Panorāma

Izziņo iespējamo Eiropas Komisijas sastāvu

Panorāma

E. Levits oficiālā vizītē Polijā

Rīgā izsludina ārkārtēju situāciju

Valdība izsludina ārkārtējo situāciju Rīgā atkritumu haosa nepieļaušanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdība trešdien, 11.septembrī, ārkārtas sēdē tomēr apstiprināja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces ("Attīstībai/Par!") rīkojuma projektu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, lai nepieļautu atkritumu haosu.

ĪSUMĀ:

  • Valdības vairākums atbalsta ārkārtējo situāciju Rīgā atkritumu haosa risināšanai.
  • Ārkārtējā situācija ļauj atkritumu apsaimniekotājiem sākt darbu jau svētdien arī bez līgumiem.
  • Bordāns aicina atlaist Rīgas domi, ja jau tā pilsētu novedusi līdz ārkārtējai situācijai.
  • Arī Valsts kancelejas juristi saka, ka ārkārtējā situācija vienīgā izeja no atkritumu haosa Rīgā.

Lēmums bija nepieciešams, jo esošajiem atkritumu apsaimniekotājiem naktī uz svētdienu, 15.septembri, beidzas līgumi ar pašvaldību. Ārkārtējā situācija ļauj atkritumu apsaimniekotājiem sākt darbu jau svētdien arī bez līgumiem ar iedzīvotājiem.

“Ir paredzēts regulējums, kas nosaka – atkritumu saimniecības operatori izvedīs atkritumus neatkarīgi no tā, vai ir līgums noslēgts, vai nav. To bija iespējams panākt, tikai nosakot ārkārtēju situāciju,” sacīja Pūce.

Pūce stāstīja, ka rediģētais rīkojuma projekts paredz, ka sarunu procedūra attieksies uz 12% no visiem pilsētas iedzīvotājiem.

Pārējiem pakalpojumus nodrošinās jau bijušie apsaimniekotāji - "Eco Baltia vide" un "Clean R", kas pašlaik nosedz 88% Rīgas atkritumu tirgus.

"Eco Baltia vide" valdības sēdē apliecināja, ka ir gatavi izvest atkritumus pēc 14. septembra par tām pašām cenām. "Clean R" vēlas, lai tiktu noslēgti jauni līgumi, bet gatavi nemainīt cenu un būtiskos līguma nosacījumus. Viņi grib arī, lai trīs mēnešu laikā tiktu atrasts pastāvīgs risinājums situācijai. Abi norādīja, ka cenas varētu celties tikai, ja no 1. janvāra palielināsies dabas resursu nodoklis.

Viens no uzņēmumiem, kas iepriekš apkalpoja rīdziniekus - "Pilsētvides serviss" - savu darbu atkritumu apsaimniekošanā esot izbeidzis. Savukārt ceturtais  - "Lautus" - aģentūrai LETA apstiprināja, ka konceptuāli būtu gatavs turpināt nodrošināt atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus Rīgā. Vienīgi pašvaldībai vajadzētu garantēt, ka iedzīvotāji apmaksā pakalpojumus pat, ja līgums nebūs noslēgts.

Pūce stāstīja, ka tiks savākti tie līgumi, kuru uzņēmēji vairs nepildīs. Attiecīgi par šiem tad arī tiks rīkota sarunu procedūra, lai nodrošinātu atkritumu izvedējus līdz svētdienai. Pēc Pūces teiktā, rīkojumā norādīts, ka iedzīvotājiem jānodrošina pakalpojumi iepriekšējā kvalitātē par to pašu cenu. Rīgas domei visas darbības jāsaskaņo ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM).

Rīgas mērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") žurnālistiem norādīja, ka līgums nevienam nebūs jāpārslēdz, kā arī cena nemainīsies. “Cena paliek tādas pašas. Mainās varbūt operatori, ja tie mazie neatnāk uz sarunu procedūru. Bet tas ir pats galvenais – šis ir pagaidu regulējums, līdz tiesa pieņems lēmumu par labu Konkurences padomei vai Rīgas pašvaldībai,” sacīja Burovs.

Paredzēts, ka pašreizējai regulējums būs trīs mēnešus vai arī līdz tiesas lēmumam par Konkurences padomes rīcību.

Valdības sēdē noritēja spraigas diskusijas. Konkurences padome valdības sēdē joprojām norādīja, ka neredz šķēršļus, kādēļ spēkā nevarētu palikt līgumi ar līdzšinējiem atkritumu apsaimniekotājiem, valdībai neiejaucoties šajā lietā. Savukārt Rīgas domē, kā arī VARAM uzskata, ka tas neatbilst likumam, kas paredz atkritumu izvešanu tikai, ja ir noslēgti līgumi - pat ja domei ir līgumi ar apsaimniekotājiem, tādu nav iedzīvotājiem.

Premjerministrs Krišjāni Kariņš ("Jaunā Vienotība") teica, ka viņš Rīgas atkritumu tirgū saredz karteļa pazīmes. Tā kā divi komersanti, kas pašlaik gatavi turpināt izvest rīdzinieku atkritumus, jau ir apvienojušies kopsabiedrībā "Tīrīga", viņš neredz iespēju konkurencei. "Faktiski šis monopols jau pastāv," teica Kariņš. Viņš norādīja, ka viens komersants jau izspiests no tirgus šajā situācijā.

Trīs ministri valdības sēdē izteicās, ka neatbalsta valdības lēmumu. 

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) diskusijā norādīja, ka valdība iejaukšanās situācijas noregulējumā atvieglos Rīgas domes darbu, noņemot tai atbildību. Viņaprāt, domei jānodrošina Konkurences padomes lēmumus, īstenojot esošos līgumus, kā arī nodrošinot atkritumu apsaimniekošanu tur, kur pašlaik vairs nav apsaimniekotāja.

"Jāpadomā vai tas nepalīdz, manuprāt, noziedzīgā monopola attīstīšanai," norādīja Bordāns. Viņš arī aicināja atlaist Rīgas domi, ja jau galvaspilsētā tiek izsludināta ārkārtējā situācija.

Noslēgumā ārkārtējā situācija tika izsludināta, vairākiem ministriem sakot, ka viņi uzticas Pūcem, kā arī Valsts kancelejas juristiem, kuri arī šo valdības rīcību raksturoja kā vienīgo iespējamo haosa situācijā.

Diskusijas par atkritumu apsaimniekošanu izmaiņām notiek ne tikai politiķu kabinetos, bet arī daudzdzīvokļu namu pagalmos. LTV uzrunātie iedzīvotāji neslēpj bažas un neziņu par gaidāmajām izmaiņām.

“Jā, protams. Protams, ir nesaprašana, kā tas viss notiks, kā tas būs. Pati kaut ko meklēju internetā un tādos resursos, bet nekādas oficiālas informācijas nav,” sacīja Tamāra.

“Es tikai tik, cik pa televizoru dzirdēju. Burovs vakar runāja skaisti, bet ko viņš var pateikt? Arī neko! Neviens neko nezina! Tie, kas izveda, stāstīja, ka jau pārdod tehniku un vairs nebūšot darba,” sacīja Zinaida.

Valdības rīkojums par ārkārtas situāciju arī uzliek domei par pienākumu objektīvu un pilnvērtīgu informāciju par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu savā teritorijā.

KONTEKSTS:

Kopsabiedrība "Tīrīga"

Kopsabiedrību "Tīrīga" veido divu atkritumu apsaimniekotāju "Clean R" un "Eco Baltia vide" kopīgais uzņēmums "CREB Rīga" un pašvaldības uzņēmums "Getliņi EKO".

15. septembrī Rīgā bija paredzēts mainīt atkritumu apsaimniekotāju – četru kompāniju vietā atkritumus izvestu "Tīrīga", kurai Rīgas dome bija paredzējusi uzticēt šo darbu uz 20 gadiem. Taču Konkurences padome iebilda pret šādu monopolu un nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Rīgas dome pārsūdzēs šo lēmumu.

Vienlaikus konkurences uzraugi bija likuši pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet Pūce norādīja, ka tas nav iespējams un aicināja izsludināt ārkārtējo situāciju, bet valdība 10. septembrī par to nevienojās un uzdeva Rīgas domei pildīt Konkurences padomes lēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti