Dienas ziņas

Krievijas opozīcijas līderis, A. Navaļnijs, iespējams, saindēts

Dienas ziņas

Izskalotā masa Engures ostas pludmalē ir nekaitīga

Valsts kontrole varēs piedzīt zaudējumus

Valsts kontrole: Pilnvara piedzīt zaudējumus dos preventīvu efektu

No ceturtdienas, 1. augusta, Valsts kontrole varēs piedzīt zaudējumus no atbildīgajām personām par revīzijās atklātajām nelikumībām. Valsts kontrolē norāda, ka izmaiņas pilnvarās dos preventīvu efektu, jo par nelikumīgu rīcību būs personīga atbildība.

ĪSUMĀ:

 • Valsts kontrole varēs piedzīt zaudējumus, ja konstatēs nelikumības.
 • Tādējādi iestādes vairs nevarēs piesegt padotos, jo atbildība par nelikumīgo rīcību būs jānes konkrētajai personai.
 • Zaudējumus varēs piedzīt četrus gadus no to rašanās brīža, bet ne vairāk kā gada mēnešalgas apmērā.

Valsts kontrole jau no 2015. gada rosināja ļaut piedzīt vainīgajiem nelikumīgi iztērēto naudu. Saeimā ilgi apspriestās un jūnija beigās pieņemtās izmaiņas paredz – piedzīt zaudējumus no vainīgajām amatpersonām, ja revīzijās atklās pretlikumīgu rīcību, kas valstij radījusi zaudējumus. Galvenais mērķis tam ir novērst situācijas, kad par pretlikumīgi iztērētu valsts naudu neviens nenes atbildību. Turklāt sākotnēji zaudējumu piedziņas pienākums būs pašai iestādei, kuru revidēja. Savukārt, ja tā zaudējumus piedzīt nevēlēsies, tad iesaistīsies Valsts kontrole. Valsts kontrole izdos administratīvo aktu par zaudējumu piedziņu. Savukārt apsūdzētās amatpersonas varēs pārsūdzēt to tiesā. 

Valsts kontrole: Pilnvara piedzīt zaudējumus dos preventīvu efektuAnnija Petrova

  „Tie varētu būt piemēri, kad attiecībā, piemēram, uz darba samaksu, likums pasaka kaut kādu noteiktu piemaksas apmēru – 20 % vai 30 %, kādu drīkst izmaksāt, savukārt iestādē ir pieņemts lēmums izmaksāt šo piemaksu 40 % vai 50 % apmērā. Te varētu būt arī tādi gadījumi, kad normatīvais akts skaidri pasaka, ka, piemēram, dienesta auto un attiecīgi jau benzīns šim dienesta auto ir izmantojams tikai dienesta vajadzību pildīšanai, savukārt amatpersona to ir darījusi arī privātām vajadzībām,” skaidroja Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins.

  Jau pašlaik spēkā ir kārtība – zaudējumi valsts budžetam ir jāatlīdzina. Taču Valsts kontroles pieredze rāda, ka zaudējumu piedziņu bieži vien nepiemēro. Šo situāciju labot palīdzēs pieņemtās izmaiņas.

  „Tajos gadījumos, kad atbilstoša rīcība neseko, Valsts kontrolei ir tiesības stāties šo valsts vai pašvaldības iestāžu vietā un pašai veikt zaudējumu piedziņu,”

  Valsts kontroles Sabiedriskās padomes loceklis, advokāts Edgars Pastars pastāstīja, ka līdz šim revīzijas iestāde varēja vien aicināt vai lūgt.

  „Šie grozījumi pēc būtības likvidē zināmā mērā tādu kā piesegšanas sajūtu, kad augstākas iestādes vai iestādes vadītājs varēja piesegt savus padotos – teikt, ka „jūs rīkojaties tā, kā es vēlos, un jums nekas par to nebūs”. Un, otrkārt, šie grozījumi arī ļauj nodibināt kaut kādu vienotu praksi zaudējumu piedzīšanas jautājumos visā valsts pārvaldē,” stāstīja Pastars.

  Valsts kontrole iesaistīsies varēs noteiktos gadījumos, skaidroja Juridiskās daļas vadītāja Liāna Karlsone: „Ja iestāde pati to nedarīs, ja to labprātīgi neatlīdzinās amatpersona un tikai tajos gadījumos, ja šie zaudējumi būs nodarīti nelikumīgas rīcības rezultātā.”

  Zaudējumus varēs piedzīt četrus gadus no to rašanās brīža. Ja zaudējumus nodarīs aiz rupjas neuzmanības, tad no amatpersonas tos varēs piedzīt ne vairāk kā gada mēnešalgas apmērā.

  Saistībā ar gaidāmajām izmaiņām auditoriem svarīgi būs prast norobežot mazāku tēriņu iespējas no faktiskiem zaudējumiem. Pastars norādīja, ka izaicinājums būs izvēlēties tādus gadījumus, kur jāiejaucas.

  „Nevis iet pakaļ katram centam katrā lietā, pat tādā, kurā likums varbūt nav nemaz tik skaidrs  un amatpersona nav pelnījusi sodu par to, ka likumdevējs nav izdarījis savu darbu,” skaidroja Pastars.

  Valsts kontrolē uzsvēra, ka zaudējumu piedziņa nav pašmērķis. Ar šo instrumentu plānots palīdzēt stimulēt iespēju revidējamajai iestādei un atbildīgajai amatpersonai vienoties par iztrūkuma atlīdzināšanu pilnībā vai vismaz kādā daļā. Tāpat tas nodrošinās arī tiesas kontroli pār Valsts kontroles lēmumiem saistībā ar zaudējumu piedziņu, kas kliedēšot bažas, kas izskan, par vienpusēju likumu traktējumu.

  Valsts kontrolē norādīja, ka izmaiņas dos preventīvu efektu, jo atbildība par pārkāpumiem vairs nebūs abstrakta, bet personīga. Tāpat tikšot atgriezta nauda budžetā.

  Tikmēr, ja persona, no kuras piedzen līdzekļus, to labprātīgi neizdarīs, informāciju par šo cilvēku ar vārdu, uzvārdu, pārkāpuma būtību un zaudējuma apmēru, varēs publicēt Valsts kontroles mājaslapā.

  Izmaiņas spēkā stāsies ceturtdien, 1. augustā. Tātad tās neattieksies uz revīzijām, kas sāktas līdz trešdienai. Savukārt, ja revīziju uzsāks 1. augustā, bet pārkāpums izdarīts, piemēram, pērn – par to varēs piedzīt zaudējumus. Tāpat arī darba attiecību izbeigšana neapturēs zaudējumu piedzīšanas procesu. 

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti