas pensijā devušos bijušo VUGD priekšnieku.  

“Šis ir klajš piemērs, kad konkrētas personas interesēs ir pārkāptas normatīvo aktu prasības un nodarīti būtiski zaudējumi budžetam. Pārsteidzoši, ka tiesībaizsardzības iestādes pēc Valsts kontroles sniegtajiem faktiem un skaidrojumiem ir atzinušas, ka likums ir pārkāpts, bet par noziegumu to nav uzskatījušas,” paziņojumā medijiem norādīja Elita Krūmiņa.

“Tāpēc diemžēl arī šoreiz vainīgie izspruks sveikā, un zaudējumi netiks atlīdzināti. Šī ir situācija, kādā mēs izmantotu nesen spēkā stājušās pilnvaras Valsts kontroles padomei lemt par zaudējumu piedzīšanu no vainīgajiem,” skaidroja Elita Krūmiņa.

Par VUGD priekšnieka prettiesisko rīcību VK Iekšlietu ministriju informēja jau revīzijas laikā 2018.gada janvārī, bet nelikumība tika novērsta tikai 2018.gada decembrī, kad VUGD priekšnieks apstiprināja jaunu koledžas amatu sarakstu, direktora amatam atkal nosakot amatpersonas ar speciālo dienesta pakāpi statusu, informēja VK. 

Revidenti aprēķināja, ka no 2012.gada janvāra līdz 2017.gada decembrim izdienas pensijā izmaksāti vairāk nekā 170 000 eiro.

Ar revīzijā atklātajiem faktiem VK vērsās arī tiesībaizsardzības iestādēs un IeM Iekšējās drošības birojs uzsāka kriminālprocesu. Izmeklētāji atzina, ka VUGD priekšnieks ir pārkāpis gan Likumu par amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm gaitu, gan valdības noteikumus, kuri nosaka speciālā dienesta amatpersonu atlīdzības noteikšanas kārtību. Tomēr viņa rīcībā izmeklētāji nesaskatīja noziedzīga nodarījuma sastāvu, un kriminālprocess tika izbeigts.

Iekšējā drošības biroja lēmumu VK pārsūdzēja gan uzraugošajam prokuroram, gan augstākstāvošam prokuroram. Taču prokuratūra uzskatīja, ka VUGD priekšnieka nelikumīgais rīkojums pats par sevi neveido noziedzīga nodarījuma sastāvu, jo pieņemts, pamatojoties uz konsultācijām ar Iekšlietu ministrijas vadību un kļūdaini piemērojot normatīvo aktu.

VK vērtējumā izmeklētāju argumenti bija virspusēji un nepamatoti. Ja VUGD priekšnieks savu rīcību ir saskaņojis ar Iekšlietu ministrijas vadību, arī tas pārkāpumu nepadara par likumīgu, bet gan iesaista pārkāpumā vēl vairāk amatpersonu. Turklāt prettiesiski izmaksāta ir nevis amata alga, bet gan izdienas pensija, jo, paliekot likuma rāmjos, tā direktoram nepienāktos. Taču tieši šo aspektu - izdienas pensijas saņemšanas likumību - nav vērtējis ne procesa virzītājs, ne uzraugošais prokurors, ne virsprokurors, uzskata Valsts kontrole.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt