Panorāma

Zemāks nodoklis alkoholam cērt robu budžetā

Panorāma

Izziņo iespējamo Eiropas Komisijas sastāvu

Rīga atkritumu krīzes priekšvakarā

Valdība pagaidām neizsludina ārkārtējo situāciju Rīgā atkritumu dēļ

Valdība otrdien neapstiprināja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces ("Attīstībai/Par!") rīkojuma projektu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgas pašvaldībā saistībā ar krīzi atkritumu apsaimniekošanā, aicinot Rīgas domi pildīt Konkurences padomes lēmumu.

ĪSUMĀ:

  • Valdība neapstiprināja Pūces aicinājumu par ārkārtējo situāciju, bet gatava par to lemt atkārtoti, ja nepieciešams.
  • Ministru kabinets aicināja Rīgas domi pildīt Konkurences padomes lēmumu, nodrošinot godīgu konkurenci atkritumu apsaimniekošanā.
  • KP un VARAM nav vienotas izpratnes par to, kā juridiski pareizi nodrošināt atkritumu izvešanu pēc 14. septembra.
  • Bordāns norādīja, ka ārkārtējās situācijas izsludināšana būtu iejaukšanās Konkurences padomes lēmumā.

Vairāki valdības ministri bija nobažījušies, ka Pūces rosinājums būtu iejaukšanās Konkurences padomes lēmumā pagaidām liegt pašvaldības un komersantu izveidotajam uzņēmumam "Tīrīga" sākt atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā, kā arī par to, ka pieaugs atkritumu izvešanas cenas.

Līdzšinējie atkritumu apsaimniekotāji vairs nedrīkstēs izvest atkritumus, bet jaunie – vēl nedrīkstēs. Šāda situācija Rīgā varētu rasties jau nākamnedēļ.        

Valdības nospriestais paredz, ka Rīgas domei jānosūta iepriekšējiem atkritumu apsaimniekotājiem atsaukums par līguma laušanu un jāaicina nodrošināt pakalpojums.

Ja tiks secināts, ka tas nav iespējams - proti, netiek nodrošināta pietiekama konkurence, kā arī cenas tiek paceltas, tad valdība trešdien, 11.septembrī, gatava tikties ārkārtas sēdē un vēlreiz lemt par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Konkurences padome lēmuma izpilde jāuzrauga Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Par Pūces rosinājumu otrdien tika lemts divas reizes un valdībā norisinājās garas diskusijas.

Sajukumu valdībā raisīja Konkurences padomes paustais, ka tā neredz šķēršļus, kāpēc spēkā nevarētu palikt līgumi ar līdzšinējiem atkritumu apsaimniekotājiem.

Savukārt Pūce norādīja, ka ministrija nevar piekrist padomes formulējumam - tas nav iespējams, jo esošie atkritumu apsaimniekošanas līgumi beidz savu termiņu neatkarīgi no Konkurences padomes lēmuma un pašvaldībai nav pilnvaru automātiski līgumus pagarināt.

Pūce arī stāstīja par galveno iemeslu, kāpēc vajadzīga ārkārtējās situācijas izsludināšana - Konkurences padomes lēmums neatjauno iedzīvotāju līgumus ar apsaimniekotājiem.

Savukārt likums pasaka, ka atkritumu izvešana var notikt tikai, ja ir līgums, bet trīs dienu laikā visi iedzīvotāji līgumus nevar noslēgt.

Savukārt ārkārtējā situācija paredz, ka atkritumus izved arī bez līguma.

Pūces piedāvātais rīkojuma projekts paredzēja ministrijas uzraudzībā rīkot sarunu procedūru, kurā Rīgas dome dabū jaunus atkritumu apsaimniekotājus, kas darbu veic neatkarīgi no tā, vai iedzīvotājiem ar viņiem noslēgti līgumi.

Savukārt ministri nebija pārliecināti arī pēc tam, kad Pūces rīkojuma projektu atzina par labu esam Valsts kancelejas Juridiskajā departamentā un Tieslietu ministrijā. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) gan diskusijā uzsvēra, ka valdības lēmums par ārkārtējo situāciju tik un tā būtu iejaukšanās Konkurences padomes lēmumā. 

Balsojums priekšlikumam netika lūgts, bet arī vienprātību nebija iespējams panākt.

Klātesošais Konkurences padomes pārstāvis Jānis Račko uzsvēra, ka galvenais ir pildīt padomes lēmumu - nodrošināt konkurenci. Vai Pūces rosinātajā variantā ar sarunu procedūru tas būtu iespējams, padomes pārstāvis nevarēja apstiprināt.

Valdība tādējādi vienojās par kompromisu - aicināt Rīgas domi pildīt Konkurences padomes lēmumu. Pašvaldība arī varētu noskaidrot, cik uzņēmumu būtu gatavi nodrošināt atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā, lai saprastu, vai konkurenci ir iespējams nodrošināt.

Rīgas mērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") valdības sēdē uzsvēra, ka nepaspēs sarīkot sarunu procedūru, ja valdība kavēsies ar ārkārtējā stāvokļa izsludināšanu.

Viņš norādīja, ka jau divas kompānijas "Clean R" un "Eco Baltia Vide" paudušas gatavību izvest atkritumus arī pēc 14. septembra. Abas gan ietilpst arī kopsabiedrībā "Tīrīga".

Valdībā lemj par atkritumu haosu RīgāMāra Rozenberga

"Mēs patiešām tehniski esam gatavi, mums ir vairāk nekā 75 gadu pieredze šajā jomā. Kopā ar "Eco Baltia" uzņēmumu mēs šodien spējam apsaimniekot vairāk nekā 80% Rīgas iedzīvotāju un plānojam to turpināt darīt nepārtraukti, lai Rīgā nerastos problēmas," sacīja "Clean R" izpilddirektors Valerijs Stankevičs.

"Esam tehniski gatavi arī 15. septembrī turpināt darbu un apkalpot gan esošos klientus, gan jaunos, ja tādi uzrastos sarunu procedūras rezultātā. Par cenu runājot, nevaram neko pašlaik pateikt, jo nezinām, kas tieši būs sarunu procedūras objekts, uz kādu termiņu un kādiem nosacījumiem," skaidroja "Eco Baltia vide" direktors Jānis Aizbalts.

Burovs uzsvēra, ka gatavs pildīt Konkurences padomes lēmumu, tomēr sacīja, ka tas ir juridiski nekvalitatīvi sagatavots, jo ir pretrunā ar Latvijas likumdošanu.

"Diemžēl šeit mēs dzīvojam pēc principa – gribējām kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Vai – sliktāk nekā vienmēr," sacīja Burovs.

KONTEKSTS:

15. septembrī Rīgā bija paredzēts mainīt atkritumu apsaimniekotāju – četru kompāniju vietā atkritumus izvestu "Tīrīga", kurai Rīgas dome bija paredzējusi uzticēt šo darbu uz 20 gadiem. Taču Konkurences padome iebilda pret šādu monopolu un nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Rīgas dome pārsūdzēs šo lēmumu. Vienlaikus konkurences uzraugi bija likuši pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet Pūce norādīja, ka tas nav iespējams un aicināja izsludināt ārkārtējo situāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt