Valsts Covid-19 testus varētu apmaksāt ierobežotākam iedzīvotāju lokam

Plānots mainīt valsts apmaksātās Covid-19 testēšanas stratēģiju – testu apmaksāt noteiktos gadījumos. Par to otrdien, 21. septembrī, konceptuāli vienojās valdība, informēja Veselības ministrijā (VM).

Plānots, ka valsts apmaksātu testēšanu varētu veikt:

  • iedzīvotājiem ar simptomiem;
  • apstiprinošs atkārtots tests pozitīva maksas testa gadījumā;
  • pēc epidemioloģiskajām indikācijām, piemēram, strauja epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās, liels uzliesmojums;
  • epidemioloģiskās uzraudzības nolūkos – vīrusa sekvencēšana, lai noteiktu un kontrolētu jaunu celmu izplatību;
  • iedzīvotājiem, kuriem Covid-19 vakcināciju nevar veikt vai tā ir atlikta uz noteiktu laiku. Piemēram, cilvēkiem ar smagu alerģisku reakciju (anafilaksi) vai kādiem citiem medicīniskiem iemesliem, kas liedz veikt vakcināciju;
  • rutīnas skrīninga nolūkos riska grupās, piemēram, stacionētiem pacientiem, sociālo aprūpes centru, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem, izglītojamajiem (skolās) no 7 gadu vecuma, patversmju klientiem, ieslodzītajiem, patvēruma meklētājiem u.c.

Vienlaikus, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošu un nepārtrauktu veselības un sociālo aprūpi, mācības klātienē un drošu pakalpojumu sniegšanu, ir nepieciešama regulāra testēšana profesiju grupās, kuras ikdienā ir ciešā saskarē ar citiem cilvēkiem, norādīja ministrijā. Piemēram, slimnīcu darbiniekiem, kuri piedalās ārstniecības procesā, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem, kuri strādā brigādēs, izglītības iestāžu pedagoģiskajam un tehniskam personālam, pašvaldību sociālajiem darbiniekiem, ieslodzījuma vietu un Valsts probācijas dienesta darbiniekiem, Valsts policijas darbiniekiem, kā arī nodarbinātajiem mazumtirdzniecībā, ēdināšanas jomā un citās, kur darbinieks ikdienā saskaras ar lielu klientu skaitu.

Veselības ministrijas ieskatā šīm grupām būtu pienākums darba veikšanai uzrādīt negatīvu Covid-19 testa rezultātu vai vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, paredzot, ka darba devējs var noteikt pienākumu testēties.

Ņemot vērā iespējas vakcinēties pret Covid-19, rutīnas skrīninga testēšanu no valsts budžeta līdzekļiem plānots īstenot ierobežotam iedzīvotāju lokam, ja vakcinācija pret Covid-19 atliekama uz noteiktu laiku vai to nevar veikt, vienlaikus dodot iespēju saņemt epidemioloģiski drošus primāri nepieciešamos pakalpojumus, piemēram, izglītību, veselības aprūpi utt.

Paredzēts, ka Veselības ministrija sagatavos grozījumus normatīvajā regulējumā, paredzot samērīgu pārejas posmu tām profesiju grupām, kurām būs pienākums veikt testēšanu, bet tā netiks apmaksāta no valsts līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt